Zabijak podnietený zlým životným štýlom: Rakovina kože je čoraz rozšírenejšia, takto jej môžete predísť!

rakovina kože

Rakovina kože je čoraz častejšia, často za ňu môže životný štýl pacienta (Zdroj: Freepik/freepik)

Dermatológovia sa s rakovinou kože stretávajú často a pravdou je, že za ňou v mnohých prípadoch stojí aj nesprávny životný štýl pacientov. Rakovina kože je podľa odborníkov laické označenie pre dve veľké skupiny ochorení kože. Čo je potrebné robiť a ako sa dá pred týmto zákerným ochorením chrániť?

Pri zmenách na koži zbystrite pozornosť, kontrolujte aj znamienka

„Sú to nádorové zmeny na koži bez predchádzajúcej pigmentácie kože, teda bez predchádzajúceho znamienka. Príčinou rozvoja týchto zmien je najmä žiarenie, najčastejšie ide o ultrafialové žiarenie, a teda aj slnečné žiarenie,“ uviedla dermatovenerologička z AGEL Clinic v Bratislave, Ľudmila Žigová.

V prípade basaliómu a spinaliómu – kožných nádorov – ktoré podľa nej spadajú do tejto skupiny spolu s ich vývojovými štádiami, patrí k hlavným klinickým príznakom aj zmena na koži v podobe jej šupinatenia na určitom mieste spolu so začervenaním. Patrí sem aj nezvyčajný rast útvarov, ktoré sú neohraničné a krvácajú, prípadne aj iné kožné defekty a svrbenie.

„Ďalšou veľkou skupinou sú problémy, ktoré sa rozvíjajú na základe pigmentovaných lézií – znamienok. V tomto prípade je pre pacienta dôležité venovať pozornosť každej zmene na koži v zmysle zväčšenia znamienka, zmeny farby, tvaru, ohraničenia až krvácania. Práve toto sú príznaky, ktoré netreba podceňovať a je potrebné urýchlene vyhľadať odborníka,“ priblížila.

Pacienti sa rokmi poučili, sú zodpovednejší 

V poslednom období – najmä vďaka zvýšenej informovanosti pomocou médií – pacienti pristupujú ku kožným problémom zodpovednejšie, čím sa rakovina kože rýchlejšie odhalí. „Samozrejme, sú aj výnimky, kde vidíme už pokročilé stavy. K veľkému rozšíreniu kožnej rakoviny prispieva najmä zmena nášho životného štýlu – častá expozícia intenzívnemu slnečnému žiareniu bez predchádzajúcej prípravy od včasného detského veku,“ vysvetlila dermatovenerologička.

Keď na koži spozorujete zmeny, navštívte lekára. Nezabudnite aj na samovyšetrenie. Pomôcť môže aj blízka osoba, najmä ak sa jedná o ťažšie prístupné časti tela. „Jednoznačne by som odporúčala pravidelné preventívne vyšetrenie kože dermatológom. Technický rozvoj v podobe možnosti vyšetrenia aj hlbších štruktúr kože dermatoskopom prispieva k rýchlejšej diagnostike. Dôležité je, samozrejme, venovať svojej koži náležitú starostlivosť, teda chrániť sa pred slnečným žiarením, krémovanie či pravidelná kontrola.“



Zdroj: TASR
Odporúčame