Zaujímavá expozícia prináša pohľad na tradíciu priadok: V skanzene sa dozviete, čo bolo súčasťou týchto stretnutí

V Ľubovnianskom skanzene si budete môcť pozrieť novú expozíciu (Zdroj: sk.wikipedia.org/ Miro Svorc)

Zaujímate sa o slovenské ľudové tradície? Potom si určite nenechajte ujsť novú expozíciu v Ľubovnianskom skanzene pod hradom, ktorú otvorili 30. júna. Pozrieť si ju budete môcť v jednom z objektov múzea ľudovej architektúry, a to v drevenici z Jarabiny. Expozícia je zameraná na tradičnú obyčajovú príležitosť – na zimné priadky. TASR o tom informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová.

Múzeum ľudovej architektúry pod hradom Ľubovňa patrí k jedným z najmladších na Slovensku. Novú expozíciu otvorili v zrubovom trojpriestorovom dome s gánkom, ktorý v roku 1930 postavil v rusínskej obci Jarabina Vasiľ Jaseník.

„Expozícia má oficiálny názov Orjabinsky večirky a približuje, ako prebiehali pravidelné zimné stretnutia slobodných dievčat z jednej vrstvy v jednom dome – takzvanej kúdeľnej izbe, kde priadli,“ priblížila Jeleňová.

Podľa jej slov trval čas priadok od novembra do jari po fašiangy a nebol zameraný iba na pradenie, ale tiež na vyšívanie, spievanie, tancovanie či rozprávanie strašidelných príbehov. Dievčatá zvyčajne priadli čistú konopnú alebo ľanovú priadzu. V ich chyžke nesmeli chýbať praslice s pradivom a kolovrátkami, no ani masky, do ktorých sa dievky občas zahaľovali. Po príchode mládencov sa večierky končili zábavou mládeže, návštevami a hrami.

Spracovanie ľanu na osobné, hospodárske a bytové tkaniny postupne zaniklo niekedy v 40. – 50. rokoch 20. storočia. Išlo o jednu z najzložitejších a najzdĺhavejších domácich prác žien v minulosti.

Ľubovniansky skanzen verejnosti sprístupnili v roku 1985, pričom jeho súčasťou sú objekty postavené prevažne v prvej polovici 20. storočia. Nájdete tu rôzne obytné domy z neďalekých dedín z okresu Stará Ľubovňa, hospodárske stavby, sezónne poľné obydlia charakteristické pre región Šariša, technické pamiatky aj sakrálne stavby. Vidieť tam tiež môžete zrubovú kováčsku vyhňu z druhej polovice 19. storočia z Torysy, mlyn z Malého Sulína i stolársku dielňu z Pilhovčíka.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Domácej zmrzline sa nič nevyrovná: Poznáme 3 spôsoby, ako ju pripraviť bez zmrzlinovača!

Časti skanzenu, kostolík z Matysovej (postavený v roku 1833) a objekty na hlavnej ulici sú od roku 2011 debarierizované a k objektom sa dostanú tiež ľudia, ktorí nevidia. Ľubovnianske múzeum a hrad v Starej Ľubovni patria s priemernou ročnou návštevnosťou okolo 200 000 ľudí k najnavštevovanejším organizáciám PSK, ktorý je jeho zriaďovateľom.


Skúmate radi v múzeách slovenské ľudové zvyky?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame