Nádherná a hebká pleť aj v zime? Základ sú krémy, s touto procedúrou krásy však opatrne!

Pokožka v zime

V zime doprajte pleti zvýšenú starostlivosť kvôli chladu v exteriéri a suchému vzduchu v interiéri (Zdroj: GettyImages)

Mráz, studený vietor, neustále striedanie teplôt a suchý vzduch v prekúrených miestnostiach našej pleti rozhodne neprospievajú. V zime je pokožka oveľa viac náchylná na podráždenie a vysušenie. Poradíme vám, ako sa o ňu správne starať, aby ste jej dodali všetky potrebné živiny pre zdravie a krásu.

Každé ročné obdobie je pre pokožku tváre a tela istým spôsobom náročné, keďže musí neustále čeliť vonkajším vplyvom. Akonáhle vonkajšia teplota poklesne k 5 °C, mazové žľazy spomalia svoju činnosť a koža na tvári aj tele je oveľa suchšia ako v inom období roka. Ženská pokožka má navyše v chladnejších mesiacoch až o tri stupne nižšiu teplotu ako tá mužská. Krvný obeh sa spomaľuje, bunky trpia nedostatkom kyslíka a koža stráca svoju vláčnosť. Následne sa objavujú šedý tón pleti, kožné problémy, začervenanie, popraskanie žiliek či pnutie.

Zamrznutá pleť vinou krému?

Často koluje mýtus, že pri používaní hydratačných krémov v zime zamrzne voda v koži. Je to však omyl, ktorý dokáže svojou nepravdou napáchať mnoho škôd. Hydratačné krémy sú vyrábané technológiami, ktoré v mraze pleť nenarušujú, a to ani na povrchu, ani v hlbších vrstvách. Naopak, neošetrená koža veľmi rýchlo stratí svoju pružnosť a pevnosť, poruší sa jej prirodzená rovnováha a rýchlejšie starne. V zime je preto potrebné pleti dodať vlahu a dostatočný ochranný film. Ideálne sú na to vyživujúce krémy s vysokým podielom hydratačných zložiek.

Koža potrebuje výživný ochranný film

Na suchú pleť sú vhodné hutnejšie krémy, zatiaľ čo mastnej pleti postačí ľahšia ochrana. Citlivá pokožka vyžaduje nielen hydratáciu, ale aj spoľahlivú ochranu. Je dôležité, aby zvolené prípravky boli trochu mastnejšie a na koži vytvorili príjemný ochranný film, ktorý sa nelepí. Zásadou je nechať pokožku dýchať.

Pre dodanie výživy sú ideálnou voľbou krémy s obsahom vitamínov A, E a C, ktoré pôsobia ako antioxidanty, vhodný je aj obsah s nechtíkom či aloe vera. Aj keď si v zime výrazne menej užívame viditeľné slnečné lúče, denná starostlivosť by mala naďalej obsahovať ochranný faktor. Ak plánujete vyraziť do hôr, denný krém by mal obsahovať OF 30 až 50.


Mohlo by vás zaujať: Máte zo zimy suché a popraskané ruky? Porazte chlad a prinavráťte pokožke jemnosť


Začervenaniu a žilkám môžete predchádzať

Začervenanie pleti väčšinou súvisí s emóciami, napätím, stresom či konzumáciou jedla a alkoholu, kedy sa krvné cievy v pleti rýchlo rozšíria. Objavuje sa však aj v zimnom období pri prudkom prechode zo zimy do tepla a naopak. Obvykle len koža sčervená a po chvíli vybledne, ale pri citlivejšej pleti sa často stáva, že drobné cievky popraskajú, na povrchu pleti presvitajú a sú stále viditeľné.

Popraskané žilky sú veľmi často dedičným problémom, takže hlavným receptom je prevencia. Účinným riešením je však aj používanie mastnejších krémov. Tie zlepšia izolačné vlastnosti pleti, a tak zabránia začervenaniu a ďalšiemu praskaniu žiliek. Omega 3 mastné kyseliny mandľového oleja sú veľmi podobné lipidom, ktoré tvoria prirodzenú ochrannú bariéru pleti, preto môžu túto ochranu ešte zosilňovať.

V zime opatrne s peelingom

Drobné zrnká obsiahnuté v pílingu zbavujú kožu ochrannej vrstvičky na povrchu a koža sa potom môže stať zraniteľnejšou. Pílingu sa preto v zime radšej na čas vyhnite. Skúste počas umývania a kúpeľa kožu len jemne premasírovať. Ak sa pílingu na tele aj tvári neviete úplne vzdať, doprajte si ho len večer pred spaním, aby mala pokožka čas sa zregenerovať. Pleťové vody s obsahom alkoholu sú celoročne tabu. Ak ich však stále používate, aspoň v zime ich odložte do skrinky.

Pozor na horúcu vodu vo vani

Keď človek vonku premrzne, nie je nič lákavejšie ako horúci kúpeľ. Každodenné kúpanie vo vyšších teplotách však môže pokožku namáhať a ešte viac jej ubližovať. Ak sa pravidelných kúpeľov neviete vzdať, pridajte do vody aspoň voňavý ošetrujúci olej. V zime je celkovo lepšie vymeniť sprchové gély a klasické tuhé mydlá za intenzívnejšiu hydratáciu v podobe sprchových olejov, a to najmä v prípade, že trpíte suchou pokožkou. Zatiaľ čo budete relaxovať, pokožku pokryje tenká vrstva oleja, ktorá ju ochráni pred vysušovaním.

Po kúpeli pokožku natrite regeneračným či vyživujúcim telovým mliekom, prípadne kozmetickým olejom. Nezabudnite však, že olej musí najskôr prísť do kontaktu s vodou, len tak sa látky dostanú do pokožky. V praxi to znamená najskôr pokožku jemne navlhčiť, až potom naniesť olej.

Náš tip: Nezabúdajte ani na ochranu pier, v zime majte vždy po ruke balzam na pery a vyhnite sa ich oblizovaniu, aby ste ich zbytočne nevysušili. Pokožku rúk chráňte pred chladom rukavicami a doprajte im výživný hydratačný krém. Hydratáciu si doprajte aj zvnútra v podobe bylinkových čajov a vody izbovej teploty.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame