Túžite sa zlepšiť v cudzom jazyku? Máme pre vás tipy, ako vás učenie bude baviť

Seniorka pri PC

Poradíme vám, ako sa zlepšiť v cudzom jazyku (Zdroj: GettyImages)


Ako ste na tom s cudzím jazykom? Stali ste sa pasívnym čitateľom alebo si bez problémov trúfnete na komunikáciu? Dlhé roky sme v škole strávili memorovaním slovíčok, správnej výslovnosti a chápaniu vetnej skladby. Celá táto snaha sa však bez našej aktivity vytratí, najmä ak nemáme dostatok príležitostí na komunikáciu. Hoci už dávno nechodíte do školy, existuje hneď niekoľko zaujímavých aj zábavných možností, ako sa v cudzom jazyku zlepšovať.

1. Každý deň tri nové slovíčka

Dokážete pomenovať bežné veci, s ktorými sa stretávate doma alebo na pracovisku? Ak chcete v cudzom jazyku nabrať istotu, uistite sa v slovíčkach, ktoré pomenúvajú veci, s ktorými ste denno-denne v kontakte. Niekoľkokrát za deň si nové slová zopakujte, utvrďte sa vo výslovnosti aj v písanej podobe. Na ďalší deň začnite opakovaním a hneď pridajte novú trojicu.

2. Pridajte prípony a predpony

S novými slovíčkami pracujte a hrajte sa. Neponechajte ich iba v základnej forme. Omnoho väčšie uplatnenie v slovnej zásobe získajú, ak sa ich naučíte používať s príponami, predponami či vystupňované. Zo slova “šťastný” sa razom stane jeho opozitum – “nešťastný”. Pri minimálnom úsilí sa tak začnete v cudzom jazyku rýchlejšie orientovať.


Mohlo by vás zaujať: Cudzí jazyk po päťdesiatke: S našimi radami vám učenie pôjde ako po masle


3. Zapisujte si, čo neviete

Je prirodzené, že cez deň prichádzame do kontaktu s množstvom cudzích slov. Je len na nás, či sa im vyhneme, alebo sa im pokúsime priradiť význam aj v rodnom jazyku. Do slovenčiny preniklo za posledné roky veľa pojmov z cudzích jazykov, najmä z angličtiny. Mnohé z nich už zostávajú v pôvodnom znení, bez slovenskej podoby. Či chceme, alebo nie, musíme sa vynájsť. Ideálne tak, že si tieto slovíčka zapíšeme a pochopíme ich význam.

4. Začnite pozerať filmy s titulkami

Každý jazyk má svoju špecifickú vetnú skladbu a ustálené frázy. Nestačí mať iba zásobu slovíčok, musíte si vedieť poradiť aj s ich uložením do viet. Spojte príjemné s užitočným a pustite si svoj obľúbený film alebo seriál bez prekladu. Spočiatku si pomôžte titulkami a buďte aktívnym poslucháčom. Seriál pozastavte, pretočte o niekoľko sekúnd dozadu a základné frázy s náležitým prízvukom zopakujte.

5. Čítajte detské knihy v cudzom jazyku

Skúste si obnoviť slovnú zásobu a jednoduchú gramatiku čítaním detských kníh, kde sa slová opakujú. V nich si dokážete domyslieť hlbší kontext aj bez toho, že by ste na každú vetu potrebovali prekladač. Síce tu nenájdete ekonomické, marketingové ani medicínske pojmy, potrebujete stimul, ktorý vás namotivuje a ukáže vám, že vaše jazykové schopnosti nie sú definitívne stratené.


Mohlo by vás zaujať: Naučiť sa cudzí jazyk môžete aj dnes: Ako a kde sa vám to podarí najlepšie?


6. Zmeňte jazyk v aplikácii

V telefónoch a tabletoch máme veľa aplikácií. Ich prostredie je natoľko užívateľsky prívetivé, že sme už v prvých krokoch po nainštalovaní mohli nastaviť jazyk na slovenčinu. Urobte malú, ale zásadnú zmenu – zmeňte slovenský jazyk v nastaveniach na cudzí jazyk, v ktorom sa chcete zlepšovať. Zvoľte takú aplikáciu, v ktorej sa dobre orientujete. Cudzí jazyk vás potom nevyplaší, dokonca, ani keď si aplikáciu otvoríte ešte pred rannou kávou.

7. Rozprávajte sa so zrkadlom

Určite nám dáte za pravdu, že mnohým z nás nerobí problém porozumieť písanému textu v cudzom jazyku. Ak už však máme prehovoriť, ešte k tomu aj bez predchádzajúcej prípravy, zrazu nám vyschne v krku a slová dôjdu. Nemáme totiž istotu vo výslovnosti a formulácii myšlienok. Pomôže vám zrkadlo! Posaďte sa pred zrkadlo a veďte sami so sebou konverzáciu v cudzom jazyku – každý deň aspoň 10 minút. Možno vás prekvapí aj vlastný hlas, ktorý môže v inom jazyku znieť trochu inak.

8. Prihláste sa na kurz

Jedným z najlepších a najefektívnejších spôsobov, ako znova získať sebadôveru v cudzom jazyku, je absolvovanie intenzívneho kurzu, hoci aj online. Konverzačné výmeny so skúseným lektorom a individuálny prístup sa dokážu rýchlo pretaviť do vašich úspechov. A možno už o pár týždňov využijete svoje vylepšené konverzačné schopnosti a presvedčíte svoje okolie, že ešte nepatríte do starého železa.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame