Ako správne sušiť slivky? Stačí len poznať pár trikov, rozhodne ovocie nekrájajte

Sušené slivky

Sušené slivky (Zdroj: GettyImages)

Máte chuť na niečo malé a chutné, no nechcete čokoládu ani slané krekry? V takom prípade nastal čas, aby ste siahli po sušenom ovocí. Nezaberá veľa miesta, chutí skvele a navyše si ho môžete pripraviť doma aj vy sami. Stačí len vedieť, ako na to.

Ako správne sušiť?

Sušené ovocie sa vyrába z čerstvého ovocia vysušením, teda odstránením vody, ktorú obsahuje. V minulosti tento proces prebiehal prirodzene za pomoci slnka, vetra a prúdenia teplého vzduchu. Teraz však na to máme špecializované sušičky. Je však samozrejmé, že pokiaľ si vyberiete šťavnatú či veľmi dužinatú potravinu, proces sušenia bude trvať dlhšie. Ako si teda pripraviť chutné a dlho trvácne sušené ovocie? Vždy však siahajte výlučne po zrelých a zdravých plodoch. Z nich následne odstráňte stopky, jadrovníky a podobne.

  • Teplota sušenia by nemala prekročiť  40 stupňov Celzia. Pri nákupe sušičky ovocia sa uistite, že je možné teplotu v nej regulovať.
  • Aby sa plody sušili rovnomerne, je vhodné ich v sušičke  kontrolovať ich každú hodinu.
  • Keď chcete sušiť bez použitia sušičky, pozrite si predpoveď počasia a využite teplé slnečné dni. Oplatí sa použiť mriežku alebo si natiahnite sieťku tak, aby vzduch prúdil aj zdola.
  • Ak namočíte ovocie pred sušením do vody s citrónom, zachová si pôvodnú farbu.
  • Správne usušené ovocie či zeleninu spoznáte podľa toho, že po stlačení nepúšťa žiadnu šťavu.
  • Slivky alebo hrozno sušte výlučne v celosti, nerozkrajujte ich.
  • Takto si môžete pripraviť aj obľúbené sušené paradajky do cestovín. Stačí, keď ich usušíte a zalejete olivovým olejom. Pre lepšiu chuť pridajte cesnak alebo oregano.

Mohlo by vás zaujať: Bomba pre rednúce kosti: Naservírujte si sušené slivky každý deň


Nezanedbajte poriadne skladovanie

Ak chcete, aby vám sušené ovocie, zelenina či bylinky vydržali čo najdlhšie, treba ich správne uskladniť. Ukladajte ich do dobre uzatvárateľných nádob (nesmú byť kovové), bylinkám postačia aj bavlnené vrecká. Sušené pochúťky  ukladajte do nádob až po vychladnutí. Tie potom skladujte na tmavom, suchom a chladnom mieste (optimálna teplote ja max. 15°C). Plody si tak uchovajú aromatické látky aj vitamíny. Pre istotu však po týždni skontrolujte, či nie je usušené ovocie vlhké. Ak áno, ešte to dôkladne dosušte, aby ste sa vyhli skazeniu.

Veľké množstvo cukru, ale…

Nevýhodou sušeného ovocia je, že obsahuje veľké množstvo cukru. Zo živín s obsahom energie v ňom nájdete len sacharidy, z ktorých polovica sú jednoduché cukry. Na strane druhej sa však teší vysokému obsahu vitamínov či iných telu prospešných látok. Odstránením vody z čerstvého ovocia sa síce zmenší hmotnosť a rozmery pôvodného plodu, no množstvo živín a energie je aj v zmenšenom objeme v podstate rovnaké.


Mohlo by vás zaujať: Slivky a zdravie: Ktoré sú pre vás lepšie – surové či sušené?


Sušené vitamíny

Z vitamínov sú v sušenom ovocí najmä A, B1, B2, B3, B6 a kyselina pantoténová, tiež vitamín C a E. Z minerálnych látok obsahuje predovšetkým draslík, horčík, vápnik, železo, mangán, meď a fosfor. Nielen čerstvé ovocie môže byť zdrojom antioxidantov. Ich podstatná časť zostáva aj v sušených plodoch. Vysokým obsahom antioxidantov sa pýšia sušené slivky a brusnice ich dokonca obsahujú ešte viac ako v čerstvom stave.Sušené marhule sú vhodné najmä pre ľudí s anémiou, vysokým krvným tlakom a srdcovo-cievnymi ochoreniami.

Sušené ovocie je tiež skvelým zdrojom vlákniny. Jej obsah je podľa druhu ovocia od 5 – 13g na 100g sušených plodov. Stačí 100 g a môžete tým pokryť polovicu požadovanej dávky vlákniny.

Sušte vo veľkom, konzumujte s mierou

Hoci je takto upravené ovocie veľmi chutné, treba  si uvedomiť, že na doplnenie chýbajúcej energie ho netreba zjesť veľmi veľa. V prípade, že to s ním budete preháňať, môžete sa dočkať nečakaného priberania. Tiež neodporúčame namáčať ho do čokolády alebo cukru. Ak však chcete siahnuť po chutnej a zároveň zdravej maškrte, skombinujte sušené ovocie napríklad s vlašskými orechmi. Tiež si ich však naberte s mierou.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame