Ako si poradiť s hnedými listami, fľakmi či žltnutím? Vráťte izbovým rastlinám ich krásu, máme skvelé tipy!

Zhnednutný list

Hnednutie listov môže mať na svedomí nadmerné teplo (Zdroj: GettyImages)

Izbové rastliny nám robia radosť počas celého roka. Väčšina z nich pochádza z tropických oblastí, preto im vyhovuje klíma, ktorú poskytuje interiér. Teplo a pravidelný prísun vody však nie sú to jediné, čo potrebujú. Prievan, výdatnejšia zálievka alebo príliš suchý vzduch sa môžu postarať o nečakané problémy. Čo spôsobuje, že listy na rastline ožltnú, zhnednú, alebo sú pokryté fľakmi? Zistite, ako si poradiť.

Žlté listy si pýtajú svetlo

Ak listy strácajú zo svojej zdravej zelenej farby, sú na pohľad mdlé a začínajú žltnúť, najčastejším vinníkom je nedostatok svetla. Hneď za ním sa však umiestňuje aj chlad a prievan, ktoré citlivým izbovkám škodia na kráse. Tento problém sa objavuje najmä počas zimných mesiacov, kedy je denného svetla menej ako po iné časti roka. Pomôže, ak rastline nájdete nové dočasné miesto – ideálne také, kde sa jej dostane cez deň dostatok slnečných lúčov, no zároveň nebude trpieť chladom spod prefukujúceho okna na parapete.

Hnednutie môže mať na svedomí teplo

Izbové rastliny sú plne závislé od našej pozornosti. Dokážu brať živiny iba z obmedzeného množstva zeminy, ktorú majú v kvetináči, a rovnako tak majú limity aj v príjme vody. Za hnednutím listov sa skrýva nedostatok vody, výrazne prekúrený vzduch, ale aj nízka vlhkosť vzduchu. Izbové rastliny potrebujú zálievku, ktorá by mala byť prispôsobená ich veľkosti a druhu. Kým rastliny s hrubými zelenými listami (tučnolisty, zamiokulkas) sú menej náročné, pre ďalšie je nevyhnutný pravidelný prísun vody. Nestačí polievať iba zhora.

Náš tip: Zapichnite prst hlbšie do substrátu. Ak je substrát vo vnútri suchý, zalievate málo.

Hnedé končeky niektorých listov zase môžu upozorňovať na prehnojenie. Dajte si záležať na správnom dávkovaní alebo dočasne prejdite na prírodné alternatívy z kuchyne.

Náš tip: Za skúšku stojí mletý prášok z vysušených vaječných škrupín alebo kávová usadenina.


Mohlo by vás zaujať: Obyčajné izbové rastliny dokážu hotové divy: Dajte si ich do bytu a pozerajte!


Škodcovia menia rastlinu na nepoznanie

Na kondíciu izbovej rastliny má vplyv mnoho faktorov. Kým za niektoré môžeme my, iné sa objavia znenazdajky a dovtedy prospievajúcu zelenú rastlinu zmenia na nepoznanie. Príčinou zhoršenej kvality listov môže byť niekoľko škodcov. Ich záškodníctvo spočíva v tom, že sa na tele rastliny spočiatku dokážu veľmi dobre ukrývať a zanechávajú za sebou iba minimálne škody. Po rozmnožení však naberú na sile a rastlinu vezmú útokom.

Za sivastými a žltkastými škvrnami na listoch sa ukrývajú roztoče. Všimnete si ich podľa jemných pavučiniek v spodnej časti listov a stoniek. Postihnutú časť rastliny odstráňte a použite postrek určený na roztoče.
Zdeformované, pokrútené a lepkavé listy sú jasným znakom toho, že vašu izbovú rastlinu napadli vošky. Tie sú viditeľné aj voľným okom, no ak proti nim nezakročíte, rýchlo obsadia aj ďalšie zelené obete. Na pomoc si vezmite mydlový roztok, ktorým treba opakovane potierať alebo postrekovať postihnuté miesta. Pripravíte ho tak, že zmiešate 1 lyžicu tekutého mydla s 2 litrami vody. Ak nezaberie, vyskúšajte silnejší tabakový výluh (50 g tabaku na 1 l vody).
Veľké žlté škvrny majú na svedomí molice. Ide malé biele mušky, ktoré vyciciavajú listy rastlín zo spodnej strany a zanechávajú za sebou lepkavú hmotu, ktorá zase láka vošky. Najúčinnejšou zbraňou proti nim je chemický postrek určený na molice. Na odchyt dospelých jedincov môžete použiť aj žlté lepové pásiky.

Opadaná koruna krásy

Radi by ste pestovali izbové rastliny, no po pár týždňoch vaše spolubývanie skončí rozchodom? Opadávanie listov vo veľkom má niekoľko zásadných príčin. Tou prvou je kvalita a zdatnosť samotnej rastliny. Ak si zvyknete kupovať črepníkové kvety zo supermarketov, vedzte, že za sebou majú dlhú cestu v neprirodzených podmienkach a u mnohých z nich je urýchľovaný rast.

Ak vás prekvapí opadávanie dlhoročnej stálice, problém môže byť ukrytý vo vode. Izbové rastliny reagujú zhadzovaním listov ak sú polievané studenou vodou, ale aj vtedy, ak je sa im dostáva nadmernej zálievky. K zhadzovaniu listov môže tiež dohádzať po presadení do iného kvetináča, premiestnení, aj ak je izbovka vystavená častému vetraniu a prievanu.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame