Ako si správne vybrať vianočný stromček? Ekológ radí, čo je z hľadiska udržateľnosti lepšie

zdobenie stromčeka

Vianočný stromček je niekedy ťažké si zvoliť, najmä ak hľadíme na životné prostredie (Zdroj: Freepik/standret)

Vianoce sú už za rohom a nejednému z nás každoročne napadne tá istá myšlienka: Umelý, alebo živý vianočný stromček? Zatiaľ, čo sa niektorí vyžívajú vo vôni skutočného stromčeka, iní uprednostňujú umelý stromček, ktorý môžu používať opakovane. Ľudia si však čoraz viac uvedomujú klimatické zmeny, a preto dajú radšej prednosť práve tomu umelému. Čo však radí odborník z oblasti ekológie?

Ktorá možnosť je ekologickejšia? 

Možno si myslíte, že opätovné využitie umelého stromčeka je udržateľnejšou možnosťou. Lesný ekológ z organizácie Nature Conservancy v Massachusetts, Andy Finton, tvrdí, že ak umelý stromček využívate menej ako šesť rokov, jeho uhlíkové náklady sú vyššie, ako investícia do živého stromčeka. Je to preto, že sú umelé stromčeky zvyčajne vyrobené z plastu, ktorého výroba neprospieva životnému prostrediu. Taktiež pri tom zaváži aj doprava týchto stromčekov z jedného konca sveta na druhý.

V priemere však trvá sedem rokov, kým úplne vyrastie živý vianočný stromček. A tým, ako rastie, absorbuje oxid uhličitý zo vzduchu. Výsadba stromov teda môže pomôcť odvrátiť najhoršie dopady klimatickej krízy. „To, čo robíme vďaka kúpe živého vianočného stromčeka, podporuje pestovateľov, a to je pre mňa je kľúčová časť ochrany prírody,“ povedal Finton.

Aj stromček sa dá recyklovať, rozhodnutie je na vás

Ak sú stromy vyrúbané alebo spálené, môžu uvoľniť uhlík, ktorý pohltili, späť do atmosféry. Výrub vianočných stromčekov z fariem v USA je však vyvážený, keďže sa okamžite vysadí viac sadeníc, aby sa vyrúbané stromy opätovne nahradili. Okrem iného, ak si chcete vyrúbať strom priamo v lese kdekoľvek na svete, musíte mať na to povolenie, ktoré tiež niečo stojí.

Živé stromy sa však po sviatkoch hromadia pri odpadkových košoch a napokon končia na skládkach. V niektorých častiach sveta sa však zbierajú, aby sa „recyklovali“ – zmulčujú sa na hnojivo. Koniec života umelého stromčeka je však odlišný. Končia taktiež na skládkach, no ich rozklad trvá stovky rokov, prípadne sa spália v spaľovniach, kde sa z nich uvoľňujú nebezpečné chemikálie.

Vzhľadom na komplikované klimatické klady a zápory majú živé vianočné stromčeky prednosť, ale ak sa rozhodnete svoj príbytok skrášliť tým umelým, uistite sa, že ho budete používať ešte veľa rokov. „Keď sa už rozhodnete akokoľvek, užite si sviatky a zamerajte sa aj na iné aspekty svojho života, aby ste znížili dopady klimatických zmien,“ dodáva odborník.


Zdroj: cnn.com
Odporúčame