Najčastejšie chyby v etikete, ktorých sa dopúšťa pravdepodobne každý: Nájdete sa v nich?

Podanie ruky v kancelárii

V pracovnom či osobnom živote netreba zabúdať na pravidlá slušného správania (Zdroj: GettyImages)

Niektoré pravidlá slušného správania sú jasné na prvý pohľad. Napríklad to, že v  rade sa neprebiehame, do dverí sa netlačíme, pretože vieme, že máme dať prednosť ľuďom, ktorí idú von a podobne. V súčasnej dobe plnej technických vymožeností však neraz zabúdame na etiketu. Podľa portálu Best Life sú práve toto najčastejšie prešľapy voči etikete, ktorých sa občas dopúšťa azda každý z nás.

1. Pridlhé telefonovanie v uzavretých priestoroch

Ak sa nachádzate na mieste, kde nemáte súkromie, skúste vybaviť telefonát čo najstručnejšie. Volajúcemu môžete vysvetliť, že sa ozvete neskôr. To isté platí aj pri telefonovaní na toaletách. I keď ste v kabínke sami, rozhovor počujú všetci v miestnosti. Radšej ho odložte na neskôr.

„Nikdy nezabudnem na niekoľkohodinovú cestu autobusom z Bratislavy do Prešova. Za mnou sedela jedna pani, ktorá v kuse s niekým telefonovala. Ja som sa tak nechtiac dozvedela všetky podrobnosti z jej života a pritom ma to nezaujímalo,“ spomína pani Zdena.

2. Priveľa parfumu

Máte aj vy svoju obľúbenú vôňu, na ktorú nedáte dopustiť? Pokiaľ áno, tak je úplne prirodzené, že ju po určitej dobe prestanete cítiť. Pridávať však kvôli tomu ďalšiu dávku parfumu nemá zmysel. Miesto príjemnej vône sa okolo vás bude vznášať ťažká aróma, ktorá nemusí vyhovovať každému. Odborníci radia, jeden až dva streky na pulzné body je viac než dosť.


Mohlo by vás zaujať: Chcete byť obľúbený medzi kolegami? Týchto vecí sa vyvarujte!


3. Neželaná exkurzia po dome

Aj pri návšteve známych či priateľov platia základné pravidlá slušnosti. Jedným z najväčších prešľapov je nakukovanie do rôznych miestností bez vedomia domácich. Ani prítomnosť malých detí nie je ospravedlnením. Mali by ste im ešte pred samotnou návštevou vysvetliť, že nie je vhodný čas na objaviteľské výpravy.

4. Nevyžiadané rady

Každý má za sebou nejakú skúsenosť či názor na preberanú problematiku. Ak sa chceme podeliť so svojím názorom, musíme odhadnúť ten správny čas. Neraz sa náš blízky, kamarátka či kolega potrebuje iba vyrozprávať zo svojich pocitov, vypustiť paru. Neželané rady by mu mohli naopak priťažiť. Chcete niekomu poradiť? Pokojne to urobte. Ale len vtedy, keď vás o to človek naozaj požiada.

5. Odmietanie komplimentu

Sú komplimenty a komplimenty. Tie, ktoré sú od srdca, rozlíšite od tých falošných veľmi ľahko. Jednoducho cítite, že druhá strana nimi nesleduje nejaký sebecký záujem. Pochválila vám kamarátka šaty? Skúste to prijať. Stačí aj obyčajné ďakujem. Pokiaľ začnete siahodlho vysvetľovať, že ste si ich kúpili v second hande a že už dávno vyšli z módy, kamarátku tým len zneistíte.


Mohlo by vás zaujať: Pravidlá slušného správania sa na internete: Poznáte ich?


6. Kladenie netaktných otázok

Netaktné otázky vedia zaťať do živého. Sú jedným z najväčších prešľapov voči slušnosti. Skrýva sa za nimi snaha o manipuláciu druhého človeka. „Kedy konečne budete mať deti?“ „Ešte stále si s tým partnerom?“ „Kedy začneš chudnúť?“ Tieto a im podobné otázky nemajú nič spoločné s úprimným záujmom. Miesto kladenia nepríjemných otázok skúste viac počúvať.

7. Notorické meškanie

Z času na čas mešká asi každý. Neustálym meškaním však druhým dávame najavo neúctu. Ich čas je rovnako dôležitý ako ten náš. Ak vám je tento prešľap voči etikete známy, skúste čo najskôr popracovať na jeho odstránení. Pokiaľ naozaj nestíhate prísť na schôdzku v dohodnutý termín, zavolajte a vopred sa ospravedlňte za meškanie. Druhá strana určite ocení vašu snahu.

8. Nezabúdajte na predstavenie

Stretli ste dvoch kamarátov, ktorí sa navzájom nepoznajú? Veľakrát ich zabúdame predstaviť, pretože si myslíme, že ich cesty sa viac nespoja. Pre oboch to môže byť zvláštna situácia. Ich zoznámenie sa je vašou povinnosťou, ktorá vám zaberie minimum času. Ktovie, možno sa raz začnú priateliť.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame