Ako vybrať kliešťa? Zistite o malých potvorkách všetko a chráňte sa

Prisatý kliešť na ruke

Kliešte každoročne predstavujú najväčšie nebezpečenstvo (Zdroj: GettyImages)

Snáď neexistuje lepší balzam na dušu ako prechádzka naprieč zeleným lesom. A práve teraz je obdobie, kedy trávime v prírode najviac času. Výlety, grilovačky, kúpanie, ale aj práca v záhrade nás vyženú v ústrety slnečným lúčom.

Avšak treba mať na pamäti, že v prírode nie sme sami. Väčšinu ľudí straší predstava, že stretnú medveďa alebo šliapnu na jedovatú zmiju. Takéto prípady sú skôr vzácnosťou a je oveľa viac pravdepodobné, že sa z výletu vrátite s nepozvaným hosťom. Kliešte každoročne predstavujú najväčšie nebezpečenstvo. Títo „príživníci“ sú síce malí, no dokážu narobiť skutočnú škodu na zdraví. Prečítajte si viac o rizikách spojených s kliešťami a spôsoboch, ako sa pred nimi chrániť.

Nižšia teplota im nevadí

Kliešte obľubujú trávnaté a listnaté plochy. Usadia sa na steblách trávy alebo spodnej časti listov a číhajú na korisť. Ohrozujú rovnako zvieratá, ako ľudí. Ich cieľ je jasný – nájsť slabé miesto na koži a napiť sa krvi. Najväčšia koncentrácia kliešťov je v nížinách, no bezpečné nie sú ani vyššie položené oblasti. Aktívne totižto môžu byť už pri 5 °C.


Mohlo by vás zaujať: Pozor, kliešte sú aktívne už od jari: Ako sa chrániť a čo vám hrozí?


Prenáša nebezpečné ochorenia

Podobne ako komáre, roznášajú infekcie. Po prisatí na pokožku vypúšťajú slinné látky a hrozí vznik rôznych ochorení. Najčastejšie ide o lymskú boreliózu alebo kliešťovú encefalitídu, ktorá sa prenáša aj konzumáciou nepasterizovaného mlieka a mliečnych výrobkov. Obe ochorenia môžu zanechať vážne zdravotné následky a ich liečba vyžaduje odbornú starostlivosť.

Účinné je očkovanie aj dlhý rukáv

Zatiaľ, čo encefalitíde môžete predísť očkovaním, účinnú ochranu proti borelióze sa stále nepodarilo nájsť. Očkovanie sa všeobecne odporúča každému, kto sa často pohybuje v prírode, zvlášť deťom a seniorom.

Okrem očkovania existuje rad opatrení, ktorými môžete predísť možným zdravotným problémom.

– Do prírody vyrazte v dlhých rukávoch, nohaviciach a vysokých topánkach.
– Ak je to možné, vyhýbajte sa vysokej tráve a porastom.
– Po návrate dôkladne skontrolujte nielen telo a vlasy, ale aj odev.
– Všetko dobre vyprášte a ožehlite. Vysoká teplota kliešte spoľahlivo zlikviduje.
– Noste so sebou repelent. Prípravok nastriekajte na kožu, odev aj obuv.
– Nezabúdajte ani na domácich miláčikov. Zadovážte pre ne špeciálne obojky a prípravky proti kliešťom.


Mohlo by vás zaujať: Kliešte sú postrach malých aj veľkých: Ako si vyrobíte domáci repelent?


Mydlo a olej nie, pinzeta áno

Keď objavíte prisatého kliešťa, nepokúšajte sa ho odstrániť mydlom, olejom a podobnými zaužívanými spôsobmi. Začne sa totiž dusiť a uvoľňovať viac slinných látok, čím sa zvyšuje riziko infekcie. Na odstraňovanie sa odporúča pinzeta, špeciálne klieštiky či háčiky. Parazita akoby „vykývate“ pohybom zo strany na stranu. Dôležité je, aby bol odstránený celý kliešť a hlavička nezostala v koži. Po úspešnom odstránení miesto dezinfikujte.

Bežne sa odstraňujú aj v lekárskych ordináciách alebo na pohotovosti, čo je veľakrát najlepšie rozhodnutie. Zvlášť v prípade malých detí. Ochorenie sa môže prejaviť aj mesiac po tom, ako ste kliešťa odstránili, preto ranu kontrolujte. Ak by sa nehojila a začnete pociťovať príznaky ako pri chrípke, návštevu lekára neodkladajte.

Domáci repelent z rozmarínu

Zoženiete ho v každej lekárni, no poľahky si ho vyrobíte aj doma. Na repelent proti kliešťom budete potrebovať iba čerstvý rozmarín, feniklový éterický olej, vodu a fľaštičku s rozprašovačom.

Postup je nasledovný: 2 vetvičky rozmarínu povarte v 3 dcl vody. Výluh nechajte vychladnúť a pridajte do neho približne 30 kvapiek oleja. Ak vám fenikel nevonia, môžete použiť éterický olej z anízu, muškátového orecha či levandule.


Máte skúsenosti s lymskou boreliózou alebo kliešťovou encefalitídou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame