POROVNANIE Vyberáme obľúbené čítačky kníh: Podsvietené, dotykové aj klasické – kvalitnú viete mať už do 150 eur

čítačka kníh

Ako vybrať čítačku kníh? (Zdroj: GettyImages)

Čítať knihu v papierovej podobe je niečo neoceniteľné. Mnohí relaxujeme zvalení v kresle s rozsvietenou lampičkou a napínavou knižkou. Čo však, keď cestujeme? V autobuse alebo vo vlaku je čítanie síce komfortné, no to len za predpokladu, že kniha nie je príliš hrubá a zmestí sa aj do menšej tašky či kabelky. V takomto prípade vedia pomôcť elektronické čítačky kníh.

Čítačka kníh nedrží všetky tromfy len v cestovaní. Ak chcete na knižkách časom ušetriť zopár eur, prípadne sa vám písmenká už zlievajú, skúste sa na touto vychytávkou zamyslieť. Čítačky nefungujú ako telefóny, ktoré každý druhý deň nabíjame. Nové modely vám na jedno dvojhodinové nabitie vydržia celý mesiac. Poďme si ale všetko rozobrať pekne postupne.

Zamerajte sa na podsvietený displej

Displej čítačiek kníh nemá takmer nič spoločné s tým smartfónovým. Tvoria ho síce pixely, no tie nefungujú na rovnakom princípe ako spomínané mobily. Využívajú technológiu e-ink, ktorá samotný text vykresľuje. Na dotyk pôsobí displej ako papier a prsty sa po ňom ľahučko kĺžu. Vďaka tomu nadobúdate pocit, že možno skutočne čítate samotnú knihu.

Podsvietenie je však na čítačkách kníh dôležité. Pouvažujte, či čítate pri dennom svetle alebo v noci so zapnutou žiarovkou. Ak ste denní čitatelia, nebudete podsvietený displej potrebovať. Na zariadení dokonca ušetríte desiatky eur. Keď sa však zotmie alebo sa ocitnete v tmavej miestnosti, displej sa nerozžiari, pretože nevydáva svetlo. Dobre si preto rozmyslite, či ho potrebujete.

Čítačku kníh pravidelne používa aj obsahový špecialista Igor: „Určite by som vyberal čítačku s podsvieteným displejom. Mal som v minulosti aj klasickú, ale večer mi to nevyhovovalo. Takto si môžem čítať aj po tme a neruším manželka alebo syna pri zaspávaní.“

Ak sa napokon rozhodnete pre podsvietenie, neznamená to, že ho musíte mať po celý čas zapnuté. Jeho vypnutie a zapnutie si viete nastaviť, pri drahších modeloch dokonca regulovať a pridávať jasu aj teplotu. V tme vyžaruje podstatne menej svetla ako zapnutá lampička, takže vaša polovička bude v posteli podstatne menej rušená. Môžete s ním aj čítať deťom rozprávky na dobrú noc. Míňa viac batérie a samotné zariadenie stojí o niečo viac, no dostanete možnosť čítať čítačku po tme bez dodatočného osvietenia.


Mohlo by vás zaujímať: Knižný tip: Lorny Byrneová prináša pokračovanie úspešnej knihy Anjeli v mojich vlasoch


Váha neprekročí štvrť kilogramu

Priznajme si to, čím je kniha hrubšia, tým je zvyčajne aj lepšia. Novinky od Stephena Kinga či iného obľúbeného autora, alebo autorky, mávajú často stovky strán, pretože vďaka tomu môže vydavateľstvo stanoviť vyššiu predajnú cenu. Hrubé knihy vedia byť poriadne ťažké a ich hmotnosť sa vie vyšplhať pokojne aj k jednému kilogramu. To je záťaž naviac, ktorá poriadne potrápi vaše plece alebo chrbát.

Hmotnosť čítačiek kníh sa pohybuje medzi 150 – 200 gramami. Nech teda čítate akúkoľvek knihu, hmotnosť nikdy neprekročí štvrť kilogramu. Navyše, vďaka veľkej vnútornej kapacite v nej viete mať viac než jednu knižku. Štandardná 4GB pamäť zabezpečí pokojne aj tisícku titulov a čítačku nosíte so sebou ako knižnicu. Ak vás prestane baviť jeden titul alebo odrazu dostanete chuť na iný žáner, vaše chúťky rýchlo nasýtite.

„Čítačku mám pri sebe takmer tak často ako mobil. Vďaka tomu kdekoľvek na niečo čakám, zvykol som si nepozerať sociálne siete alebo prokrastinovať len tak na webe, no viem si prečítať pár strán z knihy, ktorú práve čítam. Prípadne mám rozčítaných viac kníh a podľa toho, koľko mám času, v akej situácii som a ako sa chcem ponoriť, si len vyberiem,“ radí Igor.

Kapacita pamäte nič nemení na samotnej hmotnosti čítačiek. Či teda máte spomínané 4GB alebo viac, prípadne aj pamäťovú kartu, hmotnosť sa nezmení. Pamäťovú kartu odporúčame použiť, ak chcete na čítačke počúvať aj audioknihy. Ich cena sa pohybuje do desať eur. Pri takomto type čítačiek však hľadajte výstup pre káblové slúchadlá alebo bluetooth pre bezdrôtové slúchadlá.

Obsah upravujete vy

Na čítačkách je skvelé, že samotný text si viete upraviť podľa vašich potrieb. Ak neradi často listujete, alebo v tomto prípade pretáčate strany, zvoľte si menší text a užšie riadkovanie. Naopak, ak váš zrak už nie je tým, čo kedysi, zvoľte si väčšie písmo, prípadne tučnejší rez. Na čítačkách nie ste nijako obmedzovaní a sádzanie textu si viete prispôsobiť.

Má to však jeden háčik. Pri kúpe e-kníh si dajte dobrý pozor, aký formát kupujete. Mnohé tituly vám predajcovia ponúknu vo všetkých troch populárnych formátoch PDF, ePub a Mobi. Avšak niektoré, zvyčajne staršie vydania kníh, neponúkajú novšie prevedenia ePub a Mobi. Práve tieto dva formáty sa dajú v čítačke upraviť, PDF však nie. Tak, ako vyzerá vnútro tlačenej knihy, bude vyzerať aj na čítačke a vy s tým nič nenarobíte. Pred kúpou preto pozorne sledujte, aké formáty predajca ponúka.

Dvaja najväčší predajcovia e-kníh na Slovensku sú Martinus a bux.sk. V ponuke ich majú síce zaradené aj známe elektrodomy, ale v oveľa obmedzenejšou množstve. V spomínaných kníhkupectvách však nájdete všetko – od beletrie cez historické a faktografické knihy až po ezoteriku či knihy pre najmenších. Čítačky majú zabudovanú Wi-Fi, takže si na ich webstránkach viete e-knihy zakúpiť a priamo aj stiahnuť. Je to skutočne jednoduché.


Mohlo by vás zaujímať: Absurdný názov, o to lepší príbeh: Tieto netradičné knihy stoja za prečítanie!


Dotykový displej alebo radšej nie?

Čítačky od seba najviac odlišuje práve displej. Niektoré modely majú dotykový displej, iné ovládate pomocou tlačidiel. Nakoľko každému vyhovuje niečo iné, výber necháme už priamo na vás. Tlačidlá sú však kvôli veľkému displeju menšie ako na telefónoch. Nájsť dokonca viete aj kombinovanú verziu, avšak dnes ju už vyrába len málo výrobcov.

V prípade dotykového displeja funguje ovládanie ako na smartfónoch. Tlačidlové prevedenia môžu pôsobiť pomalšie, keďže sa medzi titulmi preklikávate manuálne, no za to máte istotu, že nekliknete vedľa. Populárnejšie síce sú dotykové zariadenia a ich cena sa začína doťahovať na lacnejšie tlačidlové čítačky, no tento súboj budete musieť rozstreliť vy.

Ešte vás upozorníme na jazyk a samotné rozhranie. Niektoré čítačky neobsahujú slovenské a dokonca ani české rozhranie. Napríklad novinky od Kindle, ktoré nedostali ešte slovenské menu, budete bez znalosti cudzieho jazyka len ťažko ovládať. U svojho predajcu si preto overte, či samotné zariadenie ponúka aj menu v slovenskom, prípadne v českom jazyku.

Igor však čítačku odporúča najmä počas výuky cudzieho jazyka: „Do čítačky viem dostať knihy prakticky okamžite a kúpiť si nepreložené verzie, ktoré sa na náš trh nedostanú. Na začiatku bolo čítanie v angličtine pre mňa pri niektorých témach ťažké. Ale keďže v Kindle si viem označiť slovo a ukáže mi tam, čo daný pojem znamená a v akých súvislostiach sa používa, tak mi to išlo jednoduchšie ako pri klasickej knihe.“

Osvetlenie či puzdro ako doplnky

Okrem samotnej čítačky je na trhu aj množstvo doplnkov, ktoré určite oceníte. Aj keď sú zariadenia samé osebe dostatočne odolné a v kabelke či pracovnej taške sa vám nepoškodia, mnohí radšej siahnu po puzdre. Zvyčajne nájdete v predaji knižkové zatvárateľné puzdro, ktoré chráni nielen zadnú stranu ale aj samotný displej. Navyše, niektoré sú magnetické a pri ich zatvorení uvedú čítačku do spánkového režimu, čím šetria batériu.

Ak budete v budúcnosti ľutovať, že ste si kúpili čítačku bez podsvieteného displeju, nezúfajte. Priamo pre vás je lampička pre čítačky kníh, ktorá sa pripne na zariadenie a malá dióda osvieti displej. Hľadáte aj puzdro, aj lampičku? V tom prípade sa poobhliadnite po puzdrách, ktoré majú lampičku zabudovanú v tele. Tieto doplnky vás vyjdú skutočne na pár eur.

Na záver Igor dodáva: „Odporúčam čítačku každému, kto chce začať viac čítať a hovorí si, že nemá čas. Cesta v autobuse, čakanie u lekára, čakanie v aute či kaviarni na niekoho, čas, kedy neviem zaspať v posteli a mnohé iné – to sú všetko možnosti, kedy sa čítať dá. Ak to človek robí 10 minút denne, je z toho 300 minút mesačne a to už je u mňa napríklad približne jedna krátka kniha alebo polovica dlhšej. Ak si na to zvyknete a dostanete sa na povedzme polhodinu denne, nie je problém ísť zo žiadnej prečítanej knihy mesačne na dve.“

Zopár obľúbených modelov

Na slovenskom trhu sú aktuálne dvaja populárny výrobcovia. Amazon Kindle sa zameriava prevažne na dotykové displeje. Ponúka dobrú kombináciu ceny a kvality, avšak nie každý model disponuje slovenským rozhraním. Najpopulárnejší z nich, Amazon Kindle Paperwhite 4, kúpite dnes od 120 eur a ponúkajú k nemu aj bohaté príslušenstvo.

Druhou vyhľadávanou značkou čítačiek je PocketBook, ktorá ponúka dotykové displeje, tlačidlové prevedenia, či dokonca ich kombináciu. Vyznačuje sa výrazným sépiovým displejom. Nájdete rovnako lacnejšie ako aj drahšie modely. Napríklad model PocketBook 632 Touch, ktorý je kapacitou pripravený aj na audioknihy, zoženiete do 150 eur.



Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame