Slovákom úspory rastú, ale od spokojnosti majú ďaleko

mince

photl.com

Slovenskí spotrebitelia sú v porovnaní s inými európskymi krajinami menej spokojní s výškou úspor, ktorú majú. Vyplynulo to zo svetového prieskumu ING.

„Čo sa týka sociálnych skupín, na Slovensku sú najviac finančne zabezpečení mladí muži a zamestnaní, prípadne študenti. Najviac negatívne postihnutí sú staršie ženy, dôchodkyne a nezamestnaní,“ povedal analytik ING Bank Eduard Hagara.

Aj keď najväčším ekonomickým strašiakom pre ľudí je podľa Hagaru nezamestnanosť, z prieskumu vyplynulo, že na spotrebiteľov oveľa viac negatívne vplýva inflácia. „Je to platné pre všetky krajiny, ktoré sa prieskumu zúčastnili. Je to dané aj tým, že inflácia trápi všetky sociálne skupiny obyvateľov, kým nezamestnanosť len užšiu skupinu obyvateľstva,“ skonštatoval Hagara.

Väčšina spotrebiteľov vo všetkých krajinách indikuje pokles úspor. Slováci vnímajú svoje úspory horšie než signalizujú oficiálne štatistiky. Tie podľa Hagaru hovoria, že úspory v posledných rokoch na Slovensku rástli. No tento prieskum podľa Hagaru dokazuje, že ľudia to tak necítia. „Pravdepodobne v tomto roku sa dá očakávať, že úspory ešte porastú,“ doplnil Hagara. Podľa neho je to zodpovedná reakcia Slovákov na danú situáciu – sú nespokojní s výškou svojich úspor, tak šetria viac. Na rozdiel od Talianska, kde sú síce spotrebitelia nespokojní s výškou svojich úspor, ale podľa Hagaru šetria výrazne menej.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pozor na tieto marketingové triky: Pripravia vás o desiatky eur!


Z prieskumu ďalej vyplynulo, že Slováci sú menej spokojní so svojou spotrebou, no šetria viac napriek tomu, že by chceli míňať viac. „Ak niekto čaká, že klesajúca alebo stagnujúca nezamestnanosť pomôže naštartovať ekonomický rast a potiahnuť aj ďalšie krajiny, tak sa môže mýliť. Jednoducho spotrebitelia v týchto krajinách sú spokojní s výškou svojich úspor, ale aj s výškou svojej spotreby. Takže pravdepodobne tú spotrebu nebudú zvyšovať,“ uviedol Hagara.

Medzinárodného prieskumu sa celosvetovo zúčastnilo viac ako 18 000 ľudí, na Slovensku 500 osôb.

Zdroj: photl.com, SITA, SITA
Odporúčame