Melón patrí k letu: Pozor ale, aby ste sa jeho konzumáciou neotrávili!

Melón

Melón môže v lete spôsobiť tráviace problémy (Zdroj: GettyImages)

Nie, nie je to žiaden hoax. Melón je síce mimoriadne obľúbenou letnou zeleninou (čítate správne, nejde o ovocie, ale druh zeleniny), no jeho konzumácia sa nemusí vždy skončiť dobre. Aj z melónu sa totiž môžete otráviť. Čo túto otravu spôsobuje, ako sa jej vyhnúť, a čo robiť, ak s ňou už bojujete?

Najskôr sa poďme pozrieť na jeho pozitíva: Melón obsahuje množstvo vitamínov a zdraviu prospešných látok, ktorým sa náš organizmus zaručene poteší. Vďaka vysokému obsahu vody je navyše výborný aj na doplnenie tekutín počas horúceho leta, pretože zaženie smäd. Jeho konzumáciu pritom pre nízky počet kalórií ocenia aj ľudia na redukčnej diéte. Leto a šťavnatý melón, najlepšie vychladený, skrátka patria k sebe rovnako nerozlučne ako leto a zmrzlina. No na rozdiel od zmrzliny je melón zdravý.

Všetkého veľa škodí

V čom je teda problém? V prvom rade v množstve. Pretože sú melóny chutné a osviežujúce, neraz ich zvykneme konzumovať „vo veľkom“. Výsledkom potom môžu byť črevné problémy, nevoľnosť, hnačky či zvracanie. Niekedy však ide o viac, ako len „prejedenie sa“. Pri konzumácii melónu sa môže dostaviť aj ľahká otrava.

Prečo sa to deje?

Zradnosť melónu spočíva v tom, že flavonoidy a fytoncídy, teda vo všeobecnosti prospešné látky v ňom obsiahnuté, môžu u niektorých ľudí vyvolať príznaky intoxikácie. K tomu dochádza v prvom rade vtedy, keď je melón skazený. Zhnitý melón určite rozpozná každý a konzumácii takéhoto melónu nie je problém vyhnúť sa. Niekedy však na prvý pohľad nie je možné zistiť, že s melónom čosi nie je v poriadku, pretože na pohľad vyzerá dobrý a kvalitný.

Vyhnúť sa treba konzumácii melónu, ktorý je príliš tvrdý. Môže totiž obsahovať antibiotiká a konzervanty, ktoré sa doň pridávajú, aby sa zabezpečilo dlhšie skladovanie. Rovnako je dôležité nekupovať melóny, ktoré sú príliš mäkké na dotyk a príliš šťavnaté, takže sa ľahko lámu a doslova sa „roztápajú“ v ústach. To môže totiž znamenať, že boli skladované dlhšiu dobu a významne v nich stúpla hladina flavonoidov, fyzoncídov a ďalších zložiek, ktoré môžu za určitých okolností spôsobiť otravu.

No a do tretice: tabu sú aj zelenkasté melóny – ak pri rozrezaní vidíte nezrelé zelené škvrny, najmä v blízkosti šupy, radšej melón nekupujte. Môže ísť o prírodné látky, ktoré vytvárajú nezrelé melóny. Vyhnite sa tiež skorým odrodám melónov, kvôli rýchlemu zisku sú často pestované pod rôznymi fóliami, aby čo najskôr dozreli. Za tak krátku dobu zrenia sa však melón nestihne zbaviť dusičnanov, ktoré sú obsiahnuté v hnojive, a hodnoty týchto nebezpečných látok tak môžu niekoľkonásobne prekračovať povolené normy.


Mohlo by vás zaujať: Červený melón chráni srdce a podporuje potenciu: Vychutnajte si ho už dnes!


Každý sme iný

Hlavnou príčinou otravy z melónu je vždy požitie látky, ktorá spôsobí intoxikáciu a ktorú pečeň ťažšie spracováva alebo nespracováva vôbec. Môže ísť aj o prírodné látky, ktoré sa tvoria v nezrelých alebo skazených melónoch. Rovnako aj o umelé látky, napríklad antibiotiká, ktoré výrobca či dodávateľ do melónu pridáva s cieľom zabezpečiť dlhšie skladovanie či atraktívnejší vzhľad plodu. Treba však mať na pamäti, že každý človek je iný, a čo jednému žiadne problémy nespôsobí, iného môže ohroziť na zdraví.

Pozor by si teda mali dávať najmä ľudia so zvýšenou intoleranciou potravín, ľudia s narušeným tráviacim a vylučovacím systémom či tí, ktorí majú problém s pečeňou alebo obličkami a ktorých telo tak nedokáže spracovať niektoré látky. Rovnako ohrození sú aj alergici. Najmä u detí sa môžu objaviť nepredvídateľné alergické reakcie, zvlášť, ak melón skúšajú po prvý raz. So zmenami v reaktivite organizmu by mali rátať tiež tehotné ženy.

Ako otravu rozpoznať a aká je prvá pomoc?

Otrava melónom sa nelíši od klasických príznakov otravy jedlom. K charakteristickým prejavom patrí zvracanie, hnačka, bolesť brucha a bolesť hlavy. Objaviť sa môžu závraty, zmätenosť, celková slabosť, zvýšenie potenia, búšenie srdca, zimnica, teplota a nechuť do jedla. Pri ťažkej forme otravy dochádza k zhoršeniu koordinácie pohybov, zníženej schopnosti prehĺtania či dokonca celkovému kolapsu.

Vo všeobecnosti sa príznaky otravy dostavia od jednej do šiestich hodín po konzumácii melónu. Miernejšie formy otravy je možné zvládnuť doma, pri neustupujúcich či stupňujúcich sa príznakoch je však nevyhnutné vyhľadať lekára. V domácich podmienkach je možné skúsiť improvizovaný výplach žalúdka – vypiť väčšie množstvo osolenej vody a manuálne vyvolať zvracanie. Tento postup je vhodné opakovať dovtedy, kým žalúdok nie je prázdny. K neutralizácii pôsobenia jedov možno použiť aktívne uhlie, tablety sú dostupné bez receptu v ktorejkoľvek lekárni.

Len čo sa postihnutému uľaví, je potrebné jeho organizmus dostatočne hydratovať. Pomôže nesladený čaj s citrónom alebo čistá voda. Nie je vhodné užívať analgetiká a prípravky proti hnačke, pretože tie len utlmia následok, neodstránia však príčinu. Telo sa pri otrave potrebuje zbaviť jedov a toxínov, a k tomu mu môžeme dopomôcť len dostatočným prísunom tekutín, ktoré zabezpečia rýchlejšie vyplavovanie a vylučovanie nežiaducich látok z organizmus.      

Náš tip: Zdravotné problémy dokáže spôsobiť aj melón, ktorý si kúpite od predajcu pri ceste. Melóny sú totiž schopné veľmi rýchlo absorbovať látky zo vzduchu a tie rovnako rýchlo prenikajú až do dužiny. Aj z tohto dôvodu sa neodporúča nákup iných, než celých melónov. Na prítomnosť cudzích látok v dužine vás môže upozorniť jednoduchý test – kúsok dužiny ponorte do studenej vody. Ak získa svetloružovú farbu, radšej melón nekonzumujte.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame