Jablká, cibuľa, mrkva či zemiaky: Skladujte ich správne a tešte sa z nich celú zimu

Zemiaky

thinkstockphotos.com

Vedeli ste, že úroda začína strácať na kvalite hneď, ako ju pozbierame? Ak ju chceme udržať čo najdlhšie v tej najlepšej možnej kvalite, treba sa o ňu dôkladne postarať a vhodne ju uskladniť.

Skôr ako sa budete rozhodovať, čo a kde uskladníte, treba úrodu dôkladne pretriediť. Na uskladnenie totiž nie je vhodné ovocie či zelenina, ktoré majú na sebe čo i len najmenšie známky poškodenia cudzími organizmy. Stačí jeden kus napadnutej zeleniny a onedlho vyjde navnivoč všetka uskladnená úroda. Opatrnosti preto nie je nikdy dosť.

Začína sa upratovaním

Neupratujte len v úrode, ale postarajte sa aj o prípravu vhodného prostredia na uskladnenie. Drevené debničky a poličky poriadne vyčistite, najlepšie v kúpeli roztoku modrej skalice. Špajzu aj steny pivnice pravidelne na jeseň vybieľte. Na hlinené podlahy použite suchý poprašok vápenného hydrátu. Takto utlmíte rast húb a zničíte akékoľvek neduhy týkajúce sa skladu. Ak chcete byť ešte dôkladnejší, pridajte k upratovaniu aj vydymenie priestoru sírnym knôtom. To však robte len v prípade, že máte dosť času na vyvetranie nepríjemného zápachu. V miestnosti, kde budete skladovať úrodu, by mala byť tma a stála teplota.


Mohlo by vás zaujať: Ovocie a zelenina v zime: Je zdravšie mrazené, sterilizované či dovážané čerstvé?


Zemiaky

Obľúbené zemiaky by sa mali skladovať v tmavej, vlhkej a chladnej miestnosti, kde teplota vzduchu nepresiahne 8°C. Takéto podmienky zvyčajne nájdete v klasických pivniciach. Najvhodnejšie sú na skladovanie zemiakov prepravky s dolným otvorom. Zemiaky sú tak odoberané zospodu. Tie z vyšších pozícií sa presúvajú nadol. Takýmto pohybom sa zabraňuje predčasnému klíčeniu. Ak nechcete, aby chuť zemiakov prešla na sladkastú, teplota by nemala byť nižšia ako 4°C.

Koreňová zelenina

Vhodným priestorom pre mrkvu, zeler či repu je takisto tmavá a chladná pivnica. Ak chcete zabrániť vyschnutiu tejto zeleniny, uskladnite ju do piesku. Iným výborným spôsobom je využitie rašeliny, ktoré je účinné najmä v teplejších panelákových pivniciach. Zeleninu vložte do vlhkého rašelinového substrátu a pravidelne každé dva týždne ich nezabudnite navlhčiť. Niektoré zapustia vlásočnicové korienky, tým veľmi úspešným kúskom zeleniny sa možno podarí vyhnať drobný lístok. V každom prípade však vďaka dostatočnej vlahe a živinám nestratia ani sviežosť, ani chuť.


Mohlo by vás zaujať: Chutný chlieb čo najdlhšie: Ako ho správne skladovať?


Cibuľa a cesnak

Cibuľu či cesnak neuskladňujte skôr, ako poriadne preschnú. Dôkladne ich vyčistite a nechajte na vzduchu vyschnúť. Na lepšie presušenie z nich vytvorte viazanice, ktoré sa budú dať aj jednoduchšie zavesiť. Aj keď je týmto druhom zeleniny najlepšie visiac na stene, neprekáža im ani uskladnenie v debničkách. Navyše im neuškodí ani mráz.

Do kuchyne si ich noste len množstvo určené na rýchlu spotrebu. Kvôli vyššej teplote sa cesnak i cibuľa rýchlejšie kazí.

Jablká a hrušky

Jablká a hrušky je dobré skladovať na regáloch uložené v jednej vrstve. Šupku neumývame, ani neleštíme, pretože by sme mohli odstrániť ochrannú voskovú vrstvu. Šťavnatejšie ostanú, ak ich zabalíte do papiera. Odrody náchylnejšie na odtlačenie je vhodné podložiť slamou či polystyrénom.

Vo všeobecnosti by sa nemala miešať pri uskladnení zelenina s ovocím. Dajte pozor, aby jablká  hrušky zásadne neboli uskladnené pri zemiakoch. Dokážu totiž do seba nabrať pachy zo skladu, vtedy hrozí, že vám vôbec nebudú chutiť. Aj keď jablká i hrušky považujeme za úplne bežné, je potrebné s nimi zaobchádzať takmer ako v rukavičkách.


Ako spomínané potraviny skladujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame