Ako sa vyhnúť migréne skôr, ako nastane? Poznajte jej spúšťače!

žena s migrénou

Vyhýbaním sa špecifickým spúšťačom môžete minimalizovať šance na migrénu (Zdroj: Freepik/hryshchyshen)

Podľa Nadácie pre výskum migrény trpí migrénovými bolesťami hlavy približne 39 miliónov Američanov. Ak ste jedným z ľudí s týmto problémom, určite poznáte vyčerpávajúce príznaky, ktoré môže migréna spôsobiť. Patria medzi nich:

  • nevoľnosť,
  • závraty,
  • vracanie
  • či citlivosť na svetlo, zvuk a pachy.

Identifikáciou a vyhýbaním sa špecifickým spúšťačom môžete minimalizovať svoje šance na migrénu. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako sa jej vyhnúť skôr, ako začne.

Vyhnite sa hlasným zvukom a jasným svetlám

Častými spúšťačmi migrénových bolestí hlavy sú hlasné zvuky, blikajúce svetlá (napríklad stroboskopické svetlá) a senzorická stimulácia. Týmto podnetom môže byť ťažké vyhnúť sa, keďže sú takmer všade okolo nás, ale uvedomenie si, v ktorých v určitých situáciách (napr. jazda v noci) a prostrediach (kino, kluby), sa vyskytujú, môže pomôcť.

Robte si často prestávky od obrazovky televízora alebo počítača, aby si vaše oči oddýchli, a upravte úrovne jasu na digitálnych obrazovkách. Venujte zvýšenú pozornosť všetkým vizuálnym a zvukovým poruchám a uistite sa, že sa im môžete ľahko vyhnúť, ak dôjde k migréne.

Venujte pozornosť potravinám

Niektoré jedlá a nápoje môžu vyvolať bolesti hlavy, ako napríklad čokoláda, červené víno, spracované mäso, sladidlá alebo syr. Zistite, ktoré potraviny a prísady vám spôsobujú bolesť hlavy a naučte sa im vyhýbať. Potraviny a nápoje s kofeínom alebo alkoholom – najmä červené vína alebo šampanské – sú bežnými spúšťačmi. Obmedzte množstvo, ktoré konzumujete počas dňa, alebo sa im v prípade potreby vyhnite úplne.

Veďte si denník

Vedením denníka môžete ľahko identifikovať svoje špecifické spúšťače migrény. Tu sú príklady vecí, ktoré si môžete všimnúť:

  • čo jete a pijete,
  • váš cvičebný plán,
  • počasie,
  • silné pocity a emócie, ktoré môžete mať;
  • vaše lieky a ich vedľajšie účinky,
  • čas a závažnosť vašich bolestí hlavy.

To vám môže pomôcť vidieť opakujúce sa vzory vo vašich výskytoch migrény a uľahčí vám to vyhnúť sa im.

Pozor na hormonálne zmeny

Z hľadiska migrény zohrávajú významnú úlohu hormóny. Mnoho žien má tendenciu pociťovať viac migrénových bolestí hlavy počas alebo tesne pred menštruačným obdobím. Ženy by mali byť v tomto období obzvlášť opatrné pri stravovaní a pohybových návykoch. To zmierni príznaky skôr, ako začnú. Podľa Mayo Clinic môžu perorálne kontraceptíva a hormonálna substitučná terapia (HRT) zvýšiť frekvenciu a závažnosť migrén. Niektoré ženy môžu nájsť úľavu prechodom na inú formu antikoncepcie, zatiaľ čo iné môžu zistiť, že majú menej migrén pri užívaní antikoncepcie.

Užívajte doplnky výživy

Hoci migrénu možno liečiť liekmi alebo bez nich, je dôležité, aby ste dostávali správne živiny. Užívanie určitých bylín a minerálov môže pomôcť odvrátiť migrénu. Ukázalo sa, že nedostatok horčíka prispieva k nástupu migrény, takže užívanie denného doplnku môže zmierniť vaše príznaky. Mayo Clinic však uvádza, že výsledky z týchto štúdií boli zmiešané. Porozprávajte sa so svojím lekárom o bylinných liekoch a iných doplnkoch bez predpisu, ktoré by vám mohli pomôcť.

Venujte pozornosť počasiu

Zmeny počasia môžu ovplyvniť výskyt vašej migrény. Vysoká vlhkosť a horúce teploty môžu stimulovať bolesti hlavy, rovnako ako aj daždivé dni. Ak ste vonku a začínate sa cítiť zle, možno budete musieť na chvíľu vstúpiť dovnútra a opačne. Samozrejme, nemôžete sa vždy vyhnúť chodeniu von, ale môžete minimalizovať čas strávený v určitom počasí spôsobujúcom bolesť vašej hlavy.

Jedzte a spite podľa pravidelného rozvrhu

Pôst alebo vynechávanie jedál môže vyvolať migrénové bolesti hlavy. Uistite sa, že jete do hodiny po prebudení a potom každé tri až štyri hodiny. Obdobne je to aj s dehydratáciou, preto sa uistite, že pijete dostatok vody.

Nedostatok spánku môže tiež zhoršiť symptómy, takže sa uistite, že spíte aspoň sedem až osem hodín. Dokonca aj príliš veľa spánku môže spôsobiť bolesti hlavy, takže sa nesnažte nahradiť stratený spánok príliš dlhým spánkom.

Vyhnite sa stresu

Aj keď nie vždy dokážeme kontrolovať stresové situácie, môžeme kontrolovať, ako na ne reagujeme. Migrény sú bežným dôsledkom stresujúcich udalostí. Relaxačné techniky ako meditácia, joga a biofeedback môžu pomôcť znížiť úroveň stresu.

Zvoľte si relaxačné cvičenia

Pravidelné cvičenie je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Ale intenzívne cvičenie, ako je vzpieranie, môže vyvolať bolesti hlavy.

Venujte pozornosť reakcii vášho tela na určité činnosti. Rozhodnite sa pre aktivity podporujúce redukciu stresu bez toho, aby ste telo príliš zaťažovali, ako je joga, ľahký aerobik alebo tai chi. Užívanie protizápalových liekov pred cvičením môže pomôcť zmierniť príznaky.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk, healthline.com
Odporúčame