Správna výživa pre vaše srdce a cievy: Čo si treba dopriať?

Zdravý životný štýl

thinkstockphotos.com

Každý z nás zrejme túži dožiť sa vysokého veku v čo najlepšom zdraví. Nikto však pre naše zdravie nemôže urobiť viac, ako my sami. A dôležitou zložkou starostlivosti o telo je naša strava.

Vláknina vám nesmie chýbať

Pre zdravé srdce, cievy a mozog je podľa odborníka na zdravý životný štýl dôležitá vláknina aj obsah zdravých tukov v strave. ,,Vláknina je len v rastlinných potravinách, v žiadnych živočíšnych. Rastlinná zložka by mala tvoriť väčšinu toho všetkého, čo zjeme dennodenne. Hovorí sa o dvoch tretinách, niekedy až troch štvrtinách,“ uviedol obezitológ Peter Minárik.

Stavte na celozrnné výrobky

Vláknina je v ovocí, zelenine, strukovinách a celozrnných obilninách ako naturálna ryža či celozrnné cestoviny. ,,Dostať ich v každom obchode. Radšej menej a celozrnné obilniny v zmysle chleba a pečiva. Napríklad knackebrotov, chrumkavých chlebíkov stačí zjesť málo a máte vysoký podiel prebiotickej vlákniny v sebe a zároveň to aj chutí,“ povedal Minárik.

Ideálny vzorec tukov

V rámci prevencie srdcovocievnych ochorení je dôležitý i obsah mastných kyselín v strave. ,,Sú to hlavne nenasýtené mastné kyseliny, ktoré chránia cievy, srdce a mozog. Nasýtené musíme mať v strave tiež, ale nemali by tvoriť viac ako tretinu,“ skonštatoval Minárik.


Mohlo by vás zaujímať: Prírodná pomoc pre zlepšenie ciev: Ktoré potraviny a bylinky si treba dopriať?


Olivový olej áno, ale nie len

Vhodný je napríklad olivový olej, ktorý sa odporúča ako zdroj zdravých mastných kyselín. ,,Aby sme nejedli len olivový olej, v rámci pestrosti je dobré ho dopĺňať repkovým olejom. Je bohatým zdrojom omega-3 mastnej kyseliny alfa-linolénovej, čo olivový olej nie je,“ ozrejmil Minárik.

Omega 3 nenasýtené kyseliny nie sú len v rybách

Riziko srdcovocievnych ochorení znižuje aj zvýšený prívod tzv. omega-3 nenasýtených mastných kyselín obsiahnutých najmä v rybách. Ich významným zdrojom sú aj ľanové semiačka či chia semiačka. ,,V jednej polievkovej lyžici mletých ľanových semiačok, čo môže byť desať gramov, je 2,5 gramu čistej omega-3,“ priblížil Minárik.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete ochrániť svoje srdce a cievy? Nalejte si šálku čierneho čaju!


Pozor na ďalšie rizikové faktory

Medzi rizikové faktory vzniku ochorení srdca a ciev, ktoré môžu ľudia sami ovplyvniť, patrí okrem nezdravej výživy aj nedostatok fyzickej aktivity, fajčenie či vysoký krvný tlak a cholesterol. Viac informácií o srdcovocievnych ochorenia možno nájsť na webe Únie pre zdravšie srdce www.presrdce.eu.


Ktoré zo spomínaných potravín si najčastejšie doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame