Vlastníte vinylové platne? Možno pochádzajú z tejto českej továrne, ktorá je dnes centrom ich výroby

vinylové platne

Možno aj vy vlastníte platne z českej továrne (Zdroj: Freepik/gorbovets)

Mnohí milovníci hudby nedajú dopustiť na staré dobré vinylové platne, ktoré majú svoj špecifický zvuk. V súčasnosti opäť vzrastá záujem o ich kúpu. Centrom výroby platní však nie je žiadne veľkomesto, ale česká dedina Loděnice v okrese Beroun.

V tejto dedine, ktorá má niečo vyše 2000 obyvateľov, sa v GZ Media, alebo v „Gramofonových Závodech“, vyrobí 60 % zo súčasnej svetovej produkcie vinylových platní. Funguje už od roku 1951 a ustála pád komunizmu, rozpad Československa, vznik CD a digitálnych nosičov aj pandémiu covidu.

Riaditeľ Zdeněk Pelc prirovnáva tieto ťažké obdobia k westernovke z divokého západu. Do továrne prišiel po tom, ako bola v roku 1983 sprivatizovaná. Pôsobil v nej teda počas desaťročia plného vážnych zmien, ktoré postihli nielen jeho krajinu, ale aj technológie prenosu hudby. Najmä modernizácia mohla byť pre vinylové platne osudnou.

Ako uvádza Deutsche Welle, vinyl bol v tom čase atraktívny hlavne pre punkové a metalové skupiny, ktoré vyhľadávali lacnú produkciu nosičov v menších množstvách. Počas 90. rokov sa v Spojených štátoch predalo len okolo milióna gramofónových platní.

výroba platní
Výroba vinylových platní v GZ Media (Zdroj: goodnewsnetwork.com)

„Je to jediný výrobok, o ktorom viem, že sa začal vytrácať, len aby sa mohol neskôr vrátiť.“ povedal Pelc nemeckému DW. „Svet je čoraz viac zahltený digitálnymi informáciami. Niektorí ľudia si však radi podržia v rukách pekné balenie. Práve preto doteraz existujú knihy.“

Dôkazom pravdivosti tohto tvrdenia je 56,5 milióna platní, ktoré GZ vyrobila v roku 2021. Na vinyloch prinášajú hudbu takých umelcov ako sú napríklad The Rolling Stones, Nat King Cole, Black Sabbath či Ariana Grande. Továreň dúfa, že do roku 2024 dosiahne jej produkcia 140 miliónov platní ročne.

Dúfať je to správne slovo. Brexit, neuspokojivé obchodné dohody medzi USA a Európskou úniou, lockdowny počas pandémie covidu, vojna na Ukrajine a navyše aj energetická kríza, totiž v poslednom čase nesmierne skomplikovali zásobovanie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Počet darcov krvi v lete klesá: Kedy je najlepší čas na darovanie v tomto období a čo musíte brať do úvahy?
žena si prezerá platne
Vinylové platne sú dnes opäť v móde (Zdroj: Freepik/zunateranaskote)

Milovníci hudby však napriek tomu stále podporujú GZ a výrobu vinylových platní. Spoločnosť zistila, že ľudia mali počas pandémie veľa voľného času a svoje peniaze sa rozhodli investovať na rozšírenie svojich zbierok albumov.

Pelc prízvukuje, že prispôsobivosť je v tomto odvetví veľmi dôležitá. GZ neočakáva, že ich priemysel budú stále podporovať západné krajiny, a preto dúfa, že expandujú do Ázie. V súvislosti s nárastom cien energií, ktoré sú v Česku jedny z najvyšších spomedzi krajín EÚ, nemajú inú možnosť.

Na lisovanie vinylu je potrebné udržiavať teplotu 160 °C skoro celý deň. V čase, keď EÚ zvažuje obmedzovanie spotreby plynu, je situácia pre továreň naozaj zložitá.

„Zostávame pripravení na zmenu.“ uviedol majiteľ. „Vinyl je teraz v móde, no ktovie ako to bude o desať rokov?“

Zdroj: plnielanu.sk, goodnewsnetwork.com
Odporúčame