Vydajte sa na najkrajšie pútnické miesta Slovenska: Predstavíme vám až 20 z nich!

kalvária

Objavte tie najkrajšie pútnické miesta (Zdroj: GettyImages)

Vedeli ste o tom, že na Slovensku je až okolo 80 pútnických miest? Každoročne na ne vyrážajú desaťtisíce ľudí, aby sa zúčastnili na náboženských obradoch a uctili si svätých. Sezóna pútí trvá od mája do konca októbra, miesta sú však prístupné kedykoľvek počas roka, netreba čakať na oficiálnu púť.

Dnes sem popri veriacich často mieria aj rodiny s deťmi a zaľúbené páriky na prechádzkach, alebo turisti a cykloturisti počas potuliek po Slovensku. Devízou je predovšetkým pokoj, načerpanie energie a fyzický aj duchovný odpočinok. Ponúkame tipy na 20 zaujímavých pútnických miest, ktoré dýchajú výnimočnou atmosféru a stojí a to ich navštíviť.

Butkov

Najmladšie pútnické miesto na Slovensku sa nachádza v okrese Ilava, na dominante západného okraja Strážovských vrchov – kopci Butkov. Pôvodne bol kopec na dne druhohorného a treťohorného mora plného jednoduchých živočíchov s vápencovými schránkami, a z nich postupným hromadením a spevňovaním vznikol za milióny rokov kompaktný vápenec. Miesto bolo súčasťou kameňolomu, kde bol vstup zakázaný. Dnes je už vyňaté z ťažobného priestoru a od roku 2013 tu stojí 12 metrov vysoký kríž. O rok neskôr pribudol pamätník Jánovi Pavlovi II. a v roku 2016 tu bola postavená aj kaplnka.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Peťka Bobeková (@bobulienka._)

Galamba

Aj Galamba pri obci Čakanovce je mladým pútnickým miestom, jeho história siaha len do roku 2005, kedy sa tu konala prvá omša v prírode pri drevenom detvianskom kríži. O dva roky neskôr postavili nadšenci jednoduchý drevený prístrešok so slamenou strechou a v rokoch 2012 až 2015 k nim vďaka františkánskemu mníchovi bratovi Filipovi pribudla aj pustovňa.

Kláštor pod Znievom

V auguste smerujú tisícky veriacich do Kláštora pod Znievom, kde púť ešte v 17. storočí založili jezuiti na podporu úcty k Panne Márii. V roku 2020 tu bola odhalená pamätná tabuľa rehoľnej sestre Márii Bernadete Pánčiovej, zakladateľke Rodiny Nepoškvrnenej. Ku kostolu sv. Kríža v hustom borovicovom poraste vedie krížová cesta lemovaná kaplnkami a kalváriou. Areál kalvárie bol vybudovaný začiatkom 18. storočia, krížová cesta bola kompletne dokončená v roku 1935. V kaplnkách sú umiestnené výjavy malieb z krížovej cesty.

Klokočov

Aj na najvýznamnejšom pútnickom mieste Košickej eparchie sa púť k Matke Božej koná v auguste. Klokočov neďaleko Michaloviec už tri storočia priťahuje pútnikov do chrámu, kde v roku 1670 zázračne slzila ikona presvätej Bohorodičky. Roniace slzy v očiach Panny, ako symbolický výraz bolesti nad trápením ľudu Zemplína, zostali dodnes výrečným znamením, preto je toto miesto veľmi obľúbené a vyhľadávané.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Maroš Pulko (@maros_pulko18)

Kohútovo

Dominantou pútnického miesta Kohútovo neďaleko Novej Bane je kaplnka, ku ktorej už desaťročia prichádzajú veriaci zo širokého okolia. Príbeh tohto miesta sa začal písať objavením prameňa vody v roku 1863, kedy krajinu sužovalo veľké sucho. Na čerešňu blízko prameňa zavesili ľudia z vďačnosti obraz Panny Márie, pretože práve jej orodovaniu pripisujú zázrak za objavenie prameňa.

Kopčany

Čarovný kostolík sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch na Záhorí láka návštevníkov nielen z regiónu. Archeologický výskum v lokalite potvrdil, že pôvod kostolíka siaha až do doby Veľkomoravskej ríše, a v súčasnosti je stavba považovaná za najstarší nález z obdobia Veľkej Moravy. Neputujú sem však len návštevníci, ktorí si chcú pripomenúť Margitu Antiochijskú, ale aj ochrancovia a milovníci prírody. V tesnej blízkosti kostolíka totiž rastie 235-ročná lipa, ktorá sa v ankete Nadácie Ekopolis uchádzala o titul Strom roka.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa PraveSlovenske.sk (@praveslovenske)

Litmanová

Nad obcou Litmanová sa vypína vrch nazývaný Hora Zvir. Idylické prostredie láka nielen krásnou prírodu, ale aj výnimočnou duchovnou atmosférou. V maličkej izbe dreveného zrubu – majdanu, ktorý patril rodine Vasiľa Korčáka, sa v rokoch 1990 – 1995 zjavovala Panna Mária 11-ročnej Ivete Korčákovej a 13-ročnej Kataríne Česelkovej. Dnes je Hora Zvir významným pútnickým miestom. Najviac veriacich sem prichádza po prvom piatku v mesiaci a počas 3. a 4. augusta, kedy sa tu koná hlavná púť.

7. septembra 2008 bola Hora Zvir povýšená a vyhlásená za Gréckokatolícke mariánske pútnické miesto prešovskej eparchie. V areáli sa nachádza Kaplnka Nepoškvrneného Počatia Presvätej Borodičky a Prameň sv. Jána Krstiteľa.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zážitky cez foto (@foto.zazitky)

Ľutina

Kostolík v obci Ľutina býva cieľom pútnikov predovšetkým v auguste. Aj on je uznávaný ako významné gréckokatolícke pútnické miesto. Obec Ľutina leží v blízkosti Sabinova, na južnom svahu Čergovského pohoria, v doline potoka Ľutinka. So vznikom pútnického miesta je spojená tradícia o zjaveniach na ľutinskej hore a prvá púť sa tu konala ešte v roku 1855. V roku 1988 pápež Ján Pavol II. povýšil tunajší chrám a priľahlé objekty na baziliku minor.

Mariánska hora v Levoči

Krásna Mariánska hora patrí medzi levočské dominanty. Na jej vrchole stojí Bazilika Navštívenia Panny Márie – jedno zo známych pútnických miest na východnom Slovensku. Hlavná púť sa tu každoročne koná v prvú júlovú nedeľu. Niekdajší kostol na baziliku minor povýšil kedysi pápež Ján Pavol II. Okrem samotnej baziliky tu nájdete aj gréckokatolícku kaplnku, pútnický dom či vonkajší oltár.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kristína Szabóová (@kristinaszabo)

Marianka

Na úpätí Malých Karpát v obci Marianka na Záhorí sa nachádza vyhľadávané pútnické miesto, ktoré je vôbec najstarším pútnickým miestom nielen na Slovensku, ale aj v bývalom Uhorsku. Veriaci sem prichádzajú kvôli uctievaniu Panny Márie Tálskej. K obci sa viaže legenda o tom, ako istý pustovník vytesal z dreva sošku Panny Márie a v časoch nepokojov ju ukryl do bútľavého stromu. Keď sa o niekoľko desaťročí miestnemu zbojníkovi narodili ťažko postihnuté deti, sľúbil, že sa dá na pokánie a svoj život napraví.

Nato sa mu vo sne zjavila Matka Božia a ukázala mu miesto, kde má nájsť sošku a vykopať prameň, v ktorom okúpe svoje deti. Muž tak urobil a jeho deti vyzdraveli. Drevená soška je dnes umiestnená v Bazilike Narodenia Panny Márie v Marianke. Pri bazilike sa nachádza starý kláštor, ktorý slúži ako pútnický dom. V lese vedľa komplexu sa rozprestiera Mariánske údolie s lurdskou jaskyňou, kalváriou doplnenou kolekciou sôch v životnej veľkosti a legendárnym zázračným prameňom s rotundovou Kaplnkou svätej studne.


Mohlo by vás zaujať: Pútnické miesta lákajú tisíce ľudí: Nájdete v nich útechu či poznanie aj vy?


Nitrianska Blatnica

V lesoch nad Nitrianskou Blatnicou sa vypína Rotunda svätého Juraja, ku ktorej chodia veriaci na púte už približne 500 rokov. Rotunda je údajne najstaršou cirkevnou stojacou stavbou na Slovensku i v strednej Európe, postavená bola ešte pred vznikom Veľkej Moravy. Keď v 13. storočí zaniklo v jej okolí osídlenie, postupne začala chátrať. Obnovili ju až v prvej polovici 16. st. vďaka Magdaléne Thurzovej, ktorá rotundu nechala zrekonštruovať. Púte sa tu každoročne konajú na svätého Juraja.

Rajecká Lesná

Pútnické miesto Rajecká Lesná, nazývané aj Frival, leží v čarovnej Rajeckej doline. Jeho dominantou je Bazilika Narodenia Panny Márie, ktorej socha sa nachádza na hlavnom oltári baziliky. Okrem nej tu narazíte aj na kaplnku zaniknutého kostola Panny Márie, v ktorej sa nachádzajú zachované maľby. Hlavná púť v Rajeckej Lesnej býva na sviatok Najsvätejšej Trojice, ďalšia veľká púť sa koná v septembri na sviatok Narodenia Panny Márie.

Skalka pri Trenčíne

Obľúbené pútnické miesto neďaleko mesta Trenčín navštevujú nielen ľudia z Považia, ale aj z celého Slovenska, Moravy či Poľska. Jeho história sa spája so životom svätých pustovníkov Andreja Svorada a Beňadika, ktorí na tomto mieste kedysi žili. Kláštor Veľká Skalka je národnou kultúrnou pamiatkou. Okrem neho sa tu nachádza aj dvojvežatý kostolík, pútnický dom a kalvária so 14 stanicami krížovej cesty. Hlavná púť na tomto mieste sa koná vždy po 17. júli, kedy je sviatok sv. Svorada a Beňadika.

Slivník

Na sviatok Sedembolestnej Panny Márie 15. septembra sa na hore Osuheď pri obci Slivník každoročne koná púť. Pripomína, že v miestnych lesoch našli Slivníčania za druhej svetovej vojny v decembri 1944 dočasné útočisko. Tradícia púte nie je dlhá. Kríž tu postavili v roku 2009, o rok neskôr pribudla kaplnka a kryté pódium pre bohoslužby. V kaplnke sa nachádza socha Sedembolestnej Panny Márie, ktorú Slivníčania kúpili z vďaky za prežitie vojny.

Staré Hory

Neďaleko rekreačného strediska Donovaly sa nachádza obec Staré Hory, ktorá je mariánskym pútnickým miestom už viac ako päť storočí. Tamojší kostol so sochou Panny Márie a neďalekú studničku navštívia ročne tisíce veriacich. Podľa ústneho podania obyvateľov sa vznik prameňa viaže k obdobiu občianskych nepokojov v 17. storočí, keď okolie Starých Hôr bolo v rukách protestantského vojska. Ľudia sa obávali, že nepriatelia zničia sochu Panny Márie, preto ju zložili z oltára, zabalili a ukryli na mieste terajšej studničky. V roku 1711 ju vykopali a v slávnostnom sprievode preniesli na oltár.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Milan Trandžík (@trandzikmilan)

Studnička

V obci Nová Ves nad Žitavou, v časti Konopnice a Chrástočky, leží pútnický areál Studnička. Nad potokom Drevenica je vybudovaný trojklenbový Turecký most – jedinečná architektonická pamiatka z 15. st., z obdobia tureckého pustošenia. Len niekoľko desiatok metrov od mosta vyviera prameň vody. Ľudia veria v jej zázračnú moc a každoročne preto k prameňu smerujú tisícky veriacich. Farníci nad prameňom postavili malú kaplnku z kameňa, do ktorého umiestnili sošku Panny Márie Lurdskej.

Šaštín

Mesto Šaštín-Stráže je ako pútnické miesto známe nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Kvôli soche Panny Márie sa tu veriaci zo širokého okolia schádzali oddávna. Po kanonickom vyšetrení vyhlásili šaštínsku sochu Panny Márie za zázračnú, čo dekrétom potvrdil aj pápež Urban VIII. V roku 1733 sochu dostali paulíni, ktorí sa v obci rozhodli postaviť pútnický chrám a kláštor.

Dnes je Bazilika Sedembolestnej Panny Márie jednou z najvýznamnejších bazilík na Slovensku a každoročne ju predovšetkým na Slávnosť Panny Márie Sedembolestnej 15. septembra navštívi niekoľko desiatok tisíc pútnikov. Chrám bol za baziliku vyhlásený v roku 1964. Pamiatkový komplex sakrálnych budov tvorí okrem baziliky aj bývalý kláštor pavlínov s hospodárskymi stavbami, kaplnkami Sedembolestnej Panny Márie a súsoším Pieta.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Gabriela V. (@gabriellla.m.v)

Trlenská dolina

Veriaci z Liptova každoročne prichádzajú do Trlenskej doliny neďaleko Ružomberka, kde sa nachádza málo známe, no o to pokojnejšie a idylickejšie pútnické miesto – kaplnka Panny Márie Snežnej. V nej bola uložená kópia milostivej ikony salus populi romani, ktorej originál je v rímskej bazilike Santa Maria Maggiore. Kaplnka bola postavená v roku 1935 ako súčasť jezuitskej zotavovne. Od roku 1936 až do násilnej likvidácie rehôľ na Slovensku v roku 1950 sa tu každoročne začiatkom augusta konala verejná púť. Tradícia bola obnovená v roku 1995, kedy bola kaplnka vrátená jezuitom.


Mohlo by vás zaujať: Spoznajte dychberúce Pieniny na Svätomariánskej púti: Bude plná zážitkov a radosti


Úhorná

Aj pútnické miesto nad obcou Úhorná v okrese Gelnica je zasvätené Panne Márii Snežnej. Cesta ku kaplnke je vysypaná bielymi kameňmi a veriaci po nej chodia už viac ako 200 rokov. Do fliaš si naberajú vodu, ktorá má podľa nich liečivé účinky. Pôvodná drevená kaplnka z roku 1813 bola nahradená murovanou, a nachádza sa v nej aj dvojmetrová socha Panny Márie.

Oščadnica

Kysuckí veriaci sa už viac než sedem desaťročí schádzajú a kalvárii s kamenným kostolom nad centrom Oščadnice. Postavená bola z vďaky za to, že pri urputných bojoch na vrchole Veľkej Rače v roku 1945 nikto z obce nepadol a dedina vyviazla bez pohromy. Kalváriu vysvätili 15. augusta 1948 za prítomnosti 20 tisíc pútnikov. Tvorí ju 14 zastavení a kostolík.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ▫️Kysucké chodníčky▫️ (@kysuce_)


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame