Zázrak pre pleť 40+ má meno retinol: Dokáže spomaliť starnutie!

Retinol

Pri používaní retinolu treba dodržiavať určité zásady (Zdroj: GettyImages)

Vekom pleť stráca jas, stáva sa ochabnutou a mdlou. Objavujú sa vrásky, a napriek suchosti môže problémy spôsobovať aj akné. Kozmetický priemysel našťastie pozná riešenie týchto problémov. Doslova ako zázrak pre pokožku po štyridsiatke pôsobí retinol.

Pridávajú ho do krémov, pleťových sér, no používa sa aj v čistej podobe. Dokáže pleť rozžiariť, dodať jej mladistvejší vzhľad, vyhladiť vrásky a zbaviť ju nedokonalostí. Retinol je jedna z foriem vitamínu A s preukázateľným vplyvom na spomalenie starnutia pleti a vo svete sa už stal bežnou súčasťou starostlivosti o pokožku.

Môže za to kyselina retinová

Skôr ako o retinole je treba hovoriť o retinoidoch. To sú rôzne formy vitamínu A, ktoré majú pozitívne účinky na organizmus. Živočíšne deriváty vitamínu A nájdeme napríklad v olejoch z rybacej pečene či v žĺtkoch, rastlinné v špenáte, mrkve, tekvici, batátoch či sušených marhuliach. Okrem zdravia majú retinoidy skvelé účinky aj na pleť. Pojem retinoidy však v sebe zahŕňa až okolo 4-tisíc látok, odvodených od vitamínu A, a retinol je len jednou z nich.

Aktívnou zložkou v retinole je kyselina retinová. Vzniká rozpadom retinolu vplyvom chemických reakcií a je známa svojimi omladzujúcimi účinkami. Kyselina retinová má schopnosť dostať sa do buniek, kde stimuluje ich obnovu. Kožná bunka odumrie, oddelí sa, a uvoľní miesto novej, mladej a krásnej koži pod ňou. Okrem toho kyselina retinová stimuluje aj produkciu kolagénu, ktorý tieto bunky vytvára.

Hladšia, zdravšia, napnutejšia

Na čo sa teda pri pravidelnej aplikácii retinolu na pleť môžeme tešiť? Určite na celkové zlepšenie vzhľadu pokožky. Póry sa nám zjemnia, vrásky vyhladia, pigmentové škvrny vyblednú, textúra pokožky bude jemná, tón zjednotený a pleť krásne napnutá. Keďže retinol má aj protizápalové účinky, pravdepodobne príde aj k výraznému zlepšeniu akné.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Máte suché, popraskané ruky? Vyskúšajte náš domáci hydratačný krém!

Ako s retinolom začať?

Určite pomaly a postupne, od tej najslabšej koncentrácie, aby ste sa vyhli riziku začervenania a hypersenzitivity. Štúdie dokázali, že už 0,1 % retinol dokáže za 12 týždňov zredukovať vrásky o 63 %.

Spočiatku môže retinol pleť podráždiť. Jeho účinok skúste otestovať na kúsku kože, a ak ho bude pokožka dobre tolerovať každý  druhý – tretí deň, môžete prejsť na silnejšie koncentrácie a častejšie používanie. Nanášajte ho vždy na vyčistenú pleť.

Retinol v začiatkoch zmiešajte s obľúbeným hydratačným krémom, alebo ho naneste na krém, aby ste mierne znížili jeho prienik do pokožky. Pleť potrebuje čas, aby si na aktívnu látku zvykla. Neskôr aplikujte ako prvý retinol a naň bežný krém alebo olej, ktorý používate.

Retinol aplikujte na noc. Aktívna látka totiž môže spôsobiť citlivosť pleti na slnko. Počas dňa nezabudnite na použitie kvalitného krému s vyšším ochranným faktorom.

Retinol sa výborne dopĺňa s AHA/BHA kyselinami, a rovnako ho môžete používať aj s vitamínom C. Kozmetický prípravok s „céčkom“ je vhodné aplikovať ráno, retinol večer.

Opatrnosť pri aplikácii retinolu je potrebná pri rosacei a ekzéme, použitie retinolu nie je vhodné v tehotenstve ani v období dojčenia.

Čo treba vedieť

Retinol nemá rád vzduch a svetlo, ak je im dlhšie vystavený, dochádza k jeho znehodnoteniu. Retinolové produkty by preto mali byť vo vzduchotesných, nepriehľadných obaloch. Najideálnejšie je balenie s pumpičkou alebo pipetou, ktorá umožní presné dávkovanie.

Ak aj napriek maximálnej opatrnosti dochádza k opakovanému podráždeniu pleti po aplikácii retinolu, siahnite po slabšej prírodnej alternatíve. Je ňou šípkový olej a rovnako aj fyto-anitoxidant bakuchiol.

Máte skúsenosti s retinolom?

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame