Slnko je ešte stále silné, hrozí spálenie aj úpal: Ako sa chrániť a kedy vyhľadať lekára?

Pri pobyte na slnku nezabudnite na ochranný krém, inak hrozí spálenie (Zdroj: GettyImages)

Dlhý pobyt na slnku bez ochrany prináša mnohé problémy. Môže vyvolať slnečné alergie, predčasné starnutie kože i závažné ochorenia. Ako sa najlepšie chrániť?

Ochrana je základ

Pri opaľovaní a dlhšom pobyte na slnku preto dbajte na správnu ochranu kože. „Chráňte si oči slnečnými okuliarmi s UV filtrom, používajte pokrývku hlavy a voľný odev,“ odporúča farmaceutka Jana Varsová. Dôležité je dodržiavať pitný režim a uprednostniť čistú či minerálnu vodu. Snažte sa obmedziť sladené nápoje, kofeín i alkohol,“ hovorí.

Pobytu na slnku sa podľa odborníčky treba vyhýbať medzi 11.00 až 15.00, keď je intenzita slnečného žiarenia najvyššia. Prípravok na opaľovanie treba naniesť na pokožku minimálne 30 minút pred pobytom na slnku a jeho nanášanie opakovať každé dve hodiny, prípadne po kúpaní či sprchovaní. Dôsledne natrite predovšetkým nos, uši, pery, priehlavky nôh, znamienka a jazvy. Práve na týchto citlivých miestach dochádza k spáleniu pokožky najrýchlejšie,“ tvrdí farmaceutka.

Na spálenie studenou vodou

Spálenie sa prejavuje červenou, bolestivou pokožkou, prípadne aj miernym opuchom. Pri spálení schlaďte postihnuté miesto najlepšie vodou, teda studenou jemnou sprchou, krátkym kúpeľom, alebo aj priložením studeného obkladu. Na postihnuté miesta je pre upokojenie kože podľa nej vhodné nanášať prípravky napríklad s obsahom panthenolu alebo aloe vera. Pri ochrane kože pomáhajú aj antioxidanty ako zinok, biotín a vitamín C, ktoré možno počas leta preventívne užívať.

Po skončení opaľovania ošetrite pokožku vhodným prípravkom po opaľovaní. Je dobré mať na pamäti, že spálenie pokožky znamená veľké riziko a podľa názoru mnohých odborníkov značne zvyšuje riziko zhubného kožného nádoru – melanómu. Pri nadmernom slnení hrozí aj úpal. Prejaviť sa môže bolesťou hlavy, horúčkou, celkovou slabosťou, závratom, zmätenosťou i vracaním.

Keď sa vytvoria pľuzgiere, navštívte lekára

V niektorých prípadoch, kedy sa koža na priamom slnku spáli, môže byť potrebná návšteva lekára. „Ak sa vytvoria pľuzgiere, ide o solárnu dermatitídu druhého stupňa a vtedy je treba zájsť za odborníkom. Aby sme sa tomu vyhli, je potrebné používať opaľovacie krémy s dostatočným ochranným faktorom,“ hovorí lekárka kožnej ambulancie Cecília Kožušková.

Ako ďalej povedala, po pobyte v prírode sa pacientom tiež stáva, že si domov prinesú rôzne štípance alebo bodnutia hmyzom. Kožné reakcie, ktoré trvajú tri až päť dní, sú normálne, vtedy stačí užívať to, čo poradí lekárnik. Ak sa kožná reakcia nezlepšuje a zvýši sa telesná teplota, treba navštíviť odborného lekára.

V teple hrozí aj salmonelóza

Leto je okrem opaľovania aj obdobím kúpalísk, grilovačiek alebo výletov. Tieto aktivity však podľa lekárov skrývajú pre deti aj pre dospelých mnoho nástrah. Objaviť sa môžu problémy s trávením, nedostatkom tekutín, spálením pokožky na slnku alebo bodnutím hmyzom.

Jednou z častých chorôb, ktorými pacienti v lete trpia, je salmonelóza. „Základom, ako sa vyvarovať tomuto ochoreniu tráviaceho traktu, je jesť čerstvé potraviny. Ak má pacient alebo rodičia podozrenie, že by mohlo dôjsť k nákaze, je potrebné navštíviť obvodného lekára,“ vysvetľuje primárka detského oddelenia Eva Sadová.

Prevencia je polovica úspechu

Podľa slov primárky je najlepšia prevencia. Mali by sme:

  • dodržiavať pitný režim a vypiť denne dva až tri litre tekutín
  • vyvarovať sa dlhodobému priamemu slneniu a nezdržiavať sa dlho v obchodných strediskách, kde je klimatizácia
  • preventívne jesť viac čerstvej zeleniny a ovocia
  • piť menej sladených tekutín
  • používať ochranné krémy proti hmyzu a slnečnému žiareniu

Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás aj na Facebooku!

Zdroj: TASR, trhkoze.sk
Odporúčame