Posledná rozlúčka so zvieracím miláčikom: Viete, ako ho môžete dôstojne pochovať?

Čierna urna na kremáciu

Aj so zvieracím miláčikom sa možno dôstojne rozlúčiť (Foto: GettyImages)

Smrť zvieracieho spoločníka je pre mnohých majiteľov jedným z najťažších životných momentov. Kým máme psíka či mačku po svojom boku, zväčša sa nezamýšľame nad tým, čo bude, až nás opustí. A potom musíme neraz náhle a nečakane riešiť, kde a akým spôsobom zvieratko čo najdôstojnejšie pochováme.

S telom zvieraťa však môžete po jeho smrti nakladať len v zmysle platných predpisov. Niektoré možnosti sú pre mnohých nepredstaviteľné, iné zasa nepovoľuje zákon. Ako teda vyriešiť smutnú dilemu, pred ktorou sa raz každý majiteľ štvornohého miláčika ocitne?

Záhrada áno, les a park nie

Najjednoduchšie je, ak máte vlastnú záhradu a môžete na nej svoje zvieratko pochovať. Aj tu však musíte spĺňať určité kritériá:

1. Zviera musí byť pochovaný v oplotenom pozemku najmenej päť metrov od najbližšej obytnej stavby a dva metre od hranice susediaceho pozemku.
2. Telo musí byť uložené v obale, ktorý sa v zemi neškodne rozloží, a ošetrené by malo byť dezinfekčným prostriedkom.
3. Ohľad treba brať aj na spodnú vodu, aby nedošlo k jej znečisteniu.

Ak bývate v bytovke a záhradu nemáte, musíte zvážiť inú možnosť. Mnohí svojho miláčika pochovávajú do zeme na jeho obľúbenom mieste – v parku, na lúke či pri lesíku, kam spoločne chodili na vychádzky. Možno ste si už na viacerých miestach v prírode všimli kôpku kameňov či drevený krížik, ktorý naznačuje takýto zvierací hrob. Treba si však uvedomiť, že živelné pochovávanie na verejných miestach je nelegálne a ak sa o ňom dozvedia príslušné úrady, hrozí pokuta.

Pomôže veterinár

Zvieratko môžete nechať aj u veterinára, ktorý sa o neškodné odstránenie tela zvieraťa postará cez asanačnú službu. Poplatok sa odvíja od hmotnosti zvieratka a pohybuje sa spravidla v rozmedzí 30-50 eur. Predstava kafilérie je však pre mnohých psičkárov neprijateľná. V spaľovni biologického odpadu totiž končia predovšetkým hospodárske zvieratá a psík či mačka, ktorí nám robili spoločnosť dlhé roky, si predsa len zaslúžia niečo viac.


Mohlo by vás zaujať: Už je vám doma dlho? Domáce zvieratko môže pomôcť, je skvelým zdrojom radosti a sily


Zvierací cintorín za symbolické euro

Vo svete ide o bežnú záležitosť – prvý zvierací cintorín založili v USA ešte v roku 1896. Nachádza sa v ovocnom sade a je na ňom pochovaných už vyše 70 tisíc zvierat. V Európe vznikol prvý zvierací cintorín v roku 1898 v Paríži a svoje miesto odpočinku tu našla aj psia filmová hviezda Rin Tin Tin. Na Slovensku je však situácia iná – prvý a zatiaľ v podstate jediný veľký cintorín pre zvieratá sa nachádza v Šútovciach v okrese Prievidza. Určený je na pochovávanie všetkých druhov spoločenských zvierat. Na pohrebisku sa nachádza altánok pre rozlúčkovú slávnosť. Poplatok za pochovanie, úpravu hrobu a starostlivosť o pohrebné miesto počas dvoch rokov sa odvíja od hmotnosti zvieraťa, napríklad za psíka do 5 kg je to 125 €, do 10 kg 150 €, do 20 kg 175 € a nad 20 kg zaplatíte 245 eur. Na cintoríne je zriadený aj urnový hájik.

Podobná možnosť funguje aj v Lučenci, kde sa nachádza mestský cintorín pre zvieratá o rozlohe jedného hektára. Cintorín je otvorený nepretržite 24 hodín a pochovávajú a sem aj zvieratá, ktoré nemali majiteľov. Hrobom nechýbajú pomníky s fotografiami, sviečkami a kvetmi. Sympatické je, že nájomné za hrob predstavuje symbolické euro.


Mohlo by vás zaujať: Čokoláda, mlieko či cibuľa: Čo by ste psíkom jesť rozhodne dávať nemali?


Možnosťou je aj kremácia

V posledných rokoch preto rozmach zažívajú zvieracie krematóriá. Spočiatku majitelia spoločenských zvierat cestovali do Čiech, keďže na Slovensku možnosť kremácie nebola. Dnes však funguje mobilná kremácia napríklad v Hornej Potôni, a spopolňuje sa aj v Košiciach, v Jablonovom či v Senici na Záhorí. Aj tu je cena závislá od hmotnosti vášho miláčika a môže byť v priemere od 50 až do 200 eur.

Spopolnia vám akékoľvek zvieratko do 150 kg živej váhy, výnimkou nie je napríklad ani morské prasiatko či papagáj. Po kremácii sa popol svojho miláčika môžete odniesť v zakúpenej urne, vybrať je možné od tých najjednoduchších až po luxusné. V ponuke však bývajú napríklad aj bio urny a spravidla na objednávku prívesky, prstene so zaliatym popolom či pamiatkové sklá.


Ako ste sa so zvieracím miláčikom rozlúčili vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame