Máte zo zimy suché a popraskané ruky? Porazte chlad a prinavráťte pokožke jemnosť

Suchá pokožka

gettyimages

Trápia vás suché ruky s napnutou a boľavou kožou? Nepridáva vám táto zimná ťažkosť na pohode? Nedajte suchej koži šancu a vyskúšajte nasledovať tento postup.

Čomu môžete čeliť?

Ak je pokožka suchá, stráca schopnosť viazať hydratáciu. Na dotyk zostáva drsná, napätá, pri extrémnom vysušení šupinatá, svrbivá a v najviac oslabených miestach, napr. medzi prstami začne praskať do povrchových, ale i hlbších jaziev, ktoré sa hoja len veľmi obtiažne.

Suchosťou sú najviac ohrozené miesta napínanej pokožky, najmä v okolí kĺbov na ruke. Ak sa nechcete dopracovať k tomuto stavu a viete, že stav vašich rúk sa každý rok počas zimy zhorší, pomôže správna a pravidelná starostlivosť.


Mohlo by vás zaujímať: Popraskaná pokožka na rukách: Ako s ňou konečne skoncovať?


Pozor na nešetrné umývanie rúk

Zabudnite na používanie agresívnych mydiel, ktoré pokožku ochudobňujú o cenné lipidy. To, že vám tuhé alebo tekuté mydlo nevyhovuje, najlepšie zistíte približne po pol hodine od umytia rúk, kedy sa opätovne objavia pocity napnutej kože.

Rovnako tak zvážte umývanie rúk horúcou vodou. Hoci je to v chladných mesiacoch žiadané – zohriať ruky po návrate zvonku a zbaviť sa všade prítomných baktérií, zvoľte radšej vlažnú vodu. Vyhnite sa tiež používaniu sušičiek rúk s horúcim vzduchom na verejných toaletách v nákupných centrách.

Úľava v podobe účinného krému

Mnoho ľudí vníma krémy na ruky ako zbytočnosť a preto na ruky nanášajú prvý kozmetický produkt, ktorý sa čo i len trochu ponáša na krém. Neodporúča sa siahnuť po bežnom telovom mlieku. Nedokáže zabezpečiť dostatočnú hydratáciu namáhanej, ani starnúcej pokožke.

Na trhu je v súčasnosti veľký výber cenovo dostupných krémov na ruky, medzi ktorými isto nájdete svojho obľúbenca. Ideálne, ak bude mať vysoký obsah premasťujúcich alebo hydratačných zložiek a obsah cenných prírodných olejov – ako napríklad jojobový, olivový, avokádový.

Najlepší čas na hydratáciu v podobe vrstvy krému je po umytí rúk, kedy sú ruky zbavené nečistôt a póry pripravené lepšie absorbovať výživné zložky. V kritických zimných mesiacoch môžete ruky premasťovať aj niekoľkokrát denne. V prípade, že je suchá pokožka u vás veľkým problémom, na noc treba nanášať hrubšiu vrstvu a ruky navliecť do tenkých bavlnených rukavíc.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás vysušená pokožka na rukách či oslabené nechty? Zistite, čo pomáha


Stimulujúca masáž

Nie je nič jednoduchšie ako dopriať svojim rukám každodennú krátku masáž, ktorá podporí prekrvovanie a tým aj lepšie zásobovanie pokožky rúk živinami. Krúživými pohybmi druhej ruky prejdite po všetkých záhyboch, hánkoch a prstoch. Takýmto spôsobom navyše zlepšíte elasticitu pokožky a podporíte tvorbu kolagénu. Ako bonus – predídete únave rúk a nepríjemnému mravčeniu a chladu v prstoch. Na pomoc si stačí prizvať olivový alebo kokosový olej.

Ochrana pred počasím

Suché ruky nemožno vystavovať prudkým zmenám počasia a prechodom medzi vykurovaným interiérom a nízkymi teplotami či studeným vetrom vonku. Preto majte vždy pri sebe rukavice, nie však “hryzúce”, syntetické, s minivláknami, ktoré by sa mohli zachytiť o šupinky vašej kože a spôsobiť ešte väčšie trhliny. Vnútro rukavíc by malo byť zo 100% hladkej bavlny.

Výživa zvnútra

Koža je najväčší orgán ľudského tela a na jej stave a problémoch môžete odsledovať, či je vaša strava dostačujúca a s optimálnym množstvom živín. Na to, aby mala pokožka v sebe silu vytvárať prirodzenú bariéru, odolávať vonkajším vplyvom a neustále sa regenerovať bez poškodenia, potrebuje dostatočné množstvo tekutín v dennom pitnom režime.

Práve počas chladnej časti roka nepociťujeme smäd tak intenzívne, ako je tomu cez leto. Ak patríte k tým, ktorí sa každoročne brodia ťažkosťami so suchou pokožkou, zamyslite sa, či príčinou nemôže byť aj nedostatok tekutín. Okrem vody je vhodné mať stravu bohatú na:

  • vitamín E – orechy a olejnaté semienka, špenát, avokádo;
  • vitamín A – mrkva, brokolica, vajíčka, sladké zemiaky;
  • zinok – tekvicové semienka, cícer, mliečne produkty;
  • omega-3 mastné kyseliny – morské ryby, ľanové a chia semienka.

Mohlo by vás zaujímať: Chlad výrazne vplýva na našu pokožku: Počas zimy sa treba o pleť starať


Jednoduché domáce kúry

  1. V miske zmiešajte lyžičku olivového oleja s jedným vaječným žĺtkom a dvomi lyžičkami medu. Naneste na pokožku na chrbtoch rúk, zabaľte do mikroténového sáčku a nechajte 15 – 20 minút pôsobiť. Dôkladne opláchnite. Med ako antioxidant pôsobí protizápalovo a hojivo, vajíčko je zdrojom cenných živín, ktoré sú blahodárne pre pokožku a olej má úlohu hydratačnej zložky.
  2. Ak sa potrebujete zbaviť starej šupinatej kože, nevoľte drastické kupované pílingy, radšej pokožku očistite za pomoci tohto receptu – 2 polievkové lyžice pomletých ovsených vločiek zmiešajte s 2 polievkovými lyžicami olivového alebo kokosového oleja. Pomasírujte krúživými pohybmi a opláchnite pod vlažnou vodou. Pokožka bude zvláčnená, šetrné očistená a pripravená na regeneráciu.
  3. Nechtík lekársky je rokmi overená liečivá bylinka s množstvom superlatívov. Pomáha urýchliť hojenie poranenej kože s trhlinami a pôsobí protizápalovo. Za hrsť sušeného nechtíka vyluhujte podobne ako pri príprave čaju aspoň v 2 – 3 dcl vody. Mierne teplý nechtíkový výluh naneste na gázové štvorčeky alebo kúsky bavlnenej látky a priložte na poškodené miesta. Nechajte pôsobiť aspoň 15 minút a následne ošetrite krémom na ruky.

Ako sa so suchou pokožkou na rukách snažíte bojovať vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame