Vyzbieralo sa už viac ako 10-tisíc obalov: Aká je výška zálohy a kde sa dajú plastové fľaše vrátiť?

plastové obaly

Viete, ako postupovať pri vrátení plastových obalov (Zdroj: Freepik/photogenia)

Zálohované fľaše a plechovky sú označené veľkým písmenom „Z“ v šípkach, ktorý je v blízkosti čiarového kódu spolu s textom „zálohované“. Výška zálohy je jednotná pre plastové fľaše aj plechovky, a to 15 eurocentov. Distribútor musí zo zákona uvádzať cenu nápoja oddelene od zálohy obalu, ktorá sa potom nakupujúcemu zaúčtuje pri pokladnici. Zálohujú sa všetky jednorazové obaly na nápoje z plastu a kovu s objemom od 0,1 do troch litrov. Výnimku tvoria obaly od mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu.

Na Slovensku je od 1. januára spustených takmer 2-tisíc odberných miest na zálohované obaly. Morvai pripomína, že v súčasnosti je v rámci zálohovania polročné prechodné obdobie, kým sa systém rozbehne naplno. Na pultoch budú počas januára a začiatkom februára pribúdať nové registrované obaly s označením „Z-Zálohované“. Zároveň sa do konca júna 2022 dopredajú staré zásoby nezálohovaných obalov. Tieto obaly bez označenia patria do triedeného zberu.

Od spustenia zálohovania sa zatiaľ vyzbieralo viac ako 10-tisíc nápojových obalov. Uviedla riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému Lucia Morvai. Zálohovanie nápojových fliaš a plechoviek sa podľa nej sľubne rozbieha.Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame