Ako spoznať kvalitné bravčové mäso? Prinášame skvelé rady, ktoré sa oplatí mať v obchode poruke

Bravčové mäso

Bravčové mäso má v slovenskej kuchyni svoje stabilné miesto (Zdroj: GettyImages)

Bravčové mäso má v slovenskej kuchyni svoje stabilné miesto a dokážeme ho pripraviť na desiatky rôznych spôsobov. Pri pohľade do plných chladiacich pultov v obchodoch je však na mieste otázka: Ako rozpoznať kvalitné?

Bravčové mäso je bohatým zdrojom proteínov. Už 100 gramov dokáže pokryť polovicu dennej potreby bielkovín dospelého človeka. Obsahuje železo, ktoré v živočíšnej podobe dokáže ľudské telo lepšie spracovávať. Tiež horčík a vitamíny skupiny B, ktoré udržujú v dobrej kondícii svaly aj nervy. Zinok zas podporuje obranyschopnosť, prispieva ku kvalite nechtov aj vlasov a spomaľuje rozvoj infekcií. Spomedzi najčastejšie konzumovaných druhov má však bravčovina najväčší obsah tuku – od 17 g až po 33 g na 100 g, v závislosti od množstva obsiahnutého tukového väziva.

Prehliadnite si miesto nákupu

Pri výbere bravčového mäsa je na mieste obozretnosť. Niektorí ľudia nedajú dopustiť na rokmi overenú prevádzku lokálneho mäsiarstva, iní radšej nakupujú cenovo výhodnejšie mäso z pultov veľkých supermarketov. Tak či onak, dajte na svoj pocit z predajného miesta. Zdravé a čerstvé bravčové mäso by totiž nemalo obťažovať ani citlivé nosy a už vôbec nie spôsobovať chvíľkové nevoľnosti.

Všímajte si čistotu pultov, spôsob manipulácie z čerstvým mäsom, jeho váženie, balenie aj všetky arómy. Ak vidíte na táckach hromadiacu sa tekutinu nevábnej farby, veľké farebné rozdiely medzi kusmi mäsa z rovnakej časti prasaťa, alebo sú krájacie pulty zatečené, pre svoje budúce dobré trávenie navštívte radšej iného predajcu.


Mohlo by vás zaujať: Bravčové mäso je tučné a nezdravé: Ide o mýtus alebo fakt?


Kupujte mäso, ktoré za sebou nemá dlhý transport

Medzi porážkou a koncovým predajom by mal byť čo najkratší čas. Dlhé transporty zvyšujú riziko, že mohlo dôjsť k neprimeraným teplotným rozdielom, ktoré prispejú k rýchlejšiemu pokazeniu mäsa. Hoci na etikete nájdete niekoľko údajov o zemi, starostlivo rozlišujte, či ide o krajinu, kde boli zvieratá chované a porazené, alebo ide iba o krajinu, kde došlo k zabaleniu finálnych výrobkov.

Pozor na vákuové balenia

Okolo vákuovo navážených kusoch bravčoviny je ochranná atmosféra. Jej súčasťou môžu byť kyslík a oxid uhoľnatý, ktoré udržujú žiarivo ružovú farbu mäsa, a tiež oxid uhličitý, ktorý brzdí množenie baktérií. Takéto mäso môže vyzerať čerstvo aj 14 dní od porážky. Po rozbalení a už krátkom čase na vzduchu pri izbovej teplote sa však rýchlo ukazuje jeho skutočný stav a je náchylné na rýchle pokazenie.


Mohlo by vás zaujať: Porovnanie kuracieho, bravčového a hovädzieho: Ktoré mäso je najzdravšie?


Sledujte farbu aj štruktúru

Má jasne ružovú farbu, jeho povrch je prirodzene vlhký, bez náznakov mazľavosti alebo lepivosti. Pri krájaní je pružné a farba na povrchu korešponduje s farbou v priereze. Vôňa čerstvej bravčoviny je jemná, neobťažujúca. Od akého ruky preč?

– ak je mäso sivasté
– s nádychom do zelena
– s neprirodzeným povlakom
– s veľmi nepríjemnou vôňou

Takéto mäso nespracovávajte ani do ďalších mäsových pokrmov, ako sú klobásy alebo mleté fašírkové zmesi. Ak chcete predĺžiť trvácnosť čerstvého mäsa, dbajte na to, aby medzi obchodom a chladničkou u vás doma prešiel čo najkratší čas. Kúpu mäsa vždy nechajte až na záver, aby vo vyhriatom aute alebo v igelitovej taške pobudlo iba nevyhnutný čas.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame