Nudíte sa doma počas izolácie? Máme pre vás hneď niekoľko aktivít, s ktorými vám čas zbehne rýchlejšie!

Tieto vtipy vám zaručene zlepšia náladu (Zdroj: GettyImages)

Či už sme zavretí doma kvôli nariadeniam vlády, alebo sme sa ocitli v karanténe kvôli chorobe, byť izolovaní nie je jednoduché. Hrozí totiž ponorková choroba. Existujú vôbec možnosti, ako vynútený čas doma stráviť efektívne a možno aj zábavne? Najskôr sa skúste zamyslieť nad tým, do čoho ste sa už dlhšiu dobu chceli spoločne pustiť, no nemali ste čas či potrebnú náladu. Môže to byť čokoľvek, od cvičenia až po upratanie špajze. Vítaná je nielen oddychová činnosť, ktorá prináša upokojenie, ale aj manuálna práca, pretože znižuje hladinu vnímaného stresu.

Počúvajte hudbu

Máte s partnerom či partnerkou obľúbené spoločné piesne, ktoré ste už dávno nepočúvali? Je čas oprášiť platne a gramofón, alebo vytiahnuť magnetofón. A keď sa už vaším bytom budú ozývať hity vašej mladosti, pokojne si so svojím obľúbeným interpretom môžete aj zaspievať. Budete prekvapení, ako vás to povzbudí a príjemne naladí.

Čítajte si navzájom

Čakajú na vás v domácej knižnici knihy, ktorých čítanie ste stále odsúvali so slovami: „Až budem mať čas…“? Tak ten čas práve prišiel! Počas dlhých dní a večerov nie je nič lepšie, než sa ponoriť do zaujímavých príbehov. Skúste siahnuť po knihe, ktorá by mohla zaujať vášho partnera a čítajte mu nahlas. Na druhý deň sa potom môžete vymeniť. Možno v sebe objavíte aj netušený recitátorský či herecký talent. V prípade, že dobrú knihu doma nemáte, nezúfajte. Využiť môžete aj nákup cez internet.

Dajte šancu obľúbenému filmu, seriálu alebo relácii

Inokedy by ste možno dlhé vysedávanie pred televízorom považovali za mrhanie časom, teraz si ale tento luxus môžete vychutnať naplno. So svojou polovičkou si pripravte večernú pohodu pri víne – raz môže film vybrať jeden a raz druhý. Na internete nájdete online filmy zadarmo, kde vám hneď ponúknu aj niekoľko tipov na filmové lahôdky. Pokojne si ale môžete pozrieť aj diskusnú reláciu či kvíz.


Mohlo by vás zaujať: Korona karanténa vám pomôže pri východe detí aj vnúčat: Využite ju vo svoj prospech!


Uvarte dobré jedlo

Spoločné varenie je zábavné a ešte aj zbližuje. Keď máte teraz dostatok času, môžete sa pustiť aj do niečoho zložitejšieho. Máte recept, ktorý ste už dávno chceli skúsiť, no nenabrali ste odvahu? Vo dvojici to zvládnete! Ak radšej pečiete, pokojne pripravte nejaký koláč či zákusok. Alebo si rovno upečte domáci chlebík. Uvidíte, že bude chutiť celkom inak, ako ten z obchodu.

Hrajte hry

Viete, kedy čas plynie naozaj rýchlo? Keď je dobrá nálada a všetci sa zabávajú. Napríklad pri stolových hrách. Nevadí, že ste doma len dvaja, množstvo hier je určených pre menší počet hráčov. Ak nemáte chuť na tradičné stolové hry, zahrať si nejaké môžete aj pomocou mobilných aplikácií. Alebo skúste absolútnu klasiku „Meno, mesto, zviera, vec“ – nielenže sa zabavíte, ale ešte si aj potrénujete mozgové bunky.

Vydajte sa na virtuálne cesty

Aj keď cestovanie patrí k najužitočnejším aktivitám, práve teraz je obdobie, kedy ho treba vynechať. To však neznamená, že sa nemôžeme vydať na virtuálne prehliadky zaujímavých miest, svetových metropol a historických pamiatok. Vyskúšajte napríklad Google mapy. Ak máte zoznam miest, ktoré by ste chceli niekedy v budúcnosti spoločne navštíviť, takto si môžete dopredu urobiť malú cestovateľskú ochutnávku.


Mohlo by vás zaujať: Celosvetová karanténa má predsa len jednu obrovskú výhodu: Pozrite, čo sa zmenilo k lepšiemu


Vzdelávajte sa

Hoci máte študentské časy dávno za sebou, nikdy nie je neskoro začať sa učiť niečo nové. Napríklad cudzí jazyk. Dá sa to aj cez internet či mobilnú aplikáciu a nie je to vôbec zložité. Ak sa do toho pustíte spolu s partnerom, bude to oveľa zábavnejšie a navzájom sa môžete skúšať. V prípade, že vám jazyky príliš nevoňajú, vzdelávať sa môžete aj v akejkoľvek inej oblasti, ktorá vás zaujíma. Prelistujte si spolu encyklopédie, skúste si na internete nájsť maturitné otázky či kvízy a súperte medzi sebou, kto to zvládne rýchlejšie a lepšie.

Cvičte

Aj pri tejto aktivite platí heslo „kedy, ak nie teraz?“ Možno ste sa počas zimy príliš nehýbali a len ste si sľubovali, že začnete. Tak sa do toho pozvoľna pustite. Internet je plný cvikov a zostáv pre seniorov s cvikmi vo dvojici. Nielenže sa udržíte v kondícii a spevníte si postavu, ale sa aj skvele zabavíte. Cvičiť môžete aj vonku, alebo si aspoň dopriať prechádzku na čerstvom vzduchu. Pozor však, ísť by ste mali len na také miesta, kde nestretnete iných ľudí, teda ideálne niekam do prírody, a chrániť by ste sa mali rúškom, ktoré je pri návrate do civilizácie nevyhnutnosťou.

Upratovanie viac neodkladajte

Konečne sa už nemusíte vyhovárať, že vám nezostáva čas na umytie okien, vymetenie prachu zo skríň či roztriedenie oblečenia. Pokojne popremiestňujte nábytok, vyrobte si nové dekorácie, a ak máte chuť, môžete sa pustiť aj do vymaľovania izby. Vo dvojici vám všetko pôjde pekne od ruky a ani si neuvedomíte, že existuje nejaká karanténa.

Aktivít, ktorým sa dá teraz venovať, je oveľa viac. Či sa už rozhodnete spoločne presádzať kvety, alebo začnete triediť fotky a vyrábať fotoknihu, hlavne sa to snažte robiť s pozitívnou náladou. S tou sa totiž dá zvládnuť naozaj všetko.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame