Chcete zlepšiť svoj vzťah? Ak poznáte 5 jazykov lásky, odpoveď môže byť jednoduchšia, než si myslíte

starší pár oslavuje výročie, muž dal svojej žene kyticu kvetov

Zistite, čo poteší vašu polovičku najviac (Zdroj: GettyImages)

Manželské či iné intímne páry často hľadajú spôsoby, ako maximalizovať spokojnosť a kompatibilitu. Existuje množstvo svojpomocných kníh, seminárov či odborníkov na vzťahy, ktorí by mali poznať odpovede na tieto otázky. Čo sa však považuje za skutočný kľúč k šťastiu vo vzťahoch?

Poznáte 5 jazykov lásky?

Často sa hovorí, že dlhoroční partneri si rozvíjajú svoj vlastný jazyk, resp. skratky budovania silného puta. Jestvuje však istých päť jazykov, resp. spôsobov, akými môžete vyjadriť lásku svojej polovičke a môžete si byť istý, že váš vzťah vydrží. Ide o vykonávanie maličkostí pre toho druhého, darovanie (a to nielen hmotných darov), fyzický dotyk, trávenie času spolu a potvrdzovanie lásky.

Pred tridsiatimi rokmi napísal autor, rečník a manželský poradca Gary Chapman knihu s názvom Päť jazykov lásky. Ak sa naučíte, ktorý jazyk váš partner uprednostňuje, a budete konať v súlade s týmto jazykom, mali by ste vo vašom vzťahu nájsť viac spokojnosti a najmä uistenia, že váš vzťah vydrží. Naopak, budete strácať čas a energiu, ak vynakladáte úsilie v iných oblastiach.

Táto energia môže byť dokonca kontraproduktívna, pretože sa v dôsledku toho váš partner nemusí cítiť ani vypočutý, ani pochopený.
Podľa štúdie publikovanej v časopise PLOS One sa naladenie na partnerský jazyk lásky spájalo so vzťahom aj sexuálnym uspokojením.

Načúvajte svojmu partnerovi

Najmä ľudia, ktorí vyjadrili svoju náklonnosť tak, ako ju partner preferoval, pociťovali väčšiu spokojnosť so vzťahom a boli sexuálne spokojnejší v porovnaní s tými, ktorí potreby svojho partnera napĺňali v menšej miere.

Seniori s batohmi
Jedným z takzvaných jazykov lásky je aj trávenie času spolu (Zdroj: Pixabay.com)

Využívate aj vy 5 jazykov lásky a považujete ich za užitočné? Bela Gándhí, zakladateľka chicagskej Smart Dating Academy, využíva v praxi jazyky lásky pravidelne, ale poukázala na to, že existujú určité nezhody v tom, ako ich najlepšie využívať vo vzťahoch. Väčšina ľudí chce využívať naraz všetkých päť, ale ich preferencie sa líšia v závislosti od dňa a kontextu. Všetko naraz sa jednoducho nedá.

Odborníci majú odlišné prístupy

„Zistila som, že tieto jazyky lásky nie sú absolútne,“ povedala Gándhí, „môžeme uprednostňovať jeden v určitom okamihu, ale aj to sa môže časom meniť.“ Otvorená komunikácia o vzťahových potrebách je rozhodujúca pre maximalizáciu spokojnosti a dlhovekosti vzťahu. Laura Bermanová, terapeutka v oblasti lásky, sexu a vzťahov v Los Angeles má trochu iný prístup.

Bermanová považuje jazyky lásky za užitočný odrazový mostík pri vzdelávaní svojich klientov. Jazyky lásky umožňujú ľuďom uvedomiť si, že láska sama o sebe nestačí. Je potrebné konať tak, aby sa partner cítil milovaný a videný. „Na jazykoch lásky sa mi páči to, že sú skvelými podnetmi na rozhovor s partnerom,“ dodala.

„Máme tendenciu rozumieť svojím vlastným jazykom lásky. Ale v mojej práci a mojom vlastnom vzťahu ľudia často nevychádzajú mimo svojich možností, aby urobili to isté pre svojho partnera.“ Gándhí a Bermanová sa však zhodli, že jazyky lásky sú užitočné, pretože umožňujú jednotlivcovi alebo páru posúdiť, kde sa vo vzťahu nachádzajú.

Nemusíte mať rovnaké spôsoby náklonnosti

„Povzbudzujem svojich klientov, aby sa sami seba pýtali, či robia odvádzajú dobrú prácu v rámci všetkých piatich jazykov. Aj keď váš partner uprednostňuje len jeden alebo dva z nich,“ dodáva Gándhí. Je teda dôležité, aby páry mali rovnaký jazyk lásky? „Nie, vôbec nie. Jazyky lásky sú také rozmanité, ako len môžu byť,“ uviedla Bermanová. V skutočnosti existuje oveľa viac ako tradičných päť jazykov.

Šťastní manželia, dedko s babkou
Udržte si pevný a fungujúci vzťah aj po rokoch (Zdroj: GettyImages)

Nájsť partnera s presne rovnakým jazykom či spôsobom lásky by mohlo byť nemožné, ale čo je dôležitejšie, jazyky lásky nie sú o tom, že sa ľudia učia milovať presne rovnakým spôsobom, ako ich partneri. Teória jazykov lásky je skôr o učení toho, že všetci prežívame realitu inak a máme jedinečné, niekedy aj tajomné vnútorné životy.

Spôsob, ako dosiahnuť dlhovekosť a spokojnosť vo vzťahu, nie je o tom „hovoriť“ rovnakým jazykom lásky ako váš partner, ale ctiť si, že váš partner môže zažívať svet inak ako vy, a zaviazať sa hľadať spôsoby, ako dosiahnuť, aby sa váš partner cítil milovaný. Ide o to, aby ste do svojho vzťahu vniesli energiu, ktorú chcete zažiť, namiesto čakania na šťastný koniec.

Overený spôsob neexistuje

Je teda dôležité poznať a reagovať na jazyk lásky svojho partnera? Je dôležité reagovať na preferovaný jazyk lásky vášho partnera, ale tiež uznať, že neexistuje len jedna príručka. Jedného dňa môže váš partner potrebovať napríklad stráviť čas len s vami. Alebo na narodeniny chcieť nejaký darček, aj keď to predtým nechcel. Alebo môže potrebovať fyzickú náklonnosť, aj keď to doteraz tak nebolo.

Prírodné afrodiziaká
Neexistuje overený spôsob vyznávania lásky (Zdroj: GettyImages)

Spolu s piatimi jazykmi lásky môžu vo vzťahoch vzniknúť ďalšie potreby, vrátane nadobudnutia schopnosti počúvať alebo vedieť, kedy máte poskytnúť partnerovi nejaký priestor, či už fyzický alebo emocionálny. Namiesto toho, aby ste sa riadili učebnicou jazyka lásky, zistite, ako sa navzájom uspokojiť.

Ak máte pocit, že svojho partnera v tomto smere nepoznáte, komunikujte

Možno sa pýtate, či môže byť aj problematické, ak nepoznáte jazyk lásky partnera? Áno, vo všeobecnosti je problematické mať vzťah, ktorý nie je postavený na komunikácii, konzistentnosti a spoločných zámeroch chrániť a živiť vaše putá.

„Jazyky lásky sú len jedným zo zdrojov, ktoré môžete použiť na prehĺbenie vášho puta, no mnohí ľudia na to jednoducho zabúdajú. Ak ich však skutočne použijete na to, aby ste aktívne živili váš vzťah, potom to môže byť vo vzťahu veľmi užitočné,“ hovorí Bermanová a dodáva, že páry by sa mali rozprávať o piatich jazykoch a porozumieť tomu, čo partneri považujú za najdôležitejšie.

Oslovte partnera a porozprávajte sa o tom, ktorý jazyk lásky preferuje. Začnite napríklad takto: „Viem, že trávenie času spoločne je pre teba naozaj dôležité. Máš pocit, že spolu zdieľame čas kvalitne?“ Celkovo je pre páry užitočné rozprávať sa o jazykoch lásky a uistiť sa, že sú spokojní s láskou, ktorú dostávajú. Pre maximalizáciu spokojnosti a dlhovekosti vzťahu je dôležitá otvorená komunikácia.Zdroj: cnn, plnielanu.sk
Odporúčame