Liečivá rastlina matalafi je prírodný zázrak: Mohla by pomôcť pri liečbe rakoviny?

Matalafi

Rastline matalafi sa pripisuje rovnaká účinnosť ako ibuprofenu. (Zdroj: Flickr/J. B. Friday)

Matalafi, celým názvom Psychotria insularum, poznajú obyvatelia polynézskej krajiny Samoe veľmi dobre. Rastlinu s malými bielymi kvetmi a červenými bobuľami už stáročia využívajú v tradičnej medicíne, najmä pri liečbe zápalov spojených s horúčkou, bolesťami tela, opuchmi, elefantiázou a infekciami dýchacích ciest.

Výsledky najnovšej štúdie poukázali na ďalšie benefity matalafi, ktorej sa pripisuje rovnaká účinnosť ako známemu ibuprofenu. Podľa vedcov by sa jej listy mohli potenciálne využiť aj pri liečbe rakoviny, cukrovky, Parkinsonovej choroby či kardiovaskulárnych chorôb.

Úľava od množstva ochorení

„Listy sa nasekajú a vytlačí sa šťava. Tradiční liečitelia používajú túto šťavu ako nápoj pre svojich pacientov. Niekedy listami potierajú aj človeka, ktorému nie je dobre alebo ho prikladajú na ranu, ktorá sa potrebuje zahojiť,“ povedala autorka štúdie – Seeseei Molimau-Samasoni. Taktiež prezradila, že bola spočiatku skeptická kvôli poverám spájajúcich sa s touto rastlinou. Okrem liečby rôznych foriem zápalu sa matalafi využíva na liečbu chorôb pripisovaných duchom.

Autorkin vášeň pre prírodné produkty korení v rodine. Počas detstva si bola blízka so svojou babkou, tradičnou liečiteľkou, ktorá jej pred smrťou stihla odovzdať svoje liečby. Molimau-Samasoniová dokončila doktorandský titul z molekulárnej biológie a súčasne je z nej manažérka okruhu špecializujúceho sa na rastliny a pozberové technológie v Organizácii pre vedecký výskum v Samoe. Výsledná práca Molimau-Samasoniovej a jej kolegov bola publikovaná v časopise PNAS, ktorý je oficiálnym časopisom Národnej akadémie vied Spojených štátov amerických.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, theguardian.com
Odporúčame