Naučíme vás upratovať rýchlo a bez námahy: Na tieto overené rady budete prisahať!

Upratovanie domácnosti

Do upratovania domácnosti môžete zapojiť aj deti (Zdroj: GettyImages)

Upratovanie naše každodenné. Možno si to ani neuvedomujete, no nie je dňa, kedy by ste nezobrali do ruky handričku, metličku alebo vysávač. Tento fakt potvrdzujú štatistiky, podľa ktorých upratovanie ukrojí z vášho života celý jeden rok.

Ak ste veľmi poriadkumilovní, môže to byť aj viac. A pritom máte doma toľko moderných pomocníkov. Umývačka, sušička bielizne či robotický vysávač urobia kus práce za vás. Prečo teda trávite upratovaním tak veľa času? Možno jednoducho nemáte dobrý systém. Nestrácajte čas zbytočným upratovaním. Prinášame vám tipy ako upratať rýchlo a efektívne.

Zhora nadol, zľava doprava

Priznajte sa, koľkokrát ste vytreli dlážku, zavadili pohľadom o prach na poličke a zúrivo sa vrhli do utierania. Áno, všetko skončilo na čistej podlahe a mohli ste začať odznova. Upratujte systematicky zhora nadol. Utrite prach na skriniach, poličkách, odstráňte omrvinky zo stola, kuchynskej dosky a vyprášte koberce. Podlaha je bodka na záver. Postupujte pritom v smere hodinových ručičiek. Čiže zozadu, smerom k východu a plynule prejdite do ďalšej miestnosti.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Figgy & Co. (@figgy_and_co)

Pravidlo 15 minút

Nebehajte z jednej izby do druhej. Tým si akurát roznášate špinu aj tam, kde bolo čisto. Upracte najskôr spálňu, až potom obývačku a kuchyňu. Každej izbe miestnosti pritom venujte 15 minút. To bohato stačí na pozbieranie rozhádzaných vecí, utretie prachu, povysávanie a utretie podlahy.

Vytrieďte sezónne oblečenie

Poriadok v skrini udržíte ľahšie, keď v nej bude iba sezónne oblečenie. Veci na zimu uložte do škatúľ, odneste do suterénu, schovajte pod posteľ alebo si zadovážte úložné boxy a vyložte na skriňu. Okrem poriadku získate vkusný doplnok k nábytku.

Dajte zbohom nepotrebným veciam

Rozlúčiť sa s čajovou súpravou po babičke alebo „retro elektronikou“ z teenagerských čias je ťažké, no účelové. Koľko takýchto lapačov prachu máte doma? Zbytočne zaberajú miesto a pridávajú prácu navyše. Zbavte sa všetkého, čo nepotrebujete a myšlienku „keby náhodou“ okamžite vymažte z pamäti.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Brave New Eco (@braveneweco)

Pracie dni

So špinavým oblečením je veľa starostí. Vytriediť, oprať, vyvesiť, ožehliť, poskladať, uložiť. A ak máte deti, práčku púšťate hoc aj každý deň. Skrine máte pritom plné oblečenia a určite nehrozí, že si nebudete mať čo obliecť. Vyčleňte si v týždni 1 – 2 dni na pranie. Prací deň znamená, že sa venujete iba bielizni a ostatné činnosti, spojené s upratovaním, necháte na inokedy.

Upratovacia čata na objednávku

V prípade, že ste vyťažení a voľný čas má pre vás cenu zlata, pouvažujte nad upratovačkou. Upratovacie služby už dávno nie sú výsadou horných desaťtisíc. Stávajú sa čoraz žiadanejšie aj v bežných domácnostiach. Šikovná pani, ktorá vyluxuje domácnosť 1 – 2 krát do mesiaca je obrovská pomoc v prípade, že sú pre vás čas a zážitky s blízkymi skutočne vzácne. Ak máte obavy z reakcie okolia, hoďte ich za hlavu. Iba sa prispôsobujete náročnej dobe.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Odporúčame