Ako udržať kvety vo váze dlhšie čerstvé? Budete prekvapení, kam ich nesmiete umiestniť!

Živé kvety

Stačí pár trikov a kvety vydržia vo váze oveľa dlhšie (Zdroj: GettyImages)

Zdá sa vám, že kvietky vo váze vám zvädnú podozrivo rýchlo? Zrejme robíte nevedomky veci, ktoré kvetom vadia. Prečítajte si naše tipy a triky a predĺžte životnosť svojho kvetinového aranžmá.

Čo robiť, aby kvety vädli pomalšie?

Nadreli ste sa pri aranžovaní, prácne ste si kvietky vyzbierali v záhradke alebo ste ich dostali ako darček a oni o pár dní zvädnú? Nezabránite tomu, sú to predsa len živé kvety, ale môžete urobiť niekoľko opatrení, aby ste ich udržali čerstvé dlhšie. Zaváži voda, akú používate, typ vázy i umiestnenie, ktoré by, prekvapivo, nemalo byť pri mise s ovocím.

1. Kvety nepatria vedľa ovocia 

Vieme, že vás láka umiestniť vázu vedľa misky s ovocím, pretože to môže vyzerať esteticky, no pre kvietky to už také prospešné nie je. Ovocie totiž vylučuje plyn etylén, ktorý spôsobuje, že kvety rýchlejšie vädnú. Vyhnite sa položeniu vázy hneď vedľa ovocia alebo v tomto prípade použite radšej sušené kvety.

2. Zvolili ste nesprávny tvar vázy

Okrem krásneho dizajnu vázy myslite aj na praktickosť. Ak zvolíte nesprávnu veľkosť alebo tvar, kvety nebudú mať dosť miesta dýchať. Príliš úzka váza spôsobí, že stopky budú stlačené a to skráti ich životnosť. Príliš široká váza zase nedá kvetom dosť podpory a celý aranžmán stratí tvar. Kvety budú prevísať a lámať sa.

3. Zabudli ste orezať stopky

Kvety využívajú stopky na ťahanie vody a ich skrátením im v tom pomôžete. Ak ste kvety dostali alebo kúpili v kvetinárstve, skontrolujte stav stopiek na konci. Poškodené konce o niekoľko centimetrov skráťte. Vždy ich strihajte šikmo.

4. Neobrali ste lístky

Listy, ktoré sú dlho namočené vo vode začnú hniť, a to kvetom neprospeje. Nebojte sa odtrhnúť všetky listy, ktoré už budú pod hladinou vody. Nebudú zbytočne ťahať vodu, živiny a uvoľnia vám miesto vo váze.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Liečivá rastlina matalafi je prírodný zázrak: Mohla by pomôcť pri liečbe rakoviny?

Mohlo by vás zaujať: Udržte kvety vo váze čerstvé čo najdlhšie: Poradíme vám, ako na to!


5. Kvety nemajú vodu, akú potrebujú

V prvom rade, vázu poriadne umyte. Hlavne, ak použijete nepriehľadnú a myslíte si, že to nevadí, pretože špinu aj tak nebude vidieť. Usadeniny, ktoré sa vo váze vytvorili sa budú uvoľňovať do vody. Vyhnúť by ste sa mali aj vode z kohútika, pretože obsahuje stopy chlóru a ten pre rezané kvietky nie je vhodný.

Chlórovanie je hlavná metóda dezinfekcie. Pre nás ľudí je neškodný a keď chvíľu necháte postáť pohár vody, postupne vyprchá. To isté môžete urobiť aj s vázou – napustíte ju vodou, necháte postáť a vy si medzitým poodstrihujete stonky. Nepoužívajte ľadovo studenú vodu, najlepšia je vlažná, a nezabudnite ju každý deň vymeniť.

6. Kvietky ste zabudli „nakŕmiť“

Ak ste si niekedy kúpili živé kvety, možno ste si všimli malý balíček na konci stoniek. Je to krmivo, ktoré má dodať kvetom výživu. Obsahuje aj antimikrobiálne zložky, ktoré bránia množeniu baktérií, aby sa voda udržala čistá, a kyselinu citrónovú, ktorá pomáha vodu okysliť.

7. Vázu ste postavili do okna

Niekedy sa tomu nevieme vyhnúť, pretože kvety chceme mať položené presne na tom jednom mieste kvôli dekorácii. No priame slnko a vyhriata obývačka nie sú ich kamaráti. Pokiaľ sa dá, vyhnite sa priamemu slnku, teplým miestnostiam, radiátorom a takisto aj miestam, kde by na ne priamo fúkal vietor, napríklad z ventilátora alebo klimatizácie.

Všetky tieto opatrenia vám pomôžu predĺžiť životnosť kvetov. A ako dlho teda vydržia? To je ťažké predpovedať, pretože to záleží od mnohých faktorov. Jedným z nich je čerstvosť. Odtrhli ste si ich priamo zo záhradky alebo kúpili v kvetinárstve, kde už nejakú dobu mohli postáť?

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
9 nápadov na originálne a lacné vianočné ozdoby: Vyrobte si ich doma, návšteva aj susedia budú v dobrom závidieť

Ďalším faktorom je druh kvetov. Ak chcete kvietky, ktoré vydržia dlhšie, poobzerajte sa po chryzantémach, karafiátoch, ľaliách alebo hortenziách. Tieto by mali vo váze vydržať aspoň 10 dní, chryzantémy aj viac.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame