Viete ako vytriediť obaly z kávy? Čo všetko z nich treba oddeliť alebo odlepiť?

obaly z kávy v kaviarni

Až tri štvrtiny Slovákov pijú kávu denne (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Každý, komu záleží na životnom prostredí, by mal vedieť, ako správne vytriediť a recyklovať obaly z kávy. Pri jej pití vzniká odpad, či už zo samotnej kávy alebo z obalov, do ktorých je balená. Poukázala na to organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) Envi-Pak. Na trhu existuje množstvo druhov a príchutí káv, ale rovnako rozmanité sú aj obalové materiály, v ktorých si ju kupujeme.

Obaly z kávy bývajú z kombinovaných materiálov

Káva je neodmysliteľnou a každodennou súčasťou dní väčšiny ľudí. „Vzhľadom na rastúcu spotrebu kávy na celom svete je dôležité, aby sme si uvedomili vplyv, ktorý má táto konzumácia na životné prostredie, a aktívne prispeli k jeho ochrane. Triedenie obalov od kávy je jednoduchým a účinným spôsobom, ako každý z nás môže prispieť k udržateľnej budúcnosti a ochrane našej planéty,“ vysvetlila riaditeľka oddelenia komunikácie OZV Envi-Pak Katarína Kretter.

Pred vytriedením obalov je potrebné vedieť, z akých materiálov sú vyrobené. Môžu byť z plastu, kovu alebo hliníka, skla či papiera. Najčastejšie to však podľa OZV býva kombinácia viacerých materiálov. „Aj pri týchto obaloch platí, že čo sa dá od seba oddeliť, treba oddeliť, napríklad viečko alebo nálepku. Vrchnák tiež treba vytriediť oddelene,“ uviedla organizácia.

Základom správneho vytriedenia je poznať symboly na obaloch

Katarína Kretter odporúča, aby si ľudia pred vytriedením takýchto obalov pozorne pozreli recyklačné symboly uvedené na obale a pri triedení sa riadili primárne nimi. Organizácia tiež poukazuje, že spotreba kávy na Slovensku v ostatných rokoch narastá. Slováci podľa údajov zo Štatistického úradu SR v roku 2021 skonzumovali v priemere 2,8 kilogramu kávy na osobu, čo je o osem percent viac ako v roku 2020. Denne pijú kávu tri štvrtiny Slovákov, pričom viac ako polovica ľudí vypije za deň dve až tri šálky. Desať percent ľudí pije „čistú“ kávu bez akéhokoľvek pridania mlieka alebo cukru.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Svetoví experti samosprávam poradia, ako efektívne využiť odpady a ešte na nich aj ušetriť

Je len na vás, akú kávu obľubujete, ale rozhodne by ste nemali zabúdať na správne recyklovanie obalov z nej.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR, Envipak.sk
Odporúčame