7 užitočných rád, s ktorými ušetríte na potravinách: Jednoducho, lacno a zdravo!

Žena hádže ušetrené peniaze do prasiatka

Užitočné potraviny vám pomôžu ušetriť nejedno euro (Foto: GettyImages)

Výdavky na jedlo patria často medzi tie najvyššie v domácnosti. Ceny v obchodoch stále rastú a niekedy sa zdá takmer nemožné v tomto smere ušetriť. Spomeňte si však na to, koľkokrát ste vyhodili pokazené jedlo či potraviny, ktoré ste nestihli zjesť? Aj s malým rozpočtom sa dá rozumne hospodáriť a pritom variť chutne a zdravo. Stačí si osvojiť niekoľko jednoduchých návykov.

1. Správne potraviny

Ideálne je mať poruke primerané zásoby lacnejších potravín, ako sú obilniny, cestoviny, strukoviny, cibuľu, zemiaky a ryžu. Môžete z nich pripravovať veľa chutných, zdravých a sýtych jedál. Zároveň sa oplatí využívať lokálne sezónne potraviny, najmä ovocie a zeleninu. A to nielen z finančného, ale aj z nutričného hľadiska.

2. Polievka je základ

Pripravená z kvalitných surovín je zdravá a dobre zasýti. Zelenina, zemiaky a strukoviny, to sú hlavné zložky, z ktorých ľahko uvaríte skvelú polievku. Stačí ich vhodne dochutiť. Váš žalúdok už potom nepotrebuje takú veľkú porciu druhého jedla. Ak pripravíte sýtejšiu verziu, napríklad kapustnicu s údeným mäsom alebo hustú šošovicovú polievku s klobáskou, pokojne môže nahradiť aj hlavné jedlo.


Mohlo by vás zaujať: Chlieb, vajcia, múka či paradajky: Viete, ako sa potraviny správne skladujú?


3. Z jednej suroviny viac chodov

Keď si vopred premyslíte, čo chcete variť, môžete jednu surovinu upraviť na viacero spôsobov. Vďačnou potravinou je napríklad kurča. Chrbát a krídelká môžete použiť na vývar, z pŕs pripraviť rizoto či kurací šalát so zelerom a kyslou smotanou. Stehná upečte so zemiakmi alebo poduste na paprikáš s haluškami. Je to veľmi dobrý spôsob, ako ušetriť na jedle a zároveň jesť výživovo hodnotné jedlo.

4. Jedlo na niekoľko dní

Ušetríte tak veľa času i energie. Ak pripravíte väčšie množstvo, ktoré nestihnete zjesť, schovajte ho do mrazničky. Niekedy vám príde vhod. Alebo suroviny, ktoré nespotrebujete, upravte a zamrazte, aby ste z nich neskôr mohli ľahko pripraviť chutné jedlo. Napríklad strúhanú koreňovú zeleninu, bobuľové ovocie alebo huby.

5. Ani omrvinka nazmar

Aby ste nemuseli nič vyhadzovať, varte len toľko, koľko zjete. Potravinám sledujte dátum spotreby. Varte najskôr z tých, ktorým končí záruka. Veľa ušetríte aj využívaním zvyškov jedál. Varené zemiaky môžete opiecť alebo roztlačiť a pridať do cesta na posúch, šúľance či plnené guľky. Starší chlieb alebo knedľu vysmažte vo vajíčku, zvyšné cestoviny zapečte so zeleninou, šunkou, vajíčkom a syrom.


Mohlo by vás zaujať: Ani omrvinka nazmar: Vyčarujte z nedojedených zvyškov jedál špeciality


6. Domáca výroba

Chlieb, jogurty, syry, džemy, paštéty či nátierky. Domáce sú chutnejšie a zdravšie, pretože viete, čo ste do nich dali. Zároveň tak môžete ušetriť, pretože na týchto potravinách v obchode často míňame najviac.

7. Šetriť sa dá rôzne

Na vyprážanie používajte kvalitné panvice s nepriľnavým povrchom, pri ktorých spotrebujete málo oleja. Ak robíte palacinky či zemiakové placky, nemusíte zakaždým potierať panvicu. Veľa ľudí používa olej len pri prvej dávke, čím minú málo oleja a získajú menej tučné jedlo. Ak pečiete koláč, predpísanú dávku cukru môžete znížiť o tretinu. Ušetriť sa dá aj pri varení cestovín a zemiakov. Časť vody dajte zovrieť na sporák do zakrytého hrnca a časť do rýchlovarnej kanvice. Využívajte aj zvyškové teplo: sporák alebo rúru vypnite pred dokončením jedla.


Ako sa pri potravinách darí šetriť vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame