Sviatky pokoja a lásky: Ako zabrániť vianočným katastrofám a nerozhádať sa s vašimi blízkymi?

Nahnevaný pár

Nie vždy dopadnú vianočné sviatky podľa našich predstáv (Zdroj: Freepik/DCStudio)

Jeden z hostí práve načal tému týkajúcu sa politiky, ďalší je alergický na vaše domáce zvieratko a vaši najlepší priatelia sa rozchádzajú priamo v obývačke. Zoznam vecí, ktoré sa môžu počas Vianoc pokaziť, je dlhý a únavný. Tu je návod, ako čeliť slávnostným fiaskám rôzneho druhu a nestratiť pri tom nervy.

Keď príde na návštevu vegán

Z nejakého člena vašej rodiny sa počas roka stal vegán, no nikto vám o tom nepovedal ani slovo. Nechcete, aby chudák ostal o hlade, no v strese ani netušíte, čím ho ponúknuť. Zbytočne by ste kupovali burger vyrobený z hrachového proteínu, keď vám na pohostenie vegánskeho hosťa postačí aj tofu alebo lístkové cesto bez mliečnych výrobkov, ktoré v prípade nevyužitia môžete skonzumovať aj vy sami. Lístkové cesto v mrazničke vydrží dlho, hodí sa na slávnostný stôl a dá sa naplniť čímkoľvek – akoukoľvek zeleninovou kašou alebo tapenádou.

Téma covid/očkovanie

Či ste za alebo proti očkovaniu, môže sa stať, že niekto vo vašom rodinnom kruhu nebude zdieľať rovnaký názor, čo môže viesť k rozhorčenej debate alebo dokonca konfliktu. Dôležité je ostať láskavý a zároveň zabezpečiť, aby boli vaše hranice rešpektované. Najlepšie by bolo, ak by ste sa týmto témam alebo názorom z politického diskurzu vyhýbali. Sú ľudia, ktorí majú pochopenie pre názory iných, na druhej strane je tu časť populácie, s ktorou nepohnete, nech ide o čokoľvek. Ak predsa len dôjde na túto debatu, nehádajte sa, netlačte niekomu svoju pravdu, nebúrajte mýty. Namiesto toho vyzdvihnite spoločne zdieľanú hodnotu, pretože nech sú rodinné názory akékoľvek, určite je vaším jednotným pilierom najmä bezpečie blízkych.

Keď zaúčinkuje alkohol

Pokiaľ sa chcete vyhnúť „opitému strýkovi“ alebo inému členovi rodiny pod vplyvom alkoholu, skúste namiesto šampanského alebo šumivého vína zvoliť na prípitok niečo iné. Tieto sladké nápoje vypijú ľudia vždy príliš rýchlo, pretože sú smädní alebo nadšení z oslavy. Namiesto toho pripravte svojim hosťom slabý gin s tonikom.

Voliteľná zábava

Nie všetci sme rovnakí – introverti sa po hodine strávenej v spoločnosti snažia aspoň na chvíľu vytratiť, kvôli čomu sa extroverti, najmä extrovertní hostitelia, vedia uraziť. Ak je to možné, skúste pre svoju návštevu vymyslieť čo najviac rozdielnych aktivít. Niektorí sa radi zapoja do spoločenskej hry, zatiaľ čo iní nájdu komfort v pozeraní televízie a občasných, nenútených diskusiách.

Domáce zvieratá

Čo robiť, ak je jeden z vašich hostí alergický na vaše domáce zvieratko? Pred príchodom dotyčnej osoby sa snažte zbaviť všetkých chlpov, na ktoré natrafíte na podlahe, dekách, gauči a pod. Chlpy môžu mať oveľa väčší účinok ako samotné zviera, ktoré sa pri vás raz za čas objaví. Dôležité je tiež časté vetranie priestoru, kde sa alergik nachádza. V neposlednom rade sa uistite, že máte po ruke antihistaminiká, poprípade požiadate svojho hosťa, aby si priniesol vlastné.

Čas odísť

Skúste si najprv zistiť informácie, ktoré vám poskytnú dobrú predstavu o tom, ako bude návšteva prebiehať. Kto z prítomných musí odísť skôr, kto šoféruje či kto potrebuje miesto na prespatie? A čo robiť, ak už cítite, že je čas odísť, no vaši hostia sa nezbierajú? Pamätajte, že nie všetci sú dobrí v čítaní narážok. Nenechajte sa vystrašiť a buďte otvorení. Ak cítite, že nastal čas stretnutie ukončiť, na rovinu povedzte, že ste unavení.

Na tenkom ľade

Ak viete o vzťahu, ktorý prestáva fungovať, no zároveň chcete, aby vaše pozvanie prijali obaja z dvojice, situácia sa vám spočiatku môže zdať komplikovaná. V skutočnosti na to existuje len jedno riešenie – akýkoľvek konflikt, ktorý medzi nimi je, treba držať mimo stola. Pohádaný párik si musí uvedomiť, že prišli v prvom rade kvôli tomu, aby vás potešili, nie aby pred ostatnými urobili šou.Zdroj: plnielanu.sk, theguardian.com
Odporúčame