7 byliniek, ktoré by mala poznať každá žena: Dobre si ich zapamätajte, hotový zázrak!

Čerstvé bylinky na stole

Bylinky, ktoré by mala poznať každá žena (Zdroj: GettyImages)

V prírode sa ukrýva sila, na ktorú nedali naše staré mamy dopustiť. Rovnako ako dnešné ženy, aj ony sa z času na čas museli popasovať s bolesťami. Nemali po ruke tlmiace tabletky, preto sa spoliehali na liečivé bylinky, s ktorých pomocou sa mohli vo svojom tele cítiť lepšie. Našťastie, nikdy nie je neskoro na návrat k prírodnej “lekárni”. Ktoré bylinky sú pre ženy najlepšie?

Alchemilka obyčajná pri ženských problémoch

Aj keď vo svojom názve nesie názov obyčajná, alchemilka je výnimočnou rastlinou, ktorá už tvarom svojich listov pripomína dámsku sukňu. “Bylinka Panny Márie”, ako sa alchemilke ľudovo hovorí, harmonizuje ženské hormóny a pomáha pri viacerých gynekologických problémoch. Podporuje regeneráciu ženských pohlavných orgánov, utlmuje silné menštruačné krvácanie a obnovuje pravidelnosť cyklu. Okrem toho je nápomocná aj v období náročného klimaktéria a pripisujú sa jej antimykotické a protizápalové vlastnosti. Najčastejšie sa užíva vo forme čajov, tinktúr, pripraviť si môžete aj alchemilkový kúpeľ.

Šalvia lekárska pri vyčerpaní aj v posteli

V tradičnej medicíne sa šalvii lekárskej pripisuje priaznivý vplyv na sexuálny život – nielen u mužov, ale aj žien. Obsahuje fytoestrogény, ktoré sa správajú podobne ako ľudské hormóny. Aj s ich pomocou lepšie zvládnete návaly tepla a potenie v období menopauzy. Ak vás trápi nepravidelný cyklus či bolestivé kŕče, vyskúšajte slabý šalviový čaj. Pozitívne vplýva aj na nervovú sústavu a môže sa stať vaším spoločníkom v boji proti vyčerpaniu a psychickému tlaku.

Rebríček obyčajný pri kŕčoch a zápaloch

Má jemné listy aj kvietky, no i tak patrí k odolným bylinkám. Ak sa rozhodnete pestovať ho vo svojom záhone, obdarí vás bujným rastom. Rebríček obyčajný, ľudovo aj myší chvost, zmierňuje bolesti v podbrušku. Pitie čaju z rebríčku 2 – 3 dni pred nástupom menštruácie potlačí nepríjemné kŕče. Ak vás trápia opakujúce sa zápaly ženských orgánov, svrbenie a mykózy, urobte si krátky, 15-minútový sedací kúpeľ. Podobne ako šalvia, aj rebríček zmierňuje návaly tepla, ktoré strpčujú život ženám v prechode.

Ďatelina lúčna pri žalúdočných problémoch

V ľudovom liečiteľstve má svoje stabilné miesto ďatelina lúčna, z ktorej sa zbiera ružovofialový okrúhly kvet. V minulosti sa používala na liečbu hnačiek a žalúdočných problémov. Jej účinky ocenia ženy v menopauze – obmedzuje návaly horúčavy, nepokoj, potenie aj podráždenosť, bojuje proti osteoporóze. Využíva sa aj pri reumatizme a opuchoch. Z pohľadu čínskej medicíny má totiž schopnosť rozprúdiť a prečistiť krv. Vďaka vyššiemu obsahu antioxidantov priaznivo vplýva elasticitu pokožky.

Mäta pieporná pri podráždenom žalúdku

Je skvelá nielen do letných nápojov, čaj z mäty piepornej sme si obľúbili aj pre jeho osviežujúcu mentolovú chuť. Vyberáme si ho najmä vo chvíľach, keď sa ozve podráždený žalúdok alebo žlčník. Pomáha aktivovať tvorbu tráviacich štiav, zmierňuje kŕče v bruchu, potláča nutkanie na zvracanie. Je vyhľadávanou bylinkou aj pri dýchacích ťažkostiach. Mätové inhalácie uvoľňujú upchatý nos a prečisťujú zaťažené dýchacie cesty. Ak vás trápia opakujúce sa bolesti hlavy, vyskúšajte si spánky potierať mätovou silicou.

Medovka lekárska zlepší spánok

Sú chvíle, kedy potrebujeme vypnúť a zastaviť sa. So šálkou medovkového čaju bude pohľad na svet hneď krajší. Mnohé ženy si medovku volia ako záchranu pri mentálnom vyčerpaní a strese, či dokonca problémoch so spánkom. Popíjanie medovkového čaju je vhodné ako prevencia pred bolestivými menštruačnými kŕčmi. Medovku aj mätu si môžete ľahko vypestovať v záhrade, no darí sa im aj v byte – v črepníkoch na balkóne či kuchynskom okne.

Levanduľa lekárska upokojí

Magická fialová farba pôsobí na zmysly ako magnet. Nie nadarmo, levanduľa patrí k najobľúbenejším bylinkám so širokým využitím. Vyrába sa z nej vynikajúci sirup a účinkuje aj ako odpudzovač hmyzu. Má veľmi dobré protiplesňové a protizápalové vlastnosti, preto sa využíva pri liečbe kožných ochorení ako sú akné, lupienka, ekzémy či kožné alergie. V liečiteľstve sa jej pripisuje predovšetkým upokojujúci účinok.

Doprajte si levanduľový kúpeľ alebo šálku voňavého čaju. Utiší migrénu, zbaví vás nervozity a napätia, upokojí srdcový tep. Môže sa postarať o vytúženú úľavu pre ťažké a unavené nohy. Stačí, ak pridáte pár kvapiek levanduľového esenciálneho oleja do teplého vodného kúpeľa.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame