Cudzí jazyk po päťdesiatke: S našimi radami vám učenie pôjde ako po masle

slovník

sxc.hu

Koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom. Toto známe úslovie nám rodičia a pedagógovia vštepovali už od útleho detstva. Chcete do svojej jazykovej výbavy zaradiť ďalšiu dorozumievaciu reč? V zrelom veku už síce na proces učenia musíte vynaložiť viac úsilia, rozhodne však nie je nič stratené. Poradíme vám, čím všetkým si môžete pomôcť, aby ste sa do nového cudzieho jazyka dostali čím skôr. Nebude vám vďačný len váš zamestnávateľ či obchodní partneri, ale predovšetkým váš vlastný mozog.

1. Učiteľa hľadajte medzi cudzincami

Na zvládnutie základov vám postačí učebnica s inštruktážnym cédéčkom, prípadne niekoľkotýždňové navštevovanie jazykovej školy. Ak však stojíte o ozajstné pokroky, poobzerajte sa po súkromnom učiteľovi, pre ktorého je daný jazyk rodnou rečou. Len on vám najlepšie vysvetlí zákonitosti svojho materinského jazyka a v rámci neho vás od začiatku donúti ku komunikácií. Nebudete si tak postupne osvojovať len slovíčka, vetné skladby a pravidlá gramatiky, ale začnete v danom jazyku automaticky premýšľať a formulovať svoje myšlienky.

2. Odhoďte zábrany

Pokiaľ sa naučíte hovoriť v cudzom jazyku plynule, urobíte aspoň milión chýb. Bojíte sa, že poviete hlúposť a strápnite sa? Tieto obavy musíte zo seba striasť pred každým začatím kurzu či súkromných hodín. Naučte sa zasmiať na vlastných breptoch alebo kixoch a hlavne rozprávajte čo najviac. Na opravy od učiteľa sa neurážajte, práve naopak – buďte za ne vďační.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete si rozšíriť obzory? Vzdelávajte sa aj vo vyššom veku!


3. Obohaťte si filmotéku

Jedným z najlepších spôsobov, ako preniknúť do cudzieho jazyka ak už máte nejaké základy, je sledovať dej filmu a snažiť sa mu porozumieť. Vyhľadávajte také snímky alebo seriály, ktoré majú aj titulky – nie však slovenské, ale v danom jazyku. Počuté slová sa vám tak ľahšie pospájajú s tými písanými.

4. Sledujte dianie v cudzojazyčnej krajine

Nalaďte si hlavné správy a započúvajte sa do hlasov moderátorov. Spravodajské stanice totiž majú spravidla ten najčistejší prízvuk a najspisovnejšiu slovnú zásobu. V prípade angličtiny sa, napríklad, za veľký vzor pokladá kanál BBC. Veľkým pomocníkom však môže byť aj audiokniha.


Mohlo by vás zaujímať: Kariérna zmena v zrelom veku: Nový impulz alebo ekonomická samovražda?


5. Čítajte cudzojazyčné texty

To, že nebudete rozumieť každému slovíčku, nie je vôbec podstatné. Nemusíte sa hneď vrhnúť na náročné žánre beletrie, pokojne si spočiatku listujte bežné magazíny alebo si vyhľadajte zaujímavé články na internete. Dôležité je, aby ste zachytili kontext a rozumeli nosnej myšlienke. Slovnú zásobu si aj takýmto spôsobom veľmi rýchlo rozšírite.

6. Hľadajte nových známych na internete a chatujte

Nemusíte písať siahodlhé úvahy či práce, aby ste sa naučili v cudzom jazyku vyjadrovať aj v rámci písomného prejavuje. Zoznámte sa cez internet s ľuďmi, pre ktorých je váš vyučovaný jazyk materinským. Poproste ich, aby s vami komunikovali spisovne a vysvetlite im svoj zámer. Debaty na rôzne témy vás naučia pohotovej reakcii v danej reči a schopnosti improvizovať, keď nebudete poznať konkrétne slová – situácia vás donúti všetko vysvetľovať. Osvedčeným nástrojom je videorozhovor, ktorý si so súhlasom opačnej strany môžete nahrať a neskôr si môžete pozrieť samých seba „v akcii“. Takto okamžite odhalíte svoje slabiny.


Dokázali ste sa aj vy naučiť cudzí jazyk dávno po skončení školy? podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame