Eliminačná diéta dokáže zázraky, je vhodná aj pre vás? Zistite, kedy je pre vaše trávenie najvyšší čas zakročiť

eliminačná diéta žena krája zeleninu na šalát

Pre koho je eliminačná diéta vhodná? (Zdroj: GettyImages)

Tráviace problémy predstavujú časté zdravotné ťažkosti pre množstvo ľudí. Eliminačná diéta je  jedným z riešení, ako ich zmierniť alebo odstrániť. Ide o spôsob stravovania, pri ktorom sa z jedálnička vylúči určitá zložka stravy. Hoci zo stravovania vynecháme niektoré z potravín, na ktoré sme boli zvyknutí, eliminačná diéta môže byť pre naše trávenie v konečnom dôsledku skôr výhodou ako obmedzením.

Kedy je eliminačná diéta naozaj nevyhnutná?

Tento typ diéty sa používa najmä pri troch typoch ťažkostí – pri potravinovej alergii, potravinovej intolerancii a potravinovej senzitivite. V súčasnosti si určitú formu eliminačnej diéty mnoho ľudí nastaví svojvoľne, pretože sa u nich objavujú nešpecifické tráviace ťažkosti. Takáto forma eliminačnej diéty nemusí byť bezpečná a ani efektívna. Správnejšie aj prospešnejšie je pritom vychádzať z odporúčania lekára, a to na základe presných diagnostických testov.

Pomoc prichádza už v malých krokoch

Tráviace problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť z dôvodu potravinovej alergie, intolerancie alebo senzitivity, môže u daného človeka vyvolávať konkrétna skupina potravín, napríklad mliečne výrobky. Po vylúčení daných potravín sa pri eliminačnej diéte predpokladá, že dôjde zlepšeniu týchto problémov. Telo, ktoré nám poskytne odozvu formou alergickej reakcie, nefunkčného trávenia alebo precitlivenosti nám dáva jasný signál, že potrebuje pomoc.

Aby mal celý tento proces význam a eliminačná diéta poskytla žiadanú úľavu, je potrebné byť trpezlivý. Aj z medicínskeho hľadiska môžeme odpoveď organizmu očakávať až po určitej dobe. Dĺžka eliminačnej diéty závisí od toho, čo bolo dôvodom jej zavedenia. Vo všeobecnosti trvá 8 týždňov až 6 mesiacov. Uvedený čas je dostatočný na to, aby sa ukázalo, či eliminačná diéta bola vhodným riešením. Ak ani po tomto čase nedôjde k zlepšeniu symptómov, diétu je potrebné prerušiť a konzultovať stav s lekárom. Následne je potrebné hľadať iné príčiny prejavov, napríklad dôkladnou analýzou mirkobiómu čreva.

Zmena návykov je nutná

Eliminačná diéta znamená zmenu stravovacích návykov, čo nemusí byť jednoduché. Je vhodné, ak jej predchádza príprava. Základom je nákup potravín, ktoré budú suplovať danú zložku. Ak sa napríklad jedná o živočíšne mliečne výrobky, nahradiť ich môžete rastlinnými mliekami, ako napríklad kokosovým, mandľovým, sójovým, ryžovým a výrobkami z nich.

To, či je potravinu následne znovu možné zaviesť do stravovania, závisí od toho, prečo bola vysadená. Pri potravinovej intolerancii alebo senzitivite sa môže potravina zaviesť v malom množstve od 5. dňa po posledných príznakoch. Pri alergii sa potravina vylúči zo stravovania na celý život. Výrazne si vieme pomôcť tiež pozitívnym  naladením sa a uvedomením, že nastupujeme na cestu hľadania príčiny našich tráviacich ťažkostí.


Mohlo by vás zaujať: Diéta s nízkym obsahom sacharidov: Uľaví od nepríjemných problémov s trávením


Eliminačná diéta a jej formy

Po rozhodnutí o začatí eliminačnej diéty sa volí príslušná skupina potravín, ktoré sú počas uvedeného obdobia podľa potreby z jedálnička vylúčené. Sleduje sa pritom reakcia tela pri ich vynechaní aj prípadnom opätovnom zavádzaní.

Potraviny, ktoré sú najčastejšie vylučované pri eliminačnej diéte, sú rozdelené do viacerých skupín:

  1. Citrusové plody– pomaranč, grep, citrón
  2. Zelenina z čeľade ľuľkovité– paradajky, zemiaky, baklažán, paprika
  3. Orechy a semienka
  4. Strukoviny– fazuľa, šošovica, hrach, sója
  5. Jedlo s obsahom škrobu– pšenica, jačmeň, kukurica, raž, ovos, výrobky s obsahom gluténu
  6. Mäso a mäsové výrobky
  7. Mlieko a mliečne výrobky– mlieko, syr, jogurty, zmrzlina
  8. Vajcia a výrobky v ktorých sú vajcia obsiahnuté
  9. Alkoholické nápoje
  10. Nápoje s obsahom kofeínu
  11. Koreniny, korenisté omáčky, zálievky
  12. Cukry– biely, hnedý, trstinový cukor, med, agáve, javorový sirup, koláče, sladkosti

Pre koho je eliminačná diéta vhodná?

Eliminačná diéta je často pacientom odporučená odborným lekárom, napríklad gastroenterológom alebo imunológom. Okrem špecifických ochorení sledovaných pod dohľadom odborných lekárov, môže byť eliminačná diéta prospešná u pacientov so syndrómom dráždivého čreva, prípadne pri ťažkostiach s ekzémom alebo migrénami.

Poznajte riziká

Podobne ako iné liečebné postupy, aj eliminačná diéta má svoje riziká a nie je vhodné ju zavádzať bez obmedzení. Eliminačná diéta nie je vhodná ako spôsob chudnutia, neodporúča sa ani v stresujúcich obdobiach, taktiež pred cestovaním a inými situáciami, pri ktorých je príprava jedla sťažená. Obzvlášť opatrné by pri eliminačnej diéte mali byť tehotné ženy, starší ľudia a malé deti. Tieto skupiny majú špecifickejšie nutričné požiadavky a ich nedodržanie je o niečo nebezpečnejšie ako pri bežnej populácii.

Pri dlhodobom vylúčení určitých súčastí komplexného stravovania sa môže stať, že aj pri snahe o ich adekvátnu náhradu, je strava chudobná na isté zložky, ako vitamíny, minerály, aminokyseliny, a podobne. Navyše, ak dôjde k oslabeniu mikrobiómu (baktérií v čreve), môže byť následné zavedenie vylúčených potravín ešte náročnejšie. Preto by eliminačná diéta nemala byť nikdy začatá svojvoľne a mala by sa prevádzať len pod dohľadom lekára.

V praxi sa často stretávame so situáciou, kedy si pacient v dobrej viere, aby pomohol svojmu tráviacemu traktu, vylúči množstvo jedál. Výrazným rizikovým faktorom nevhodne zvolenej eliminačnej diéty je v tomto prípade rapídne chudnutie. Na našej klinike dbáme o dôslednú diagnostiku a snažíme sa predchádzať neopodstatnenému vylučovaniu potravín z jedálničkaVeríme, že čím je stravovanie bohatšie, tým silnejší je mikrobióm. A od toho sa následne odvíja celé fyzické a psychické zdravie človeka.

Potravinová alergia, intolerancia a senzitivita – aké sú rozdiely?

Tieto tri ochorenia sa často zamieňajú preto, že ich symptómy sú podobné. Odlišujú sa svojou podstatou. Pri potravinovej alergii je reakcia na potravinu (alergén) okamžitá a zodpovedné sú za ňu IgE protilátky. Potravinová alergia je z uvedených ochorení najmenej frekventovaná, trpí na ňu približne 2 – 4 % ľudí.

Pri potravinovej intolerancii nie je reakcia imunitného systému taká intenzívna ako pri alergii. Podstatou je absencia alebo oslabenie určitého enzýmu (napríklad pri laktózovej intolerancii je to enzým laktáza, ktorý štiepi laktózu, pri histamínovej intolerancii diaminooxidáza, a podobne). Pri predpoklade intolerancie je vyšetrovaná kvantita a aktivita príslušného enzýmu. Príznaky intolerancie sú oneskorenejšie ako pri alergii, objavujú sa niekoľko hodín až dní po skonzumovaní danej potraviny.

Potravinová senzitivita je tiež pomerne častým stavom. Na rozdiel od potravinovej intolerancie sa potravinová senzitivita netýka enzýmov, ale imunitného systému. Vyšetrované sú IgG protilátky proti zložke stravy.

V závislosti od uvedených príčin a typov reakcie, je rozdielna aj forma eliminačnej diéty. V prípade potravinových senzitivít je po dočasnej eliminačnej diéte možné potravinu postupne zaradiť späť do jedálnička. Pri alergii je však nevyhnutné vyhýbať sa alergénu doživotne.

Riešenia zdravotných ťažkostí sú v Symptomedice komplexné a dlhodobé

Našim klientom poskytujeme každú službu ako celok spájajúci v sebe viacero poznatkov o ľudskom tráviacom systéme a jeho správnom fungovaní. Súčasťou každej diagnostiky je lekárska konzultácia a vysvetlenie ďalšieho postupu. Klientom nepredkladáme len výsledky z laboratória. Naopak, každý klient je vedený a sledovaný lekárom, ktorý berie do úvahy nielen výsledok potravinových senzitivít a stav ich črevnej mikrobioty, ale tiež aktuálny zdravotný stav a kompletnú anamnézu. Na základe týchto postupov vieme určiť, aký druh reakcie u klienta prebieha, potvrdí alebo vylúči sa syndróm priepustného čreva, narušenie mikrobiómu (dysbióza) či pridružené ochorenie. Takýmto personalizovaným a odborným prístupom sa nám v Symptomedice darí

  • dosahovať úplné vymiznutie príznakov,
  • prinavrátiť dobrú kondíciu čreva
  • a zlepšiť celkový zdravotný stav pacienta.

Telo sa vám poďakuje fungujúcim trávením

Problematické trávenie je jednou z najrozšírenejších ťažkosti našej populácie. Ak je príčinou sťaženého trávenia strava, eliminačná diéta je vhodným spôsobom ako zistiť, ktoré potraviny sú pre daného človeka problematické. 

Príčinou tráviacich problémov môžu byť potravinové senzitivity, ktoré sa vyskytujú približne až u 2 – 20 %, jedná sa preto o pomerne rozšírený tráviaci problém. Nediagnostikované potravinové senzitivity vyvolávajú príznaky ako sťažené trávenie, nafukovanie, plynatosť, hnačka a podobne. Z dlhodobého hľadiska môžu zvýšiť riziko črevnej priepustnosti, rozvoja diabetu, reumatoidnej artritídy, ochorení dýchacieho traktu, či kože.

Menej častou príčinou nefungujúceho trávenia sú potravinové alergie. K objaveniu príznakov alergie dochádza priamo po konzumácii a potravina musí byť vylúčená natrvalo.

Najspoľahlivejšie výsledky poskytne kvalifikovaná diagnostika. Na základe vyšetrenia je lekárom navrhnutý ďalší postup, ktorý by mal zahŕňať aj výživovú edukáciu a vedenie pacienta, napríklad prostredníctvom lekársky vedeného programu NutriBiom

Eliminačná diéta môže byť súčasťou niektorých odporúčaní. Vylúčením určitých druhov potravín zo svojho jedálnička môžeme svojmu telu pomôcť. Dávame mu tak šancu ozdraviť sa, zbaviť sa tráviacich problémov a naštartovať vnútorné regeneračné procesy.

Dohodnite si lekársku výživovú konzultáciu na klinike Symptomedica


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Symptomedica, PR článok
Odporúčame