Ako uskladniť zemiaky, aby vydržali čo najdlhšie? Prezradíme, čomu sa vyhnúť aj overený recept na najlepšie cesto!

ako uskladniť zemiaky

Poradíme vám, ako uskladniť zemiaky (Zdroj: GettyImages)

Aj keď sú zemiaky v obchodoch dostupné celoročne, zásoba tých domácich na dlhú zimu nie je nikdy na škodu. Zemiaky máte po ruke prakticky kedykoľvek – do zemiakového šalátu aj do sýtych jedál. Ak ste im na svojej záhrade venovali niekoľko mesiacov pozornosť a úpenlivo bojovali so škodcami, prichádza čas na ich uskladnenie korunované dobrým pocitom. Čo robiť, aby zemiaky vydržali v dobrom stave niekoľko mesiacov? Akým chybám sa vyhýbať?

Odrody vhodné na uskladnenie

Na uskladnenie nie sú vhodné skoré odrody, napríklad Riviera, Agáta, Madelaine či Adela. Zozbierané sú zvyčajne už do polovice júla. Zemiaky, ktoré zo zeme vyberáte od polovica augusta až do konca septembra patria medzi stredne neskoré až neskoré odrody. Môžete ich poznať pod názvami Kuroda, Jelly, Desiree, Bellini, Cicero, Stemster.

Ak si budúcu sezónu budete kupovať sadbové zemiaky, zaujímajte sa okrem varného typu aj o odrodu. Získate tak komplet informácie o tom, ktoré sú vhodné na priamu konzumáciu a ktoré sa vám odvďačia dobrými vlastnosťami aj po niekoľkých mesiacoch v pivnici.


Mohlo by vás zaujať: Ako dlho variť zemiaky? Niektoré finty vás dostanú, vďaka nim budú vždy chutné!


Proces, ktorý sa neoplatí urýchľovať

Pri skladovaní zemiakov počítajte s istými stratami. Môžu byť minimálne, no rovnako tak sa môže stať, že všetka snaha vyjde navnivoč a hľuzy podľahnú skaze. Po vykopaní zemiakov nastupuje proces, v ktorom by ste nemali podceniť ani jeden krok.

  1. Zemiaky potrebujú očistenie od hliny a pretriedenie. Preč odložíme všetky napadnuté, zelené a vážne poškodené kusy. Tie preseknuté však netreba vyhadzovať. Môžu poslúžiť na priamy konzum najbližšie dni.
  2. Pred samotným uskladnením sa musia zemiaky pár dní “vydýchať”. Vytriedené kusy rozložíme na väčšiu suchú, dobre vetrateľnú plochu. Pozor na prehánky! Do debničiek sa musia naložiť suché.
  3. Pre kvalitné uskladnenie je dôležité, aby sa na zemiakoch vytvorila pevnejšia ochranná vrstva a zahojili sa všetky ranky. Vytriedené a vydýchané zemiaky preto uložíme do drevených debničiek alebo plastových prepraviek. Platové a jutové vrecia nie sú vhodné pre dlhodobé uskladnenie. Odložíme ich do tmavšej suchej miestnosti s teplotou 10 – 16 °C, kde by mali pobudnúť minimálne 2 – 4 týždne. Zahojené zemiaky za ten čas prejdú do pokojovej fázy. Táto fáza je dôležitou prevenciou pred skorým opätovným klíčením.
  4. Na trvalé uskladnenie potrebujú zemiaky chladnú a tmavú pivnicu s teplotou 4 – 7 °C. Ak teplota vystúpi nad 8 °C, zemiaky ohrozuje predčasné klíčenie, strata vlhkosti, rozšírenie plesne zemiakovej (fytoftóry) a hnitie. V pivnici však nesmie ani mrznúť, inak sa z celej úrody stanú nasladlé, nekonzumovateľné zemiaky.

Ako zemiaky využiť v kuchyni?

Táto tradičná potravina má v našich kuchyniach obrovské využitie. Ako prílohu zbožňujeme pečené zemiaky, hranolky, kaše aj zemiakové šaláty. Okrem toho však dokážu zemiaky zastúpiť aj hlavnú úlohu – ako zapekané, prekladané či plnené. Určite však netreba zabúdať na univerzálne zemiakové cesto, ktoré vyniká v typicky slovenských jedlách, ktoré sme tak zbožňovali od našich babičiek. Hoci ide o pracnejšiu prípravu, výsledok stojí za to. Zemiakové cesto je totiž základom pre pirohy, sladké aj slané knedlíky, lokše či šúľance.


Mohlo by vás zaujať: FOTORECEPT Voňavé slimáky zo zemiakového cesta s klobáskou: Pochutí si celá rodina!


Na základné zemiakové cesto pre pirohy/knedle potrebujeme:

  • 1 kg zemiakov
  • 250 – 300 g polohrubej múky
  • 1 vajce
  • ½ čajovej lyžičky soli

Postup:

Zemiaky očistíme, nakrájame na kúsky a uvaríme do mäkka. Zliate a vychladnuté zemiaky popučíme najemno, prisypeme múku, pridáme soľ, vajíčko a vymiešame polotuhé cesto. Ak sa cesto lepí (záleží od vodnatosti zemiakov), podsypávame ho a rovnomerne miesime, kým sa neodlepuje od dosky.

Toto ste o zemiakoch nevedeli!

  • Sladké zemiaky majú v skutočnosti s klasickými iba málo spoločného. Ich bližšími príbuznými sú prekvapivo rajčiny a tabak.
  • Zemiaky sa v roku 1995 stali prvou pestovanou zeleninou vo vesmíre!
  • Pre Inkov neboli zemiaky iba zdrojom obživy. Surové sa používali proti reumatizmu, bolesti zubov a na rýchlejšie hojenie rán.
  • Čína je prekvapujúco najväčším producentom na svete.
  • Najrozšírenejším pokrmom zo zemiakov sú zemiakové lupienky. Denne sa na svete skonzumujú miliardy balíčkov.

Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame