Chystáte sa sadiť? Úroda dozreje v parenisku oveľa skôr, takto jednoducho ho postavíte

Pestovanie zeleniny

Pestovanie zeleniny v parenisku má svoje výhody (Zdroj: GettyImages)

V marci sa vo veľkom môže začať sadenie. Teda, ak je vonku dostatočne teplo. S teplom však vie pomôcť parenisko – malá búdka, do ktorej posadíte byliny, zeleninu, strukoviny či dokonca kvety a tie dozrejú oveľa skôr ako mimo neho. Poradíme vám, ako ho postaviť krok po kroku.

V článku sa dočítate:

Čo je parenisko?

Parenisko je menšia búdka s pevnými základmi na zemi, ktorá slúži na pestovanie. Funguje na princípe nahromadeného tepla, ktoré doň preniká cez pevnú igelitovú fóliu. Podľa zdroja tepla sa delí na dva druhy:

  • Teplé parenisko: Príjem tepla sa získava pomocou prítomných hnojív (najlepšie konských), ktoré akoby tvorili podlahové kúrenie. Počas chladnejších mesiacov pomôže na udržanie tepla aj slama.
  • Studené parenisko: Teplo sa prijíma jedine zo slnečného žiarenia a žiadne hnojivá na „vykurovanie“ nepotrebujete.

V tomto článku sa zameriame na to najobľúbenejšie, najmenej nákladné a zároveň najjednoduchšie na výrobu – studené parenisko postavené z dreva. Na stavbu môžete podľa vlastného uváženia použiť aj betón či tehly, no nakoľko je parenisko oproti skleníku veľmi nízko nad zemou, vietor ho neohrozuje.

Kam ho umiestniť?

Na úvod je nutné povedať, že parenisko sa dá presúvať, nie je teda pevne uchytené v zemi. Pred jeho stavbou si však nájdite voľné miesto v záhrade, kde bude stáť. Jeho rozmery by nemali byť veľké, ideálne 50 centimetrov krát 50 centimetrov na dĺžku a zhruba 30 centimetrov na výšku. Pokojne si môžete vyrobiť aj viac menších parenísk, ktoré si viete uložiť kamkoľvek do záhrady.

Nakoľko ide iba o konštrukciu s krytom, umiestnené musí byť na pôde. Najlepšie na tej, kde budete sadiť a chcete tam sadenice neskôr aj nechať. Parenisko pomôže rastlinám oveľa skôr „len“ vyklíčiť, neskôr ho môžete z miesta odstrániť a použiť znova o rok. Taktiež dbajte na to, aby malo parenisko dostatočný príjem slnečného žiarenia, v neustálom tieni (napríklad pod stromom) nebude mať žiadny efekt.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST Známe mliečne čokolády do eura päťdesiat: Ktorá z nich má najviac kakaa a chutí najlepšie?

Kedy začať sadiť?

Príroda nepozná naše mesiace a aj keď na štítkoch niektorých sadeníc nájdete napísané, že sa majú vysádzať až v apríli, môžete ich do pareniska nasadiť pokojne o mesiac skôr. Teda za predpokladu, že je v marci teplota vyššia ako 10 °C. Parenisko ju zvyčajne zdvojnásobí.

Dajte si však pozor, aby nebolo v parenisku príliš teplo. Práve preto ho budeme stavať spoločne s poklopom na vetranie. Ideálna teplota je do 25 °C, inak začne z veľkého vlhka úroda hynúť a nie rásť.

Vhodný čas na stavbu je na prelome februára a marca, aby ste mali parenisko pripravené na použitie. Počas jarných prázdnin vám s jeho výstavbou môžu pomôcť aj deti či vnúčatá, ktoré jednak zapojíte do činnosti a určite ocenia pobyt na čerstvom vzduchu. Na prácu a prípadné obrobenie pôdy a sadenie si vyhraďte zhruba pol dňa.

Stavba krok po kroku

V siedmich jednoduchých krokoch vám vysvetlíme, ako jednoducho postavíte parenisko z dreva. Základom je mať dostatok materiálu. Podľa vzorca na výpočet obvodu si vyrátate, koľko dreva potrebujete. Fóliu budete usádzať len na vrchný kryt.

1. Čo potrebujete

Výška pareniska by mala byť aspoň 30 centimetrov, aby mali rastliny dostatočný priestor na rast. Na druhej strane ho nestavajte príliš vysoké, pretože teplo sa nebude držať pri zemi. Hrúbka drevených dosiek, ktoré použijete na rám, by mala mať aspoň 2 centimetre.

Postup budeme vysvetľovať na príklade pareniska 50 x 50 x 30 centimetrov.

Potrebujeme

  • zhruba 4 – 5 metrov dosiek s výškou aspoň 15 centimetrov a hrúbkou 2 centimetre,
  • aspoň 1,2 metra dlhý kôl s hrúbkou aspoň 5 krát 5 centimetrov,
  • aspoň 2 metre vysoký kôl s hrúbkou aspoň 3 krát 3 centimetre,
  • balíček klincov alebo skrutiek (aspoň 50),
  • lak na drevo (na ochranu proti poveternostným podmienkam),
  • fóliu o veľkosti aspoň 50 krát 50 centimetrov,
  • aspoň dvoje pánty na otvárací poklop,
  • náradie (kladivo alebo vŕtačku, pílku, štetec, lopatu/rýľ/hrable, pomôže aj vodováha).

Ak náradie máte, zvyšné materiály kúpite do 30 eur. Odporúčame vám použiť dubové alebo smrekové drevo.

2. Materiál si narežte a natrite

Na úvod si odmerajte dosky tak, aby mali 50 centimetrov a mali ste ich aspoň osem. Dosky narežte, pričom by ste mali mať osem dosiek s dĺžkou 50 centimetrov, výškou 15 centimetrov a šírkou 2 centimetre. Odmerajte a narežte aj koly s hrúbkou 5 centimetrov, aby boli dlhé 30 centimetrov.

Ak máte dosky aj koly odzerané, na rad prichádza ich natieranie proti vetru a iným vonkajším nepriateľom pareniska. S prehľadom vám bude stačiť pol litra laku a zrejme vám z neho aj ostane na neskôr.

3. Vytvorte pravouhlý rám

Natreté a suché dosky pribite alebo privŕtajte ku kolom tak, aby tvorili pravouhlý štvorec, pričom koly sa budú nachádzať v jeho vnútri. Dosky by mali mať až dve poschodia, nakoľko ich výška je 15 centimetrov a kôl má 30 centimetrov. Parenisko sa do zeme nijako zvlášť neuchytáva. Každú dosku pripevnite aspoň dvoma klincami, prípadne skrutkami, na každom konci.

4. Pridajte pánty a vytvorte poklop

Keď už máte rám hotový, na jednu z jeho stien upevnite klincami alebo skrutkami pánty, najlepšie po oboch stranách. Nasleduje vytvorenie poklopu. Narežte 2 metre dlhý kôl s hrúbkou aspoň 3 krát 3 centimetre na štyri menšie, konkrétne 50-centimetrové časti.

Tie znova namaľujte, nechajte vyschnúť a spojte ich klincami alebo skrutkami do pravouhlého štvoruholníka. Váš pomocník vám tento poklop podrží, kým ho upevníte na druhú časť pántov. Takto budeme mať vrchné uzatváracie dvierka pareniska.

5. Pripevnite fóliu

Na poklop budete ďalej pripevňovať fóliu o veľkosti aspoň 50 krát 50 centimetrov. Najlepšie je upevniť ju, prípadne nastreliť klincami. Je len na vás, ako si uľahčíte prácu. Ak fólia prečnieva cez rám, jednoducho ju nožíkom alebo nožnicami odstrihnite.

6. Prekyprite zem a umiestnite naň parenisko

Parenisko máte hotové, teraz je čas zamerať sa na samotnú zem. Miesto, ktoré ste vybrali, zbavte všetkej buriny, trávy a inej zelene. Zem rýľom, prípadne lopatou poriadne prekyprite. Nasledujú hrable, ktorými zem vyrovnáte. Na túto plochu môžete uložiť vaše parenisko a tvrdá práca je za vami. Vetrať budete pootvorením poklopu, pričom medzi rám a poklop uložíte drievko s veľkosťou, akú sami uznáte za vhodnú.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Záhrada.sk (@zahrada.sk)

7. Začnite sadiť

Do vášho nového pareniska môžete začať sadiť a to ideálne už od konca februára, prípadne na začiatku marca. Toto môžete do pareniska umiestniť:

  • V druhej polovici februára: cibuľa, reďkovka, zeler, ľadový šalát, rukola, kapusta, kel, kaleráb skorý, paradajka, paprika.
  • V marci: listový a hlávkový šalát, čínska kapusta, baklažán, prípadne aj melón.
  • V apríli: čakanka, kaleráb neskorý, tekvica, uhorka.

Bez pareniska musíte na túto zeleninu vždy aspoň mesiac, niekedy až dva, počkať a sadiť ju neskôr. Ak sa nakoniec rozhodnete, že chcete mať teplé parenisko miesto studeného, jednoducho v kroku 6 pridajte hnojivo (konské, ovčie alebo kravské), ktoré bude zeleninu držať v teple. Parenisko by vám malo poslúžiť len do konca apríla, potom ho zazimujte, aby ste ho aj o rok po zime mohli použiť.

Máte na záhrade parenisko?

 

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame