Čokoláda, mlieko či cibuľa: Čo by ste psíkom jesť rozhodne dávať nemali?

Pes

thinkstockphotos.com

Hovorí sa, že pes je najlepším priateľom človeka a skutočne, chlpatí spoločníci sa neraz stávajú milovanými členmi rodiny. Štvornohým kamarátom, chceme dopriať to najlepšie a preto ich, často aj s dobrým úmyslom, rozmaznávame a prekrmujeme. Viete ale, že isté jedlá, ktoré ľuďom nerobia problémy, môžu byť pre psíkov nebezpečné až smrteľné? Prečítajte si náš zoznam potravín, ktoré psy nemôžu konzumovať a dávajte pozor, aby ich vaše zvieratko omylom nezjedlo.

Čokoláda

Je všeobecne známe, že čokoláda je pre psov škodlivá. Obsahuje totiž kofeín a teobromín, ktoré sú toxické pre srdce a nervový systém. Najhoršia je z tohto pohľadu tmavá čokoláda, ktorá týchto látok obsahuje najviac. Už malý kúsok dokáže u psa vyvolať zvracanie, dehydratáciu, bolesti v bruchu, záchvaty, triašku, nepravidelný tep a môže dokonca viesť až k smrti. Preto si dávajte pozor na čokoládu položenú na stole, alebo mieste, kde by ju váš psík mohol dočiahnuť. Jedna tablička tejto maškrty určite za zdravotné ťažkosti vášho miláčika nestojí.

Mlieko

Často žijeme v mylnej predstave, že čo je dobré pre ľudí, je dobré aj pre zvieratá, no pri väčšine potravín to neplatí. Šteniatka pijú mlieko od svojej matky v mladosti, no dospelé psy sú intolerantné na laktózu obsiahnutú v kravskom mlieku. U psov sa totiž netvoria enzýmy potrebné na jej strávenie. Mlieko alebo mliečne výrobky preto psovi môžu spôsobiť zvracanie, hnačky a iné zažívacie ťažkosti. Hoci nejde o priame ohrozenie života, pes môže byť vystavený baktériám, ktoré povedú k ďalším ochoreniam.Preto mu určite nedávajte mlieko, syr alebo jogurt.


Mohlo by vás zaujať: Domáca strava pre vašich miláčikov: Čo variť pre psov a mačky?


Cibuľa

Túto zeleninu dávame ako základ alebo ochucovadlo do takmer každého jedla, no vášmu psovi môže privodiť niečo horšie ako len zaslzené oči. V cibuli sa nachádzajú disulfidy a sulfoxidy – látky, ktoré zapríčiňujú anémiu a poškodzujú červené krvinky. Ak pes skonzumuje väčšie množstvo cibule, môže potrebovať dokonca aj krvnú transfúziu.

Makadamiové oriešky

Orechy sú prospešné pre zdravie človeka a stávajú sa pevnou súčasťou zdravého životného štýlu, pre psov to ale neplatí. Konkrétne tento druh orechov obsahuje toxín, ktorý môže spomaliť pohybový systém, pes po ňom môže byť slabý, podchladený, nebude vládať chodiť a budú sa mu triasť zadné labky. Môže dôjsť až k poškodeniu tráviaceho a nervového systému a svalstva, preto makadamiové orechy uchovávajte mimo dosahu zvierat.

Hrozno a hrozienka

Podobne ako predchádzajúce orechy, môžu byť tieto potraviny pre psov extrémne nebezpečné. Môžu im totiž spôsobiť zlyhanie obličiek alebo pečene a to s veľmi rýchlym nástupom aj bez predchádzajúcich príznakov.


Mohlo by vás zaujať: Chcete svojho psíka udržať vo forme? Tieto dobroty mu radšej nedávajte


Ovocné jadierka a kôstky

Väčšina ľudí jaderníky a kôstky vyhadzuje, pre psov však predstavujú oveľa väčšie riziko. Jaderník z jabĺk a kôstky z broskýň a sliviek obsahujú malé množstvá kyanidu. Prejavuje sa problémami s dýchaním, záchvatmi, celkovou slabosťou až kómou. Veľké kôstky okrem toho môžu spôsobiť aj črevné problémy, preto dávajte pozor, najmä ak tieto ovocné stromy rastú na vašom pozemku.

Kysnuté cesto a výrobky z neho

Každému chutí chlieb, no psovi by ste ho rozhodne nemali dávať ani len ochutnať. Kvasnice, vďaka ktorým chlieb nakysne, totiž budú rásť aj v brušku vášho psíka. V tom lepšom prípade ho po zjedení kysnutého cesta bude iba nadúvať a preháňať, v tom horšom môže dôjsť až k roztrhnutiu žalúdka alebo čriev v dôsledku nafúknutia. Pamätajte preto, že kysnuté pečivo do psej papuľky nepatrí.

Rad potravín, ktoré by ste svojmu psovi nemali dovoliť, je, samozrejme, oveľa dlhší. Zdravie vášho psíka tiež môže ohroziť alkohol, káva, tabak, žuvačky, ľudské lieky a príliš slané alebo sladké jedlá. Nezabúdajte preto, že psov treba v prvom rade kŕmiť hlavne stravou určenou špeciálne pre nich a vyvarujte sa toho, aby maškrtili na pokrmoch určených pre ľudí. 


Ktoré zo spomínaných potravín váš domáci miláčik už niekedy zjedol a aké to naňho malo účinky? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame