#Knihy už roky patria k najobľúbenejším koníčkom a darčekom. S príchodom digitálnej éry sa však náš prístup k informáciám, zábave a vzdelávaniu značne zmenil. Jedným z najviditeľnejších prejavov tejto zmeny je rozšírenie elektronických kníh, alebo v skratke aj e-kníh.
E-knihy ponúkajú iný, no moderný formát čítania. Oproti tradičným papierovým knihám majú rôzne výhody aj nevýhody. Ako zarytí milovníci klasickej verzie kníh sme sa však rozhodli dať šancu aj e-knihám. Prečítali sme dve knihy v elektronickej podobe a tento zážitok sme hodnotili z viacerých pohľadov, ako je napríklad praktickosť, dostupnosť, vplyv na životné prostredie, ale aj celkový zážitok z čítania.
1. Praktickosť používania
My sme knihy čítali nielen doma, vo voľnom čase, ale aj pri presune mestskou hromadnou dopravou a samozrejmosťou bolo ich nosenie na dovolenku. Neraz sme sa však pristihli pri tom, že nám zaberali pomerne veľa miesta a mali aj nemalú váhu. E-knihy sú, naopak, z tohto hľadiska mimoriadne praktické. Vďaka čítačke kníh, ktorá má iba zlomok váhy oproti bežnej knihe, sme zrazu mali k dispozícii množstvo titulov. Čítačka bola ľahká a skladná. Navyše na dovolenke pri mori sa nám nijako neušpinila od piesku či mastného krému, ako sme na to boli zvyknutí pri bežnej knihe.
Nevýhodou však môže byť potreba elektrickej energie. Hoci, my sme čítačku nabíjali iba raz a vydržala nám vyše mesiaca. E-knihy sú skrátka závislé od životnosti batérie, či už čítačky, tabletu alebo mobilného telefónu. V rámci praktickosti však platí, že e-kniha zvíťazila nad klasickou verziou.
2. Dostupnosť obsahu
Čo sa týka dostupnosti, e-knihy majú opäť o jednu výhodu navyše. Takmer okamžite po zakúpení sú dostupné, stačí ich len vložiť do zariadenia. Odpadá tak cesta do kníhkupectva, ale ako správni knihomoli sa takisto pripravujete o samotný zážitok z kúpy knihy. Vyššie uvedené môže byť veľkým plusom pre čitateľov, ktorí hľadajú špecifické tituly a chcú ušetriť čas alebo peniaze. Navyše, mnohé knižnice teraz ponúkajú e-knihy, ktoré si môžete požičať rovnako ako fyzické knihy, čo zvyšuje ich dostupnosť. Uznávame však, že nie všetky knihy sú dostupné v elektronickej podobe. To môže byť limitujúce.
3. Cenová dostupnosť
Hoci počiatočná investícia do čítačky môže byť vyššia, dlhodobé náklady na e-knihy sú často nižšie. Predávajú sa totiž väčšinou za nižšie ceny ako normálne knihy. Takisto existuje veľa platforiem, ktoré ponúkajú voľný prístup alebo predplatné, čo umožňuje čitateľom ušetriť značné sumy peňazí. E-knihy sa dajú dnes už pohodlne požičať aj z knižnice, a to navyše z pohodlia domova. Treba dodať, že e-knihu si môžete posúvať aj medzi kamarátmi. Aj v tomto prípade vedú e-knihy.
4. Vplyv na životné prostredie
Ekologický vplyv e-kníh je tiež dôležitým faktorom. Predpokladáme, že výroba papiera, tlač a distribúcia kníh majú uhlíkovú stopu vyššiu ako ich elektronická verzia. E-knihy tak eliminujú potrebu papiera aj distribúcie. Na druhej strane, do hry v rámci tohto parametra vstupuje aj výroba elektronických zariadení a následná spotreba elektrickej energie. V tomto prípade by to bola medzi papierovými knihami a e-knihami remíza.
5. Zážitok z čítania
A teraz to najdôležitejšie. Isto viete, aký príjemný pocit je držať v rukách fyzickú knihu a listovať v nej. Knihy majú navyše špecifickú vôňu. Zážitok z čítania e-kníh sa teda môže pre každého čitateľa líšiť. Úprimne, tohto sme sa báli najviac. Boli sme však prekvapení tým, že tento pocit rýchlo nahradila jednoduchosť a pohodlnosť čítačky. Ponúkala úpravu obrazovky, z ktorej nás neboleli oči. Navyše, mohli sme si zväčšiť či zmenšiť písmo.
Záver testovania
Po tom, čo sme sa zamerali na tento test, sami sme boli prekvapení tým, prečo sme tak dlho odmietali elektronické knihy. V konečnom dôsledku sme sa len pripravovali o pohodlné čítanie. Elektronické knihy nemajú podľa nás žiadnu výraznú nevýhodu, práve naopak. Táto moderná verzia kníh nás presvedčila v každom parametri. Tak čo, skúsite to aj vy?
Zdieľať na
Zdieľaní