POROVNANIE Ako si vybrať mobilného operátora? Zistili sme, kde sa najviac oplatí paušál, a kde kredit

Ako si vybrať mobilného operátora?

Ako si vybrať mobilného operátora? (Zdroj: GettyImages)

Vybrať si toho správneho mobilného operátora nie je ľahká vec. Na internete dokážete stráviť hodiny hľadaním optimálneho paušálu, dátového balíčka či dobíjania kreditu. Dnes nie je prechod z jednej siete do druhej žiadna veda – všetko sa dá dokonca zariadiť z pohodlia domova, ak viete, čo chcete. V kamenných predajniach vám však určite poradia, ktoré služby sa oplatí mať aktivované, ak chcete využiť svoj paušál na maximum.

Pozreli sme sa na štyroch najväčších slovenských mobilných operátorov – Telekom, O2, Orange a 4ku. Všetci ponúkajú klasické, dátové a iné paušály a balíčky, ktoré niekomu môžu a iným nemusia vyhovovať. Je len na vás, či uprednostníte neobmedzené volania, veľký dátový balíček alebo dobíjanie kreditu.

Telekom

Operátor Slovak Telekom pôsobí na našom trhu od roku 1999. Svoju kampaň aktuálne stavajú na programe Magenta 1, čo je skupina 4 ľudí (pričom jeden musí mať paušál), ktorí medzi sebou volajú a SMS-kujú zadarmo. Najvýhodnejšou kombináciou je paušál, Magio televízia a optický internet, ktoré vám vedia ušetriť pokojne aj desiatky eur mesačne.

Paušály: Telekom má veľmi pestrú a flexibilnú ponuku paušálov. Ich ceny začínajú na 11 eurách, za ktoré dostanete 1GB internetu a 200 minút volaní (z toho 100 v Magenta 1). Ak chcete mať nekonečno dát, volaní aj SMS/MMS + Magio GO, táto najvyššia kombinácia vás vyjde na 70 eur. Telekom ponúka aj dátové balíčky od 10GB na mesiac. Podľa nás najlepší balíček je T Ideál 21, v ktorom dostanete dostatok internetu (5GB), neobmedzené volania, neobmedzené SMS/MMS a navyše vám dajú zľavu na zariadenie.

Predplatenka: Služba Predplatenka funguje na princípe dobíjania kreditu. Nie je fixovaná na viazanosť, faktúry ani mesačné poplatky. Kredit môžete dobiť aj priamo v mobilnej aplikácii. Podľa výšky dobitého kreditu si môžete aktivovať rôzne balíčky na jednodňovej, 10-dňovej alebo 30-dňovej báze. Ide o obdobie, počas ktorého môžete dané dáta či predplatené minúty využívať. Zvažovali by sme ju pri školopovinných deťoch, pretože ponúka lepší pomer ceny a  internetu ako lacnejšie paušály.

Iné výhody: Telekom myslí na svojich zákazníkov. Ak ste v skupine Magenta 1 (odporúčame doňho zahrnúť najbližšiu rodinu), voláte medzi sebou zadarmo, máte k paušálom extra dáta a zľavu na mobilné zariadenie. Každé leto má operátor pripravenú aj špeciálnu akciu – tento rok dostali všetci zákazníci s akýmkoľvek paušálom neobmedzené dáta na 2 mesiace úplne zadarmo.


Mohlo by vás zaujímať: Ako sa zbaviť starého mobilu? Ak ho len tak vyhodíte, porušíte zákon


O2

Táto česká spoločnosť je na Slovensku od roku 2002 a svoju kampaň stavia na férovosti. V ich ponuke taktiež nájdete aj domáci internet. Zákazníkov lákajú aj na Extra výhody, s ktorými aktuálne natankujete lacnejšie na Shell či dostanete mobilné príslušenstvo s 20 % zľavou.

Paušály: Aj O2 má veľmi širokú škálu paušálov. Komplexné paušály sa volajú SMART a môžete ich mať bez dát, s dátami alebo bez obmedzenia. Paušály bez dát začínajú na 15 eurách a za túto cenu vám operátor poskytne neobmedzené volania, SMS aj MMS. Internet sa dá v prípade potreby dokúpiť samostatným balíčkom od 3 eur. Ku komplexným paušálom dostanete taktiež neobmedzené volanie a SMS/MSS, navyše máte však internet. Od Strieborného paušálu za 25 eur si viete dokonca vybrať prémiovú službu s predplatným (napr. HBO GO, Voyo, TIDAL či slovenské denníky a magazíny). Neobmedzené paušály začínajú na 40 eurách a taktiež k nim dostanete jednu alebo dve prémiové služby.

Férová ponuka: Takzvaný O2 Fér dostanete bez viazanosti a zaplatíte len za to, čo prevoláte a prepíšete. Internetové balíčky sa dajú dokúpiť od 5 eur. Na konci mesiaca len zaplatíte faktúru.

Dobíjacia karta: Služba O2 Voľnosť je nedávnou novinkou. Dobíjate si svoje telefónne číslo a platíte len za využívané služby. Hovory máte za 10 centov, SMS za 5 centov dátové balíčky začínajú už na 1 eure. K založeniu dostane začiatočný bonus 2 eurá.

Iné výhody: Spoločnosť O2 sa chváli službami bez viazanosti. K paušálom si môžete vybrať aj balíček MS Office (Word, Excel, PowerPoint…) na prácu alebo vzdelávanie. Ich služby sa dajú nastaviť priamo na mieru. Ak si plánujete k paušálu kúpiť aj nový mobil, dostanete ho na začiatok od 0 eur. Dokúpiť si môžete aj notebook, smart hodinky či elektrickú kolobežku.


Mohlo by vás zaujímať: Buďte šťastnejší a oddýchnutejší: 8 pravidiel pri používaní počítača a mobilu


Orange

Orange Slovensko je náš najstarší operátor a funguje od roku 1996. Už niekoľkokrát prekopávali svoje služby a vyzerá to tak, že tento raz to vyhrali. Kampaň je zameraná na rodiny a blízkych, pretože „spájajú s tými, na ktorých vám záleží“.

Paušály: Aj Orange má na výber z veľkého množstva paušálov. Aby ste si však pozreli ich ponuku, musíte si stiahnuť cenník služieb. Paušály Go nájdete už od 5 eur, v ktorých je zahrnutých 50 voľných minút a 100 MB dát. Nekonečné volania s SMS/MMS nájdete v paušále za 20 eur. K lacnejším paušálom si môžete dokúpiť nekonečné volania v sieti Orange za 5 eur. Paušál vám preto vedia ušiť na mieru. K vyšším paušálom (nad 20 eur) ponúkajú nonstop dáta pre vybrané aplikácie.

Kredit: Prima Dáta je obdobou vyššie spomínaných balíčkov O2 Fér a Voľnosť. Platíte len to, čo využijete. Za pravidelné dobíjanie kreditu získavate bonusy vo forme víkendových neobmedzených volaní alebo dát. Dátové balíčky si dokúpite už od 1 eura a to aj z pohodlia domova prostredníctvom SMS. Pre deti je tu Prima Kids s lepšími cenami a volaniami s SMS. Kredit deťom dobíjate priamo z faktúry a na 2 čísla môže dieťa volať neobmedzene zadarmo. Výhody pri pravidelnom dobíjaní získajú aj deti.

Iné výhody: Orange ponúka okrem pevného internetu po novom aj poistenie. Nielen telefónov a iných zariadení, ale aj cestovné poistenie, poistenie úrazov či dokonca majetku, ktoré vybavíte v pobočke alebo cez asistenta na telefóne.


Mohlo by vás zaujímať: Bez telefónu ani na krok? Radšej nie, takto ohrozuje vaše zdravie


4ka

4ka je pomerne mladý operátor a založila ho spoločnosť SWAN v roku 2015. Zameriava sa na ľudí, ktorí väčšinu času trávia na internete a aj vďaka materskej spoločnosti vie ponúknuť skvelý pomer ceny a dát.

Paušály: Podobne ako u všetkých operátorov, a tu nájdeme klasické a dátové paušály. Klasické načínajú na 10 eurách, v ktorých dostanete 11GB dát a 100 minút. Neobmedzené volania a internet ponúkajú už od 20 eur (treba však nastaviť pravidelné platby v aplikácii). Ak viac prevoláte ako presurfujete na internete, pre vás je paušál Sloboda ∞ s neobmedzenými volaniami a SMS za 17 eur (vrátane 1GB internetu). 4ka ponúka aj výhodný dátový paušál Sloboda Dáta s nekonečnými dátami za 14 eur (avšak bez predplatených minút či SMS). Toto všetko dostanete bez viazanosti.

Kredit: Aj 4ka ponúka možnosť dobíjateľnej SIM karty. Kredit si dobíjate od 4 eur. Na začiatok dostanete ku karte 4 eurový štartovací bonus a 1GB dát na vyskúšanie. Volania po 3. minuté máte vo 4ke zadarmo. Voláte a SMS-kujete len za 4 centy na minútu/SMS. Kredit sa dá dobiť na poštách či v obchodoch, ale aj priamo v mobilnej aplikácii bez platobnú kartu.

Iné výhody: Na ich webe si dokážete rýchlo vypočítať, koľko prevoláte, prepíšete a presurfujete a obratom viete, ktorý z ich balíčkov je pre vás pre pravý. 4ka ponúka aj takzvanú eSIM, ktorá nahrádza klasickú fyzickú kartu (je nutné mať túto podporu aj priamo v mobile). V hlavnom meste a určitých miestach Banskej Bystrice môžete dokonca surfovať na 5G sieti.

Zdroj: plnielanu.sk, telekom.sk, o2.sk orange.sk, 4ka.sk
Odporúčame