Ako sedíte na záchode? Zbystrite pozornosť, zla technika vám môže spôsobiť zápchu aj hemoroidy!

Toaleta sedenie

Spôsob sedenia na toalete je dôležitý a ovplyvňuje aj naše zdravie (Zdroj: GettyImages)

Chodíme tam všetci bez ohľadu na vek, pohlavie či spoločenské postavenie. Návštevu toalety si totiž vynútia prirodzené pochody nášho tela. Pri malej potrebe sa zdržíme krátko, pri veľkej to však môžu byť minúty, a niekedy dokonca aj desiatky minút. Vedeli ste o tom, že bezproblémové vyprázdnenie ovplyvňuje aj poloha, v akej na WC mise sedíme?

Náš tráviaci systém neustále pracuje a keď príroda zavolá, je dobré počúvnuť ju. Zadržiavaním stolice si koledujeme o zdravotné problémy, najmä v podobe zápchy. Pre tú sú charakteristické sťažené a bolestivé vyprázdňovanie, tvrdá stolica, silný tlak a pocit neúplného vyprázdnenia. Môže ju sprevádzať aj bolesť brucha a celková nepohoda.

Akútna alebo chronická zápcha?

Pri akútnej zápche ide o krátkodobý problém, ktorý sa zvyčajne rýchlo upraví. Môže zaň najčastejšie zmena stravovacích návykov, nedostatok tekutín, zmena prostredia súvisiaca s cestovaním alebo stres. Ak však zápcha prejde do chronického, teda dlhodobého štádia, môže ísť o problém, ktorý neradno podceňovať. Vždy je potrebné dôkladné vyšetrenie a stanovenie príčiny vzniku zápchy, pretože okrem nesprávneho životného štýlu môže byť príznakom niektorých ochorení alebo nežiaducim účinkom pravidelného užívania liekov.

Podrep alebo posed?

Niekedy sa zápcha rozvinie, aj keď je človek zdravý a vyšetrenia neodhalia žiaden problém. Vtedy je namieste zamyslieť sa nad tým, v akej polohe na záchodovej mise sedíme. Ak ideme na veľkú potrebu, zväčša si jednoducho sadneme a nič neriešime. Bežnou polohou si však môžeme narobiť mnohé zdravotné problémy, počnúc práve zápchou a hemoroidmi cez zápal čreva a herniu (prietrž) až po rakovinu hrubého čreva.

Vedci zo Standfordskej univerzity prišli s tvrdením, že pre telo je prospešnejšie pri veľkej potrebe čupieť, nie sedieť. V podrepe sa totiž vyprázdnime ľahšie a zaberie nám to menej času. Prečo je tomu tak? Znie to paradoxne, ale čupenie „narovnáva“ hrubé črevo. Keď stojíme, hrubé črevo je tlačené oproti puborektálnemu svalu. Tým sa zabráni jeho vyprázdneniu, kým príde čas na toaletu. V podrepe sa tento sval úplne uvoľní a hrubé črevo sa natiahne. Stolicu tak vytlačíme ľahšie a bez námahy.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Eliminačná diéta dokáže zázraky, je vhodná aj pre vás? Zistite, kedy je pre vaše trávenie najvyšší čas zakročiť

Dôležitý je uhol

(Zdroj: Queensland Health)

Celé tajomstvo spočíva v uhle. Pri štandardnom sedení na toalete sme v pozícii ako na stoličke, boky a kolená máme ohnuté v 90-stupňovom uhle a črevám takmer zabraňujeme v priechodnosti. Takýto posed nás potom núti vyvíjať na črevá a konečník zvýšený tlak. Ideálnou polohou, ktorá umožňuje bezproblémový prechod stolice, je 35-stupňový uhol z podrepu. Že vám to pripomína turecký záchod alebo tradičnú indickú záchodovú polohu? Nemýlite sa.

Riešenie je jednoduché 

(Zdroj: Queensland Health)

Samozrejme, čupieť nad záchodovou misou by bolo zvláštne a hlavne maximálne nepohodlné. Riešením je preto malý podstavec pod nohy. Austrálska nadácia Continence Foundation odporúča:

  1. Posadiť sa tak, aby kolená boli vyššie ako boky. To dosiahneme tým, že si nohy vyložíme na malý stolček alebo iný plochý a najmä stabilný predmet.
  2. Predkloniť sa a položiť lakte na kolená.
  3. Uvoľniť žalúdok a narovnať chrbticu.

Pozor na zlozvyky: Vhodná poloha je dôležitá, netreba však zabúdať ani na odstránenie zlozvykov pri vyprázdňovaní. Zabudnite predovšetkým na čítanie či esemeskovanie na toalete – dlhé sedenie totiž vedie k mimoriadnemu tlaku na konečník, a hemoroidom sa zaručene nevyhnete.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame