Napadli vašu bazalku či bylinky vošky? Zbavte sa ich účinne aj bez chémie

Postrek listov

Ako sa účinne zbaviť vošiek na bylinkách? (Zdroj: GettyImages)

Nie je nad to dopestovať si vlastné bylinky. Niekedy nám však radosť z nich kazia vošky, ktorým sa darí najmä v teplom počasí. Hoci sú títo škodcovia malí a nenápadní, na bylinkách dokážu napáchať veľké škody.

Často ich objavíme najmä na bazalke, veľmi rýchlo sa však dokážu rozšíriť aj na ostatné rastlinky. Keďže sú určené na konzumáciu, použitie chemických prostriedkov neprichádza do úvahy. Neznamená to ale, že napadnuté bylinky musíme vyhodiť. Poradiť si môžeme aj biologickým spôsobom. Ponúkame vám niekoľko tipov na výrobu domácich ekologických prípravkov.

Cesnak a cibuľa

Prelisujte 6 strúčikov cesnaku a pridajte jednu veľkú cibuľu, nakrájanú aj so šupkou na malé kúsky. Zalejte 2 litrami vody a lúhujte 24 – 48 hodín. Ak potrebujete výluh aplikovať okamžite, môžete použiť aj nasledujúci spôsob. 20 strúčikov cesnaku nasekajte alebo nakrájajte a zalejte litrom vriacej vody. Nechajte lúhovať cca 15 minút, sceďte a aplikujte na postihnuté bylinky.

Tabak

Do hrnca dajte 100 g tabaku a zalejte 2 litrami vody. Nechajte prejsť varom a vychladnúť. Vychladnutý výluh preceďte, zrieďte dvomi litrami vody a následne aplikujte vo forme postreku.

Žihľava

100 g žihľavy (najlepšie čerstvej) zalejte litrom vody a nechajte lúhovať 24 hodín. Použite ako postrek proti voškám.


Mohlo by vás zaujať: Zbavte sa otravných vošiek raz a navždy: Dá sa to aj bez chémie


Mydlo

Kúsok tuhého mydla alebo dve lyžičky tekutého mydla pridajte do štyroch litrov vody. Roztokom môžete listy umyť pomocou jemnej čistej vody, alebo ho môžete na bylinky nastriekať.

Ostrá čili paprika

50 g čili papričiek nakrájajte na malé kúsky, zalejte litrom vody a krátko povarte. Vychladnuté nechajte lúhovať 24 – 48 hodín, preceďte a nakoniec zrieďte vodou (cca 1 l). Používajte vo forme postreku.

Vodka

Aplikovať proti voškám môžete aj tú najlacnejšiu vodku, akú doma nájdete. Jednoducho ňou postriekajte postihnuté bylinky a počkajte si na účinok.

Coca-cola

Podobne ako vodka, aj cola je dobrým pomocníkom proti voškám. Nalejte ju do rozprašovača a aplikujte na bylinky.


Mohlo by vás zaujať: Ako si poradiť s hnedými listami, fľakmi či žltnutím? Vráťte izbovým rastlinám ich krásu, máme skvelé tipy!


Pomarančové šupy

Kilogram pomarančových šupiek zalejte 10 l teplej vody a nechajte lúhovať aspoň 48 hodín. Preceďte a aplikujte vo forme postreku.

Púpava

Rozdrvte 20 g púpavových listov a zalejte 5 l vody. Lúhujte 24 – 48 hodín a po precedení môžete aplikovať.

Levanduľa

Ako prevencia proti voškám vám výborne poslúži levanduľový olej. Päť kvapiek zmiešajte s 0,5 l vody, nalejte do rozprašovača a rastliny striekajte v pravidelných intervaloch.

Rastliny ako odpudzovače

Ak chcete svojim bylinkám zabezpečiť rast bez nepríjemných a škodlivých vošiek, vysaďte v ich blízkosti rastliny, ktoré pôsobia ako odpudzovače. Môže to byť napríklad aksamietnica, pažítka, rumanček, ale aj saturejka, rozmarín či šalvia.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame