Odpovedá výživová poradkyňa: Posilnite imunite prírodnou cestou, čo je lepšie ako tabletky?

žena

Ako si posilniť imunitu prírodnou cestou? (Zdroj: GettyImages)

Dobrý deň,

snažím sa zdravo jesť, hýbať sa, odpočívať a nestresovať, aj keď v tejto dobe je to ťažké. Chcela by som však pre svoju imunitu urobiť aj niečo navyše. Čo mi odporúčate? Nejaké tipy z prírody by ma potešili, tabletkami sa dopovať nechcem.

Ďakujem, Jarka


Pekný deň, Jarka,

vždy mám veľkú radosť, keď natrafím na človeka, ktorý si uvedomuje zodpovednosť za svoje vlastné zdravie. Podľa toho, čo píšete, môžete ísť ostatným príkladom. A samozrejme, vždy existuje priestor na to, aby sme mohli veci zlepšovať.

Čo sa týka posilňovania imunitného systému, myslím si, že v každej vami spomínanej oblasti sa dá na niečom zapracovať, niečo zdokonaliť.  Ako príklad môžeme uviesť stravu – zvýšiť príjem lokálneho a sezónneho ovocia či zeleniny, častejšie konzumovať kvalitné tučné ryby. Denne si dopriať za hrsť rôznych semiačok a orechov, navýšiť množstvo fermentovaných potravín, počas jesene a zimy sa dôsledne zamerať na dostatočný prísun potravín bohatých na vitamín C a zinok a tak ďalej. Možností je v tomto smere neúrekom. Vy sama najlepšie viete, čo sa dá ešte vo vašom jedálničku vylepšiť.

Veľa ľudí si kladie otázku, či je potrebné užívať doplnky výživy, ak sa kvalitne stravujú. Aj napriek zdravej, pestrej a vyváženej strave som toho názoru, že v našich končinách je prinajmenšom na zváženie suplementovať celoročne omega-3 nenasýtené mastné kyseliny a minimálne počas chladných mesiacov roka aj vitamín D. Na imunitný systém má vplyv aj cvičenie. V čase, keď sme náchylnejší na chrípku či prechladnutie, je dobré obmedziť dlhé, príliš intenzívne tréningy, ktoré oslabujú imunitu a radšej si dopriať viac svižnej chôdze na čerstvom vzduchu. Ak sa ich nedokážeme vzdať, potom sa aspoň pokúsme náročné tréningy vykompenzovať dostatočnou regeneráciou a ukážkovým jedálničkom, poprípade si môžeme pomôcť vhodnými doplnkami výživy.

Na posilnenie imunity je výborné otužovanie – s otužovaním v sprche sa dá po konzultácii s lekárom začať pomaly a postupne kedykoľvek počas roka a nepotrebujeme na to žiadne špeciálne návody. Stačí si z dôveryhodného zdroja zistiť základné informácie a začať. Samozrejme, množstvo pomocníkov na podporu obranyschopnosti nám ponúka príroda. Dovolím si spomenúť aspoň niektoré. Jedná sa, napríklad o echinaceu, bazu čiernu, ženšen, zázvor, zelený čaj či cesnak.

Avšak skôr, ako dáme niektorému z uvedených prírodných prostriedkov šancu, musíme mať dostatok informácií o tom, ako ich používať. Nemenej podstatná je kvalita konkrétneho produktu. Ako príklad uvediem echinaceu. Preventívne užívanie preparátov z tejto rastliny nemá zmysel. Echinaceu v podobe doplnku výživy treba nasadiť do 18 hodín po objavení prvých ťažkostí a užívať ju po dobu 2 – 3 týždňov a potom je potrebná zhruba 4-týždňová prestávka. Ďalším príkladom je zelený čaj – dôležité je ustriehnuť si denný príjem kofeínu, nebáť sa investovať do kvality zeleného čaju a správne ho pripraviť.

Ak sa rozhodneme pre cesnak, tak WHO odporúča na podporu zdravia jeden strúčik čerstvého cesnaku, 0,4 – 1,2 g sušeného cesnakového prášku, 2 – 5 mg cesnakového oleja, 300 – 1000 mg cesnakového extraktu. Vždy sa držíme pokynov výrobcu. Imunostimulačné účinky majú aj ženšeny – pravý, americký i sibírsky. Tie patria do skupiny adaptogénov, ktoré nám pomôžu nielen s imunitou, ale napríklad aj s lepším zvládaním stresu v náročných obdobiach. Nie sú však vhodné pre tehotné a dojčiace ženy a deti minimálne do 12 rokov.

Preventívne, ale aj ako podporu liečby prechladnutia a chrípky, môžeme použiť aj extrakty z plodov, poprípade kvetov bazy čiernej.

Mirka


Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.


Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás aj na Facebooku!

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame