Prílišný hluk je záťaž nielen pre uši: Zvyšuje aj riziko infarktu

hluk

Thinkstock.com

Hlučnosť sa prirodzene vyskytuje všade okolo nás. Keď je jej však priveľa, môže nielen prekážať, ale dokonca škodiť vášmu zdraviu. A to nielen sluchovému ústrojenstvu, ale aj iným častiam tela. Aké zdravotné problémy môže nadmerný hluk spôsobiť?

Hluk nie je dobrý kamarát

Aj taká banalita, akou je prílišný hluk, ktorý sa k vám dostáva z okolia, dokáže poriadne rozladiť váš organizmus. Špecifické a najfrekventovanejšie sú sluchové poruchy. Príliš veľa decibelov však dokáže pohnúť aj s vašou psychikou, či spôsobiť vám vážne zdravotné problémy, ktoré sa niekedy môžu skončiť aj smrteľne. Prípustné hodoty hluku sa pohybujú medzi 35 – 70 dB. Spodná hranica, ktorú nemožno prekročiť je pritom prípustná pre kúpele a liečené oblasti a najvyššia sa musí dodržať vo výrobných halách a v okolí diaľnic a vysoko frekventovaných dopravných zón (napr. železníc, či letísk). Pre klasickú obytnú zónu je najvyššia možná prípustná hranica hodnoty hluku 50dB.


Mohlo by vás zaujať: Neubližujte svojim ušiam: Naučte sa, ako ich čistiť správne


Čo môže spôsobiť nadmerná hlučnosť?

V dôsledku prílišného hluku z okolitého sveta je vaše telo vystavené nadmernej záťaži, ktorá negatívne pôsobí na:

  • kardiovaskulárny systém,
  • nervový systém,
  • spánok,
  • psychiku ( stimuluje agresivitu, spôsobuje stres),
  • výkonnosť (zvyšuje napr. riziko nehôd na pracovisku),
  • celkovú imunitu,
  • zvyšuje frekvenciu bolestí hlavy,
  • únavu,
  • spôsobuje anti – sociálne správanie,
  • môže spôsobiť žalúdočné vredy a závrate.

Spôsobuje zvyšovanie tlaku

Podľa štúdie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z roku 1999 existuje súvislosť medzi dlhodobou expozíciou hluku na úrovni nad 67 dB a vznikom hypertenzie. Nedávne štúdie tiež naznačujú, že dlhodobá hladina hluku nad 50 dB počas noci môže zvýšiť riziko vzniku infarktu myokardu. Ak je totiž človek vystavený veľkému hluku, zvyšuje sa aj tlak krvi, zužujú sa cievy, zrýchľuje sa srdcový tep, vyplavujú sa stresové hormóny katecholamíny a glukokortikoidy. Každých desať decibelov hluku navyše pritom zvyšuje riziko srdcového infarktu o 7 – 17 %.


Mohlo by vás zaujať:  Prírodné tipy na nespavosť: Vyskúšajte ich a spite ako v bavlnke!


Pôsobí aj na učenlivosť

Mnohými výskumami bolo dokázané, že deti, ktoré žijú v blízkosti veľkých letísk, či dopravných zón, trpia problémami s učením.Viac ako 20 rôznych štúdií preukázalo, že deti žijúce v okolí frekventovaných dopravných zariadení, majú zhoršenú schopnosť sústredenia sa a dosahujú horšie študijné výsledky. Dokázalo sa, že deti denne zasahované hlukom z letiska, automobilovej, či vlakovej dopravy, horšie čítajú a majú aj horšie výsledky v testoch. Navyše, ich schopnosť sústredenia sa priamo úmerne zvyšuje s tým, ako blízko k zdroju hluku bývajú.

Hluk a bezsenné noci

Najzhubnejší dopad hluku v modernej spoločnosti je pozorovaný zrejme na jeho negatívnom dopade na kvalitu spánku. Spánok je nepokojný, prerušovaný, neraz dokonca ani nenastane. Mnohí sa s tým musia vyrovnať po ťažkom dni, plnom hluku. Iní však dnes musia v hlučnom prostredí navyše aj spávať. U týchto ľudí sú poruchy ešte výraznejšie. Obzvlášť citlivé sú staršie osoby, deti a tí, ktorí pracujú na zmeny. Narušený spánok môže viesť ku tachykardii a zrýchlenej srdcovej činnosti.


Mohlo by vás zaujať:  Prestaňte „píliť drevo“: Čo je príčinou chrápania a ako s ním možno skoncovať?


Ako obmedziť hluk vo vašom okolí?

  • Ak žijete v hlučnej štvrti, dajte si namontovať plastové okná
  • Pri telefonovaní cez handsfree alebo počúvaní hudby nenastavujte maximálne hlasitosti
  • Vyhýbajte sa priveľmi hlučným miestam, na koncertoch sa postavte ďalej od reproduktorov
  • Niektomu pomôžu aj štuple do uší
  • Ak žijete v hlučnej lokalite, snažte sa voľný čas tráviť v pokojnejšom prostredí – napríklad v prírode.

Ako pôsobí hluk na vás? Máte nejaký zlepšovák, aby ste ho vnímali menej? Podeľte sa o svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: Thinkstock.com, Thinkstockt.cz, Nela
Odporúčame