Medzinárodný deň hôr je špeciálny sviatok, ktorý nám pripomína význam horských oblastí pre život človeka aj ostatných živých a neživých organizmov v prírode. Okrem edukačnej funkcie, tento deň zdôrazňuje potrebu zvýšiť povedomie o tom, ako sa mení globálna klíma a ako alarmujúco to vplýva na stav v horách. Ak je pre vás horská túra tým najlepší relaxom, prečítajte si, prečo by ste tomuto sviatku mali venovať pozornosť aj vy.
Medzinárodný deň hôr oslavujeme každý rok
Deje sa tak od roku 2003, kedy Organizácia spojených národov (OSN) stanovila 11. december dňom, ktorý má podporiť medzinárodnú spoluprácu v oblasti trvalo udržateľného rozvoja horských oblastí, upozorniť na význam hôr pre život a podporiť úsilie o ich ochranu. Hory sú domovom 15 % svetovej populácie a nachádza sa v nich takmer polovica svetových významných miest plných biodiverzitného života.
V roku 2024 sa tento významný deň venuje „Horským riešeniam pre udržateľnú budúcnosť – inovácie, adaptáciu a mládež.“ To zahŕňa aj technologický pokrok a kreatívne riešenia problémov, ako je napríklad klimaticky inteligentné poľnohospodárstvo. Príroda čelí mnohým výzvam a našou snahou by malo byť vytváranie adaptačných stratégií a riešení, aby sa znižovalo riziko katastrof a prispievalo sa k trvalo udržateľnému využívaniu horských zdrojov. Ideálne by bolo, ak by sa ľudia aktívne zapájali do týchto procesov a boli súčasťou plánu na zachovanie cenného prírodného dedičstva pre budúce generácie.
Týchto 10 zaujímavostí o horách ste isto netušili
- Hory výrazne dokážu ovplyvňovať klimatické vzorce počasia. Môžu blokovať pohyb vzdušných hmôt, čo vedie k ovplyvňovaniu zrážok a vytváraniu zrážkových tieňov.
- Hory sa označujú ako „vodné veže“. Ukladajú a distribuujú vodu cez rieky a potoky, ktorá pochádza z topenia snehu a dažďových zrážok.
- Hory sú jedinečným domovom ekosystémov rozmanitej flóry a fauny. Tá sa dokonale prispôsobuje aj náročným podmienkam vysokých nadmorských výšok.
- Za najvyššiu horu sveta sa považuje Mount Everest v Himalájach s výškou 8 848 metrov nad morom. Najvyššou horou, ak meriame od základne po vrchol, je Mauna Kea na Havaji s výškou asi 10 210 metrov.
- Hory sa typicky vytvárajú pohybom tektonických platní, sopečnou činnosťou alebo eróziou. Napríklad Himaláje vznikli pri zrážke tektonických platní a prinútili zemskú kôru, aby sa zlomia a zložila. Vulkanické hory vznikajú sopečnou činnosťou, nahromadením lávy, popola a iných sopečných materiálov. Typickým príkladom je ľadom pokrytý horský masív Kilimandžáro v Afrike.
- Andy sú najdlhším pohorím na svete a prechádzajú siedmimi krajinami Južnej Ameriky a dvakrát pretínajú rovník.
- Pohorie Sierra Nevada v Kalifornii predstavuje navigačnú výzvu pre turistov. Pohorie vykazuje magnetické vlastnosti vďaka obsahu hornín bohatých na železo a to môže narušiť presnosť magnetických kompasov.
- Čínska hora Huashan je známy vzácnym javom takzvanou triboluminiscenciou, pri ktorej určité minerály vyžarujú slabé modré svetlo, keď sú vystavené mechanickému pôsobeniu. Je to spôsobené pravdepodobne interakciou kozmického žiarenia s minerálmi.
- Vo výške približne 5 235 metrov nad morom vystúpil na klavíri rumunský hudobník Zoltán Thurzó. Podľa Guinessovej knihy rekordov to môžeme považovať za najvyššiu výšku, v ktorej sa udialo klavírne vystúpenie a udialo sa tak v základom tábore hory Mount Everest.
- V roku 2016 nainštalovala Národná banka Pakistanu v priesmyku Khunjerab v meste Gilgit Baltistan bankomat vo výške približne 4 692 metrov nad morom. Ide o bankomat položený v najvyššej výške.
Zdieľať na