Rastlina mesiaca: Ako sa starať o popínavý brečtan v interiéri?

Brečtan

Brečtan je vhodný aj pre pestovateľov začiatočníkov (Zdroj: GettyImages)

Brečtan patrí medzi tie najzvláštnejšie rastliny vôbec. Na jednej strane sa o ňom hovorí ako o stálozelenej a nenáročnej rastline, na druhej strane sa mu v mnohých domácnostiach nedarí. Viete, ako sa oň správne starať?

Čo o brečtane vieme?

Brečtan pochádza z Európy a je prispôsobený viacerým podmienkam. Dariť sa mu môže rovnako dobre v interiéri, kedy bude mať priestor na ťahanie sa, a rovnako dobre zvládne aj skrášliť múr v exteriéri. Na trhu sa môžeme stretnúť s mnohými druhmi, ktoré sa od seba líšia najmä listami, ich veľkosťou aj tvarom. Medzi tie najobľúbenejšie druhy patrí Brečtan popínavý, Brečtan kolchický, Japonský brečtan a odrody známe ako Jubilee a Little Diamond.

Kam ho umiestniť v domácnosti?

V zásade platí, že starostlivosť oň nám určia práve jeho listy. Pokiaľ sú sýto až tmavo zelené, tak brečtan umiestnime skôr do tmavšej miestnosti, pretože nebude vyžadovať toľko slnka. Naopak, čím bledšie sú jeho lístky, tým viac slnečných lúčov bude  potrebovať. Svetlo však nesmie byť priame, pretože by ho spálilo.

Ak si nie ste istí, tak ideálnou voľbou bude zvoliť polotieň a rozptýlené svetlo. Rozhodne ho neumiestňujte v blízkosti radiátora, pretože by rýchlo vyschol. Pri otázke umiestnenia brečtanu v domácnosti nám vie pomôcť aj to, že v spálni bude slúžiť ako živá čistička vzduchu. Naopak, v obývačke bude zastávať skôr okrasnú funkciu živej sochy.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kristýna Bubeníková (@kristyna_bubu)

S vodou to nepreháňajte

Brečtan nie je mimoriadne náročný na kvalitu pôdy. Úplne postačí, aby bola priepustná. To isté platí aj v prípade vody. Namiesto výdatného poliatia preferuje pravidelné a menšiu dávku vody. Urobíte však dobre, ak bude mať podmisku s trochou vody, aby mal stále potrebnú vlhkosť.

Brečtan nepotrebuje ani vodu rozptýlenú v rozprašovači, avšak keď ho z času na čas (približne 1x za mesiac až dva) osprchujete aby ste z neho zmyli prach, rozhodne sa poteší.  To, či ste brečtan prepolievali sa dozviete z jeho listov, príliš veľa vody spôsobí, že sčernejú.

Osvedčené rady pri pestovaní brečtanu

    • Pri tejto rastline platí naozaj zvláštna rada a síce, že sa tvári, ako keby nechcel byť súčasťou vašej domácnosti. To znamená, že viac sa mu bude dariť na schodisku ako v kuchyni plnej ľudí.
    • Nekupujte rastlinu v bežných reťazcoch, ale zvoľte skôr osvedčené kvetinárstvo. Často sa totiž môžeme stretnúť s tým, že o brečtan nebolo u obchodníka dobre postarané a už sme si ho poškodený priniesli domov. Po pár dňoch sa nám tak odvďačí vyschnutím.
    • Ak si vyslovene chcete kúpiť brečtan do interiéru, zvoľte odrodu Cissuc rhombifolia či Hedera helix.
    • Umiestnite mu do kvetináča oporu, po ktorej by mohol začať rásť.
    • Rastlinu presádzame až vtedy, keď priam „puká“ kvetináč. Zásadne tak robíme na jar, nie počas celého roka.
    • Pravidelne ho zastrihávajte. Odvďačí sa vám bohatším rozvetvením sa.


Zdroj: www.plnielanu.sk, bydleni.instory.cz, gardeningknowhow.com
Odporúčame