Vyrovnajte sa so smrťou domáceho miláčika: Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré pomôžu prekonať smútok

Ruka držiaca labky psíka

Smrť štvornohého miláčika je pre rodinu vždy veľkou ranou (Zdroj: GettyImages)

Zvierací miláčikovia sa stávajú priateľmi, spoločníkmi a pre mnohých i súčasťou rodiny. Niet sa tomu čudovať, veď s nami prežívajú každodenné radosti, trápenia a sú vždy bezprostredne nablízku. Aj preto môže byť ich odchod taký bolestivý. Ako sa so stratou štvornohého priateľa vyrovnať?

Na smútok máte právo

Keď vás opustí milované zvieratko, neraz môžete nadobudnúť pocit, že by ste nemali smútiť rovnako ako v prípade smrti blízkeho človeka. Najmä tí, ktorí zviera nikdy nemali, vám môžu dať pocítiť, že vaše reakcie sú pre nich nepochopiteľné. Takéto správanie si k srdcu neberte. Len vy viete, čo pre vás znamenalo, na smútok aj slzy máte právo.

Odchodom psa, mačky či iného zvieratka sa váš dom odrazu stáva prázdnejším miestom. Bežné veci, ako vítanie pri príchode zostáva bez nadšenia, vytrácajú sa aj zaužívané rituály, pravidelné vychádzky, kŕmenie, výlety a aktivity, ktoré napĺňali vaše spoločné dni. Pri smútení vás veľmi pravdepodobne čaká niekoľko fáz, počas ktorých sa budete so svojou stratou vyrovnávať.


Mohlo by vás zaujať: Posledná rozlúčka so zvieracím miláčikom: Viete, ako ho môžete dôstojne pochovať?


Každý spôsob je správny

Smútenie môže u každého človeka trvať rozlične dlho. Sú ľudia, ktorí stratu zvieratka prijmú, ako súčasť života a vyrovnajú sa s ňou rýchlejšie, iní naopak smútia mesiace. Žiaden spôsob nie je zlý či nesprávny. Existuje však niekoľko všeobecných rád, ako to zvládnuť čo najľahšie.

1. Dôstojne sa rozlúčte: Ak je to možné, spolu s najbližšími sa so svojím zvieratkom rozlúčte. Pripravte mu pohreb, venujte pár vrelých slov. Rozlúčka vám prinesie aspoň čiastočnú úľavu a umožní vám pozerať sa dopredu.

2. Dajte voľný priechod pocitom: Nehanbite sa za smútok a slzy. Vaše zvieratko bolo súčasťou vášho života, sprevádzalo vás ním možno roky. Nesnažte sa tváriť, že vás to vôbec nezasiahlo. Dôležité je si svoj smútok uvedomiť a nechať ho prirodzene odznieť.

3. Robte, čo cítite: Ak máte potrebu rozprávať o svojom domácom miláčikovi, urobte to. Povedzte rodine a známym, ako ste svoje zvieratko milovali, čo vám dalo, a čo pre vás znamenalo. Ukážte im fotografie, spomeňte zážitky. Ak máte naopak potrebu mlčať, urobte tak. Dôležité je konať tak, ako sa cítite a dať emóciám voľný priechod.

4. Odložte predmety, ktoré patrili vášmu miláčikovi: Keď pominie prvotný smútok, mali by ste sa rozlúčiť s vecami, ktoré už pre svoje zvieratko nepotrebujete. Môžete ich darovať napríklad do útulku. Tento krok vám umožní pochopiť novú situáciu a prispôsobiť sa jej. Iné je to s fotografiami, tie si môžete prezerať tak často, ako len chcete. Pomôže vám to privolať pekné spomienky.

5. Odreagujte sa: Po smrti domáceho maznáčika by ste sa mali snažiť aspoň trochu odreagovať. Pomôžu prechádzky do prírody, výlet, šport či akákoľvek činnosť, ktorú máte radi. Vďaka tomu odvediete myšlienky iným smerom a budete sa cítiť o čosi lepšie. Postupom času by bolesť mala ustupovať a vy by ste sa mali začať usmievať zakaždým, keď si spomeniete na svojho psíka.

6. Pouvažujte aj nad novým členom rodiny: Možno sa vám v tejto chvíli zdá byť absolútne nemožné zaobstarať si nové zvieratko. Sú to normálne pocity, no verte, že nový člen rodiny vás nadchne a na smútok vám už nezostane čas ani priestor. Odporúča sa vybrať si iné plemeno, aby ste nemali tendenciu porovnávať nového psa s predchádzajúcim. Svoju bolesť zmiernite aj tým, že poskytnete domov zvieratku, ktoré domov nemá. Návštevu útulku si však naplánujte až vtedy, keď budete naozaj cítiť, že ste na nového psíka pripravení.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame