Ako sa správne obliecť na lyžovačku: Nech vám nie je priteplo ani prizima

Lyžiar

freedigitalphotos.net

S lyžovaním len začínate, alebo si pred zimou chcete nakúpiť nové oblečenie? V každom prípade čítajte ďalej. Nie je nič horšie ako sa klepať počas jazdy na lanovke a potiť pri zjazde smerom nadol. Určite sa to už mnohým z vás stalo a príčinou je možno len nesprávne oblečenie.

Zabudnite na svetre a kombinézy

Časy, keď bolo potrebné dať na seba „nasúkať“ takmer všetky veci zo šatníka, aby človeku nebola na svahu zima, sú nenávratne preč. No zvyk prehnane sa obliekať ostal mnohým ľuďom dodnes. Uvedomte si jednu vec, lyžovanie je hlavne šport. Pri športe vyvíjate fyzickú aktivitu a tá dokáže telo zahriať. Nepreháňajte to, radšej si vyberajte kvalitné funkčné oblečenie.

Prvá vrstva: vaša druhá koža

Prvou vrstvou by mala byť dobrá a kvalitná termobielizeň. Istým predchodcom boli kedysi „rytierky“, ich nástupcovia sú z oveľa modernejších materiálov. Nemyslite len na spodnú časť tela, ale aj na vrch. Sem patrí tenké funkčné tričko z priedušného materiálu. Žiadna bavlna! Tá len nasaje pot a nepríjemne chladí počas celého dňa. Vyberajte si funkčné a dýchajúce materiály. Tie dokážu dostať pot spoľahlivo od tela a nechladia. Ideálne je tričko s krátkym alebo s dlhým rukávom, tie na ramienka sa počas lyžovačky príliš nehodia. Nevýhodou týchto materiálov je nutnosť častého prania, už po jednom použití môžu poriadne zapáchať, no svoju funkciu odvedú bravúrne. Kvalitná funkčná bielizeň nemusí stáť príliš veľa, tričká kúpite aj za 20 eur, tie s dlhým rukávom a nohavice aj za 25 eur. Nájdete lacnejšie, na tejto časti však nešetrite.

Pri prvej vrstve je dobré použiť aj spodnú bielizeň z funkčného materiálu. Komfort tak bude ešte vyšší. Pri výbere trenírok, nohavičiek a podprseniek z tejto rady dbajte na to, aby mali ploché švy, ktoré nebudú pri pohybe nepríjemne tlačiť. Tí zimomravejší si na prvú vrstvu môžu natiahnuť ešte aj klasické bavlnené tričko s krátkym alebo dlhým rukávom. Pomôže aj tepelnej izolácií.


Tiež by vás mohlo zaujať: Výpredaje lyží sa začali: Vyberte si tie pravé!


Druhá vrstva: aby vám bolo teplo

Táto vrstva môže ešte mierne pomôcť pri odvode potu od tela, primárnou funkciou je však udržanie tepla. Preto môžete siahnuť aj po hrubom pulóvri či mikine. Vhodné sú predovšetkým flísové bundy, ktoré dokážu mimoriadne dobre zahriať. Obdobou sú tie z vlny či iných materiálov. Takú bundu kúpite aj za 10 eur na trhu, v prípade uznávaných značiek sa dostanete o niekoľko desiatok eur vyššie. Druhá vrstva by na lyžovačke nemala mať vetru a vodeodolnú membránu. Tá má byť až pri najvrchnejšej vrstve. V opačnom prípade by vám bolo neznesiteľné teplo a telo by nemohlo poriadne dýchať.

Tretia vrstva: tá najhlavnejšia

Tvoria ju kvalitné lyžiarske nohavice a bunda. Ideálne je, ak sú vybavené niektorou z membrán, ktoré zabraňujú vetru a vode no zároveň odvádzajú vlhkosť v smere od tela. Najznámejšou je iste membrána Gore-Tex, môžete však siahnuť aj po inom výrobcovi s nižšou cenou. Dbajte aj na dobré vetranie nohavíc a bundy. Mali by mať vetracie otvory, ktoré môžete v prípade potreby otvoriť či zavrieť. Samozrejmosťou je snežný pás zabraňujúci prieniku snehu pod bundu a pevný materiál. Pamätajte na to, že bunda vás chráni v prípade pádu a tak by mala aj niečo vydržať.


Tiež by vás mohlo zaujať: Dobrá lyžovačka za rozumnú cenu: Tieto strediská vás nesklamú!


Na jar to nepreháňajte

Milujete jarnú lyžovačku, kedy sú vyššie teploty vzduchu a menej lyžiarov? Pokiaľ je vaša odpoveď kladná, určite viete, že sa musíte obliekať trochu inak. V hrubej zimnej bunde je už príliš teplo. Existujú dve alternatívy. Ak je zimná bunda dostatočne zateplená, môžete vynechať druhú vrstvu. Druhou možnosťou je dať si na prvú vrstvu len tenkú zateplenú softshellovú bundu s membránou. Tie najlacnejšie nájdete aj za 40 eur, pri vyššej kvalite však počítajte s investíciou skôr okolo 100 eur. Využijete ju však aj na turistike či cyklistike.

Nezabudnite na ostatné doplnky ako rukavice, čiapku a lyžiarske okuliare. Obzvlášť odporúčame ďalšiu časť, ktorú veľmi radi na svahoch vidíme. Ide o lyžiarsku prilbu. Nikdy neviete čo sa môže stať a tento kúsok vám môže zachrániť život.


Patrí lyžovanie medzi vaše obľúbené hobby? Ako sa na lyžovaćku obliekate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame