Dojímavý príbeh leva z obývačky: Na prvých majiteľov nezabudol

Christian

archív J.R.

Láska k ľuďom ale aj k zvieratám patrí k najušľachtilejším citom. A nemyslíme len mačky, psíkov či rybičky. Pozrite sa na neuveriteľnú oddanosť leva k svojim vychovávateľom a priateľom. Verili by ste, že takáto šelma môže byť krotká ako baránok!?

Lev ako domáce zvieratko? V Londýne 60. rokov bolo naozaj možné takmer všetko. Keď dvaja mládenci z Austrálie John Rendall a Anthony „Ace“ Bourke v obchodnom dome Harrods zbadali malú šelmičku, neodolali. „Esa aj mňa to mača uchvátilo. V očarení sme pri jeho klietke presedeli celé hodiny,“ spomína John Rendall. „Šokovalo nás, keď sme zistili, že to neodolateľné stvorenie zavreté v maličkom koterci čaká, kým si ho niekto kúpi. Mali sme pocit, že by sme s tým mali niečo urobiť.“ A urobili – levíča kúpili,odviedli si ho do svojej obývačky v Chelsea a pokrstili menom Christian.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pes, had alebo korytnačka: Čo o vás prezrádza váš domáci miláčik?


Dnes John vie, že sa možno nezachovali celkom správne, časy však boli iné ako dnes: „So zvieratami sa kšeftovalo neobmedzene a neviedli sa žiadne spoľahlivé záznamy. Keď o tom dnes premýšľame, je nám jasné, že sme v prvom rade vôbec nemali mať možnosť leva si kúpiť a že sme tým podporili nekalé obchody so zvieratami, s ktorými rozhodne nesúhlasíme. Ale šesťdesiate roky boli skrátka také.“

Chlapci vedeli, že ich s levom čaká tak pol roka – rok, kým nevyrastie. Spoločné chvíle si naplno užívali. Malého Christiana chodili venčiť do kostolnej záhrady, ktorá mala vysokú ohradu a kde sa mohlo zviera vyšantiť do sýtosti. „Nemali sme nikoho, kto by nám poradil. Christian však bol naozaj výnimočný – nesmierne inteligentný, s milou miernou povahou a zmyslom pre humor… Každý sa doňho hneď zamiloval a to nám zjednodušovalo situáciu.“


Tiež by vás mohlo zaujať: Nájdite „toho pravého“: Pes presne pre vás!


Po čase však začalo byť levíčaťu v Londýne tesno, a tak ho mládenci odviezli na vidiek, kde priestor Christianovi na chvíľu vyhovoval. Aj anglický vidiek však začal Christian prerastať. John a Ace sa teda rozhodli – Christian sa vráti do Afriky.

Tam sa Christian dostal pod krídla už dospelého leva Georga – prvé stretnutie s niekým zo svojho druhu však vôbec nebolo idylické. George si mladého leva k sebe spočiatku nepúšťal. Po štyroch týždňoch však pôvodní majitelia Christiana nechali v Afrike, lebo verili, že je to správne rozhodnutie vzhľadom na budúcnosť ich miláčika.

Po roku sa im cnelo a boli zvedaví, ako sa Christian v novom prostredí udomácnil, a tak za ním vyrazili na návštevu. A to napriek upozorneniu, že Christian žije už ako samostatná šelma a stretnutie s ním by ich mohlo sklamať či dokonca byť nebezpečné. Ako môžete vidieť aj na videu, všetko dopadlo celkom inak.

Hneď ako Christian v postavách ľudí spoznal Ace a Johna, rozbehol sa naradostene k nim a začal s nimi šantiť ako vo svojom detstve. O chvíľu im dokonca „predstavil“ aj svoju manželku. Odchod z Afriky bol pre nich o veľa jednoduchší – opúšťali silného leva, ktorý mal pred sebou nádejnú budúcnosť a nebol sám.

John a Eso sú dodnes priateľmi a radi spolu spomínajú na zviera, ktoré im vstúpilo do života. „Keď si pozeráme jeho fotografie a rozprávame sa o ňom,  opäť sa do neho zamilovávame,“ uzavrel John.

Zdroj: archív J.R., dailymail.co.uk, archív J.R., dailymail.co.uk, Dora, Reader's Digest, Animal Planet
Odporúčame