Ako sa obliecť do chladného počasia? S týmito radami vám bude teplo aj v zime!

Žena v zimnom oblečení na prechádzke

Teplé oblečenie počas zimnej prechádzky je nevyhnutnosťou (Zdroj: GettyImages)

Výlet do prírody či dlhšia prechádzka bývajú výborným spôsobom, ako sa odreagovať a vyčistiť si hlavu. Dokonca aj v zime bude vhodné vymeniť gauč za aktívny pohyb a zlepšiť si tak imunitu a kondíciu. Vyriešte nadobro dilemu, čo v chladnom počasí na seba.

Tohtoročná zima sa už prihlásila o slovo v plnej sile a pripravila nám sneh aj mínusové teploty. Ani poriadny mráz však nemusí byť prekážkou k tomu, aby sme vyrazili na nenáročnú vychádzku. Hovorí sa, že neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie. Aké princípy pri výbere oblečenia do zimnej prírody či mesta dodržiavať?

Ako cibuľa

Bez ohľadu na to, či je počasie sychravé, alebo mrazivé, základom obliekania je cibuľový systém vrstvenia. Cieľom je, čo najefektívnejšie využiť vlastnosti odevov, teda obliecť sa tak, aby sme sa neuvarili vo vlastnom pote. Zároveň chceme zostať v suchu, teple a pohodlí, aj keby nás zastihla poriadna fujavica. Odborníci odporúčajú tri základné vrstvy, z ktorých každá má svoju špecifickú funkciu.


Mohlo by vás zaujať: Šport si môžete dopriať aj v zime: Máme pre vás 3 zásady, ako si ho užiť naplno


1. Spodná vrstva

Hlavnou funkciou spodnej vrstvy je odvod telesnej vlhkosti od pokožky a udržanie tela v suchu. Preto by táto vrstva odevu mala mať výborné sacie schopnosti a zároveň byť príjemná a komfortná. Ako spodná vrstva sa používa takzvaná funkčná bielizeň. Môže byť vyrobená napríklad z polyesteru, polypropylénu alebo polyamidu – v tom prípade je lacnejšia.

Drahším, prírodným materiálom, je vlna merino, ktorá dokáže výborne zahriať a má antibakteriálne vlastnosti, vďaka čomu nezapácha ani po dlhšom nosení. V súčasnosti sa do prírodných vlákien pridávajú aj syntetické vlákna, čo bielizni zabezpečuje väčšiu odolnosť. Nech už si zvolíte bielizeň z akéhokoľvek materiálu, mala by tesne obopínať telo. Len tak môže byť naozaj funkčná.

2. Izolačná vrstva

Úlohou tejto vrstvy je tepelne izolovať, teda zabrániť úniku tepla od tela a zároveň chrániť pred chladom z vonkajšieho prostredia. Do tejto kategórie patria napríklad fleecové mikiny, ale aj tenšie softšelové oblečenie či teplé mikiny z merino vlny. Určite by ste nemali siahať na mikinu z bavlny. Tá nasiakne pot a dlho trvá, kým uschne. Ak si oblečiete termotričko a naň si dáte bavlnenú mikinu, odvedený pot sa nahromadí v mikine a vy strávite celú prechádzku v nepríjemnom vlhkom odeve.

3. Vrchná vrstva

Táto vrstva plní ochrannú funkciu, musí totiž udržiavať izolačnú vrstvu pod sebou suchú. Ide, samozrejme, o bundu, ktorá sa vyrába z rôznych materiálov podľa druhu športu či aktivity, na ktorú je určená. Hlavnými kritériami pri výbere by mala byť jej vodeodolnosť a priedušnosť. Jedno i druhé zabezpečí napríklad membrána typu Gore-tex. Ak bývate v oblasti, kde zvykne poriadne prituhnúť no nebýva vlhko, výborne vám poslúži perová bunda.

Síce nebýva vodeodolná, v suchých podmienkach však oceníte jej hrejivosť. Ak je naopak vlhko, mokrý sneh a teploty okolo nuly, tým pravým riešením bude pre vás membránová bunda. Na vrchné oblečenie sa používa taktiež materiál softshel. Názov vznikol spojením anglických slov „soft“ – mäkká a „shell“ – schránka či škrupinka. Už z neho je jasné, že tento materiál bude odolný, nepremokavý a vetru vzdorný.


Mohlo by vás zaujať: Elegantná a na úrovni: Ako by sa mali obliekať ženy po štyridsiatke?


Riešenie pre zimomravých

Zdajú sa vám tri vrstvy oblečenia v zimných podmienkach málo? Patríte k tým, ktorí sa večne trasú od zimy, alebo sú podmienky, v ktorých sa pohybujete, takmer arktické? Potom by ste jednotlivé kúsky mali vyberať z čo najteplejších materiálov a veľkú pozornosť venovať strihu oblečenia. Dobrú službu vám urobí nátelník z merino vlny, termotričko, respektíve mikina s príjemne zdrsnenou vnútornou stranou a zapínaním až k brade. Možnosťou je tiež dlhá outdoorová bunda s kapucňou.

Od hlavy až po päty

Pri zimnej prechádzke treba chrániť aj nohy. Termonohavice či termolegíny doplňte funkčnými podkolienkami, ktoré vám zahrejú lýtkové svaly. Nezabudnite na vyššiu obuv s vodeodolnou úpravou alebo membránou. Samozrejmosťou by mali byť teplé rukavice a dobre priliehajúca čiapka. Vhodným doplnkom je aj nákrčník, ktorý ochráni váš krk a môže poslúžiť ako rýchla náhrada rúška v nečakanej situácii.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame