Angela Lansbury mala život hodný filmového spracovania: Čo ste o nej možno nevedeli?

Angela Lansbury

Angela Lansbury mala zaujímavý život (Zdroj: Gettyimages/AFP/Robyn Beck)

11. októbra zomrela krátko pred svojimi 97. narodeninami, herečka Angela Lansbury, známa vďaka hlavnej úlohe v seriáli To je vražda, napísala. Prečítajte si zaujímavosti o živote tejto legendy.

Dramatický príchod do Ameriky

Angela Lansbury sa narodila 16. októbra 1925 v Londýne, no 2. svetová vojna zmenila smerovanie jej života. Po tom, ako museli jej školu evakuovať, sa jej rodičia rozhodli utiahnuť na predmestie a neskôr odplávať do New Yorku.

Liverpool bol zbombardovaný deň po odchode ich lode Duchess of Atol, ktorú neskôr potopila nemecká ponorka. „Vtedy sme si vôbec neuvedomili, aká bola naša cesta dôležitá ani aký osud nás mohol postihnúť, keby sme neodišli.“ povedala Lansbury pre Radio Times.

Hviezdou v mladom veku

Hollywoodska kariéra Angely Lansbury trvala vyše 70 rokov. Zviditeľnila sa ako 17-ročná vo filme Gaslight po boku Ingrid Bergman. Jej mladosť spôsobila počas nakrúcania komplikácie, pretože scény, v ktorých fajčí, museli nakrútiť až keď dosiahla plnoletosť.

Lansbury rada spomínala na to, ako vtedy so šéfom štúdia MGM, Louisom B. Mayerom, hrávala kartovú hru gin rummy. Za úlohu vo filme Gaslight získala dokonca nomináciu na Oscara za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe. Nasledujúci rok získala ďalšiu nomináciu za výkon vo filme The Picture of Dorian Gray.

Angela Lansbury
Angela Lansbury v roku 1950 (Zdroj: en.wikipedia.org/Unknown author)

Príbeh lásky ako z filmu

Angela sa prvýkrát vydala keď mala len 19 rokov a toto manželstvo sa o sedem mesiacov skončilo rozvodom. Až potom našla svoju životnú lásku, britského herca a producenta Petra Shawa. Shaw sa do Spojených štátov musel presťahovať kvôli svojmu pôsobeniu v britskej armáde. So svojou nastávajúcou sa stretol počas práce pre štúdio MGM.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Klimatológovia upozorňujú: Opatrenia na zmiernenie klimatickej krízy zafungujú len celosvetovo

Keď mal Peter 84 rokov, zomrel na zlyhanie srdca. Ich manželstvo trvalo 53 rokov a prekonalo všetky ťažkosti. Tou najväčšou bola drogová závislosť ich detí Anthonyho A Deirdre. Deirdre sa navyše zaplietla do kultu Charlesa Mansona.

„Bolo to ako žonglérske vystúpenie.“ povedala Lansbury novinám The Express. „Žonglovanie s manželstvom, deťmi a ich problémami s drogami. To všetko však prispieva k budovaniu vašej osobnosti a k budovaniu ich osobností. Je to iba otázka toho, ako sa postavíte k určitým aspektom rodinného života, ktoré musíte riešiť.“

Po tom, ako Angele a Petrovi zhorel dom v Malibu a pre dobro svojich detí, sa rodina presťahovala v 70-tych rokoch do Írska, ďaleko od Hollywoodskeho života. Lansbury mala írske, britské aj americké občianstvo.

To je vražda, napísala

Televízny hit To je vražda, napísala, ktorý vznikol v roku 1984, má 12 sérií a 264 epizód, ktoré zobrazujú 286 vrážd. CBS sa inšpirovala úspechom, ktorý v Británii vyvolal seriál Slečna Marplová a preto vymysleli niečo podobné.

Prvou voľbou na hlavnú úlohu však bola herečka Jean Stapleton. Rolu nakoniec získala Angela Lansbury a postavu Jessicy Fletcherovej počas celého trvania seriálu prispôsobovala svojim vysokým štandardom.

Lansbury získala počas svojej kariéry nominácie na Oscara, Emmy aj Tony. Žiadnu z 18 nominácií na cenu Emmy, ktoré dostala za svoju prácu pre televíziu, však nepremenila na výhru. Pre podcast Masterpiece Studio povedala: „Nikdy som nedostala Emmy… Získala som však množstvo ocenení v divadle v New Yorku a to mi všetko vynahrádza.“

Angela Lansbury
Angelu Lansbury si navždy zapamätáme ako Jessicu Fletcherovú (Zdroj: Gettyimages/Ron Tom/NBCU Photo Bank/NBCUniversal)

Čo povedala o svojej dlhovekosti

Keď sa jej z magazínu The Telegraph pýtali, čo považuje za svoj najväčší úspech, odpovedala „Byť nažive!“ Svoju dlhovekosť pripisovala sčasti genetike, matkinej energii, a tiež jej starému otcovi Georgeovi, zakladateľovi strany labouristov, ktorý bol raz zatknutý za podporovanie volebného práva žien.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vlastníte vinylové platne? Možno pochádzajú z tejto českej továrne, ktorá je dnes centrom ich výroby

„Som vďačná všetkým ľuďom, ktorí ma podporovali a som vďačná Bohu za život, ktorý mi dal a dúfam, že toho ešte veľa príde.“ uviedla Angela pre The Sunday Post. Vtedy okrem toho povedala, že sa ešte nechce života vzdať, pretože ešte musí prečítať množstvo scenárov.

Zdroj: plnielanu.sk, pbs.org
Odporúčame